
Każda wizyta u lekarza wymaga od nas odpowiedniