Zdrowa ona - rzetelnie o twoim zdrowiu

Badania profilaktyczne

Zadbaj o siebie i sprawdź, jakie badania są wskazane dla osób w Twoim wieku. Nie odkładaj profilaktyki na później.

Roczny Kalendarz Dni Zdrowia

2024

 1. 01 Styczeń

  1. 21 Styczeń

   Dzień Babci

   Dbały o nas kiedy byliśmy mali, a teraz my zadbajmy o nie. Przypominajmy naszym babciom o tym jak ważne są regularne wizyty u lekarzy i monitorowanie stanu swojego zdrowia. W końcu, dzięki temu będą mogły dłużej cieszyć się dobrym samopoczuciem.

  2. 22 Styczeń

   Dzień Dziadka

   Tak jak obchodzony dzień wcześniej Dzień Babci, Dzień Dziadka jest idealnym momentem na zadbanie o swoich najbliższych. Odwiedzajmy dziadków jak najczęściej, dotrzymujmy im towarzystwa, ale też podkreślajmy jak ważne jest dbanie o zdrowie.

 2. 02 Luty

  1. 4 Luty

   Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem

   Dyskusje na temat zmian nowotworowych to jedne z najczęściej prowadzonych rozmów dotyczących chorób. Co jednak wiemy o raku? Czasami niepotrzebnie stresujemy się zmianami w organizmie, które z nowotworami mają niewiele wspólnego. Żeby czuć się bezpiecznie, pamiętajmy o odpowiednim badaniach!

  2. 6 Luty

   Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych

   Święto to zaczęto obchodzić w 2003 r. z inicjatywy Stelli Obasanjo – ówczesnej Pierwszej Damy Nigerii. Celem tej inicjatywy jest podniesienie świadomości społecznej na temat wykonywanych w Afryce brutalnych rytuałów obrzezania kobiet.

  3. 11 Luty

   Światowy Dzień Chorego

   Czasami nawet pozornie zwykłe bóle mogą świadczyć o chorobie. Dlatego jeżeli narzekasz na częsty ból pleców czy kolan, udaj się do lekarza i sprawdź czy nie masz przypadkiem problemów ze stawami. 

  4. 14 Luty

   Walentynki

   Antykoncepcja nie powinna być tematem tabu, dlatego powinniśmy o niej mówić jak najwięcej! Tym bardziej, że nowoczesna antykoncepcja nie tylko pozwoli na bezpieczny seks, ale i wpłynie pozytywnie na wiele aspektów kobiecego życia.

  5. 28 Luty
 3. 03 Marzec

  1. 8 Marzec

   Dzień Kobiet

   Wszystkie kobiety są wspaniałe! I właśnie w dniu swojego święta powinny szczególnie o tym pamiętać, bo – niestety – czasem się tak nie czują. Szczególnie trudnym okresem może być menopauza, moment w którym dużo zmienia się w kobiecym organizmie i życiu.

  2. 18 Marzec
  3. 22 Marzec

   Dzień Wody

   Pij wodę, będziesz wielki! Pamiętaj, że dostarczając ja organizmowi poczujesz się lepiej, a Twoje ciało na pewno będzie Ci wdzięczne. I nie zapominaj o dzieciach, bo one potrzebują jej  nawet dwa razy bardziej niż dorosły!

  4. 24 Marzec

   Dzień Życia

   Obchodzimy go dopiero od 2004 roku, a jego głównym celem jest przygotowanie Polaków do powiększenia rodziny. Na co zwracać uwagę w ciąży? Jak przygotować się na powitanie dziecka w rodzinie?

 4. 04 Kwiecień

  1. 6 Kwiecień

   Światowy Dzień Sportu

   Sport to zdrowie, to wiedzą wszyscy! Pamiętajmy o tym, że aktywność fizyczna jest wskazana w każdym wieku, a codzienna dawka ruchu nie tylko pozwoli nam zachować sprawność, ale i sprawi wiele radości.   

  2. 7 Kwiecień

   Światowy Dzień Zdrowia

   Chociaż o zdrowie powinno dbać się codziennie, a nie tylko od święta, to i tak warto przypominać o Światowym Dniu Zdrowia. Zdrowie mamy tylko jedno, więc troszczmy się o siebie i swoich bliskich.  

 5. 05 Maj

  1. 3 Maj

   Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii

   Pierwsze objawy alergii czy astmy mogą nie wzbudzać podejrzeń, ale nie powinno się ich bagatelizować. Nieleczona alergia może przeistoczyć się w poważniejsze problemy. Co grozi pacjentowi, który nie zamierza leczyć alergii? Tego można dowiedzieć się z naszego artykułu.

  2. 5 Maj

   Międzynarodowy Dzień Położnej

   W ich szczególnym dniu, pamiętajmy o wszystkich położnych, które pomagają kobietom przy porodzie, a także służą swoją pomocą i radą każdego dnia.

  3. 12 Maj

   Międzynarodowy Dzień Syndromu Chronicznego Zmęczenia i Zaburzeń Immunologicznych

   Święto obchodzimy od 1993 r., jego pomysłodawcą jest Tom Hennessy, założyciel fundacji walczącej ze stereotypami dotyczącymi przewlekłych zaburzeń immunologicznych. Więcej o immunologii, szczególnie u małych dzieci, przeczytacie w naszych artykułach.

  4. 26 Maj

   Dzień Matki

   Czy wiecie, że już w starożytności, a konkretnie w Grecji, czczono matki-boginie, który symbolizowały płodność i urodzaj? Jednak światowe rozpowszechnienie Dnia Matki nastąpiło dopiero w drugiej połowie XX wieku. To właśnie tego dnia dziękujemy naszym mamom za trudy wychowania i codzienną pomoc. Jak przygotować się do macierzyństwa podpowie portal „Zdrowa Ona”:

  5. 31 Maj

   Dzień bez papierosa

   Święto zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), które ma zwrócić uwagę na szkodliwość palenia tytoniu. Pamiętajmy, że papierosy są jednym z czynników wpływających na możliwość wystąpienia nadciśnienia tętniczego.

 6. 06 Czerwiec

  1. 7 Czerwiec

   Dzień Seksu

   Seks to zdrowie – nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. Jednak, żeby cieszyć się nim w pełni, trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu, które zapewni nam komfort psychiczny… i nie tylko. Czy antykoncepcja hormonalna może pozytywnie wpłynąć na życie seksualne? Czy stosując tabletki antykoncepcyjne możemy liczyć na jakieś dodatkowe korzyści?  

  2. 19 Czerwiec

   Światowy Dzień Anemii Sierpowatej

   Dzień ten w kalendarzu UNESCO pierwszy raz zapisano w 2009 r. Ma na celu szerzenie wiedzy na temat tego schorzenia, które jest najczęściej występującym zaburzeniem genetycznym. W skrócie, jest to choroba niedokrwistości, spowodowana sierpowatym kształtem komórek krwi.

  3. 22 Czerwiec

   Dzień Kultury Fizycznej

   W tym dniu warto poświęcić chociażby 15 minut swojego czasu na wykonanie ćwiczeń lub skorzystać z czerwcowej pogody i pójść na spacer. Regularne „ruszanie się” pozwoli utrzymać nasze ciało w dobrej kondycji, a my będziemy czuć się znacznie lepiej.

  4. 27 Czerwiec

   Dzień walki z cukrzycą

   a

   Cukrzyca to choroba, na którą choruje coraz więcej ludzi. Jednym z powikłań, które występują przy tej chorobie, jest zespół stopy cukrzycowej. Na czym polega ta dolegliwość i w jaki sposób ją leczyć? Tego można dowiedzieć się z naszych artykułów.

  5. 29 Czerwiec

   Światowy Dzień Chorych na Twardzinę

   Twardzina to przewlekła choroba układu immunologicznego, tkanki łącznej i naczyń krwionośnych. Występuje bardzo rzadko i, niestety, często jest rozpoznawana zbyt późno.

 7. 07 Lipiec

  1. 1 Lipiec

   Dzień Psa

   Psy to najlepsi przyjaciele człowieka. Kochane przez wszystkich: dorosłych i młodszych. Niestety, mogą też uczulać. Zarówno w ślinie, jak i w sierści znajdują się alergeny, które mogą doprowadzić do reakcji alergicznych. Jakie są objawy alergii?

  2. 6 Lipiec

   Dzień Pocałunku

   W Dniu Pocałunku, warto zastanowić się nad kwestią pożądania. W jaki sposób pożądają kobiety i co wpływa na ich poziom libido?

  3. 28 Lipiec
 8. 08 Sierpień

  1. 1 Sierpień

   Światowy Dzień Karmienia Piersią

   Karmienie piersią sprawia, że między matką i dzieckiem wytwarza się bardzo silna więź. Każdej kobiecie zależy, żeby jej pokarm był pełnowartościowy i odpowiedni dla maluszka. Jednak co należy robić, gdy w ciąży lub po porodzie złapiemy infekcje intymną? Jak je leczyć, żeby nie zaszkodzić dziecku?    

  2. 20 Sierpień

   Dzień Wyznawania Miłości

   Zapewniać swoje drugie połówki o naszych uczuciach powinniśmy nie tylko w dzień wyznawania miłości, ale każdego dnia. Czy przy przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej możemy mieć mniejszą chęć na seks i okazywanie uczuć? Dowiesz się tego z naszych artykułów.

  3. 27 Sierpień

   Narodowy Dzień Życia

   Ciąża to czas, kiedy w kobiecym łonie rozwija się nowe życie. Jak dobrze zadbać o maluszka, kiedy jeszcze nie ma go na świecie?

 9. 09 Wrzesień

  1. 9 Wrzesień

   Międzynarodowy Dzień Urody

   Piękno to zdrowie. Żeby nasze ciało wyglądało ładnie, musimy dbać o jego dobrą kondycje. Przy odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej nasza cera, włosy i sylwetka będą nam wdzięczne. Pamiętajmy też, że uregulowany poziom hormonów w dużej mierze wpływa na to w jakim stanie jest nasza skóra.

  2. 15 Wrzesień

   Dzień Prostaty

   Zadbajmy o najbliższych nam mężczyzn i pamiętajmy o tym, żeby przypominać im o regularnych badaniach, w tym badaniu prostaty. Cykliczne sprawdzanie czy wszystko jest w porządku pozwoli na szybką reakcję w razie gdyby pojawiły się problemy.  

  3. 20 Wrzesień

   Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

   Maluchy uwielbiają biegać i się bawić, nie zważając na to czy pada deszcz czy świeci słońce. Z tego powodu, warto zadbać o budowanie ich odporności, żeby ich zabawy nie skończyły się w łóżku z gorączką.

  4. 21 Wrzesień

   Światowy Dzień Alzheimera

   Choroba Alzheimera wiąże się z zaburzeniami pamięci, problemami z koncentracją czy trudnościami w wykonywaniu prostych czynności. Podobne objawy występują w przypadku otępienia naczyniopochodnego, które w odróżnieniu od Choroby Alzheimera może pojawić się u osób młodszych. Czy można im zapobiec?

  5. 22 Wrzesień

   Światowy Dzień Bez Samochodu

   Dziś zostawiamy samochody w domu i przemieszczamy się – najlepiej na piechotę. Dzień bez samochodu będzie dobry nie tylko dlatego, że pozwolimy sobie na odrobinę ruchu, a także ze względu na zmniejszenie emisji spalin. Zamiast jeździć, skupmy się na zabawach z dziećmi i rozwijaniu ich kondycji fizycznej. W jaki sposób zadbać o naszego „malucha”?

  6. 25 Wrzesień

   Światowy Dzień Farmaceutów

   W Polsce farmaceuci mogą świętować dwa razy: raz w maju, kiedy to przypada polski Dzień Farmaceuty i raz we wrześniu, wspólnie z farmaceutami z całego świata. W ich zawodzie bardzo ważne jest zaufanie i odpowiednie zadbanie o pacjenta. Według raportu programu Apteczne (R)ewolucje, aż 85% respondentów ceni w farmaceutach ich kulturę osobistą. 

  7. 26 Wrzesień

   Dzień Antykoncepcji

   Chociaż historia antykoncepcji sięga czasów starożytnych, to stosowanie ówczesnych „metod” nie zabezpieczyłoby nas przed niechcianą ciążą. Nowoczesna antykoncepcja to bezpieczeństwo, skuteczność i komfort. Która metoda jest najbardziej skuteczna i czy są rzeczy, których przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej nie powinno się robić?

  8. 29 Wrzesień

   Światowy Dzień Serca

   W ostatnią niedzielę września zwróćmy uwagę na jeden z najważniejszych organów w naszym ciele. Jednym ze schorzeń, powiązanym z naszym sercem, jest nadciśnienie tętnicze. W jaki sposób dochodzi do tej choroby i jak sobie z nią radzić?

 10. 10 Październik

  1. 1 Październik
  2. 4 Październik

   Światowy Dzień Onkologii

   Regularne badania w kierunku onkologicznym mogą uratować komuś życie. Wykrycie choroby we wczesnym stadium pozwala na szybkie rozpoczęcie odpowiedniego leczenia, tym samym zwiększając szanse pacjenta na wyzdrowienie.

  3. 10 Październik

   Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

   Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne. Niestety, często jest lekceważone a chorzy nie otrzymują odpowiedniej opieki. W tym dniu, zwróćmy uwagę na to, jak można pomóc osobom, które na co dzień zmagają się z takimi trudnościami.

  4. 12 Październik

   Międzynarodowy Dzień Reumatyzmu

   Reumatyzm może dawać się we znaki, dlatego w tym dniu zwróćmy uwagę na to, jak leczyć tę chorobę i w jaki sposób pomóc sobie – lub bliskim – z uciążliwymi objawami reumatyzmu.
  5. 13 Październik
  6. 15 Październik

   Światowy Dzień Mycia Rąk

   Dzieci trzeba nauczyć wszystkiego, także tego, jak powinno się myć ręce. Naukę odpowiedniej higieny najlepiej rozpocząć jak najwcześniej. To dzięki naszemu przykładowi, wyrobią w sobie nawyk mycia rąk przed każdym posiłkiem i po skorzystaniu z toalety.

  7. 16 Październik
  8. 18 Październik

   Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy

   Menopauza to czas, w którym kobieta może „odkryć siebie na nowo”. Na portalu „Zdrowa ONA” znajdziesz artykuły, które pomogą odnaleźć się w nowej sytuacji i cieszyć się życiem.

  9. 24 Październik
 11. 11 Listopad

  1. 8 Listopad
  2. 12 Listopad

   Światowy Dzień Zapalenia Płuc

   Nieleczone infekcje górnych dróg oddechowych, które są tak częste w okresie jesienno-zimowym, mogą prowadzić do wielu powikłań, między innymi do zapalenia płuc. Ta choroba dotyczy również dzieci, które są szczególnie podatne na infekcje.

  3. 14 Listopad

   Światowy Dzień Cukrzycy

   Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, charakteryzującą się defektem w produkcji lub złym działaniem insuliny w trzustce. Brak odpowiednio wcześnie podjętego leczenia może skutkować pojawieniem się zespołu stopy cukrzycowej występującej u 6 do 10% pacjentów.

  4. 17 Listopad

   Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

   Nie jest tajemnicą, że palenie tytoniu ma niekorzystny wpływ na zdrowie. Przyczynia się do rozwoju nowotworów, chorób płuc, ale również chorób sercowo-naczyniowych (np. nadciśnienia tętniczego). Na portalu „Zdrowa ONA” odpowiadamy, co warto widzieć o nadciśnieniu tętniczym i jak mu zapobiegać.

  5. 18 Listopad

   Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

   Antybiotyki są powszechnie stosowanymi lekami. Niestety często błędnie podawane są w infekcjach wirusowych, na które są nieskuteczne.

  6. 19 Listopad
 12. 12 Grudzień

  1. 1 Grudzień

   Światowy Dzień AIDS

   AIDS to choroba wywoływana przez wirusa HIV, który w formie aktywnej może wpłynąć na upośledzenie odporności organizmu. Tego dnia warto zwrócić szczególną uwagę na problem dużej liczby zarażeń na świecie oraz wsparcie w prawidłowym funkcjonowaniu układu immunologicznego.

  2. 21 Grudzień

   Dzień Orgazmu

   Satysfakcja z życia seksualnego pozytywnie wpływa na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. W poniższych materiałach pokazujemy, jak cieszyć się życiem intymnym w różnych sytuacjach, również wtedy, gdy nie jesteśmy zdrowi.

  3. 28 Grudzień

   Międzynarodowy Dzień Pocałunku

   Pocałunki dobrze wpływają na naszą kondycję psychiczną, potrafią relaksować i korzystnie wpływają na nasze samopoczucie. Ponadto podnoszą libido i pobudzają naszą wyobraźnię. Co jeszcze działa na libido?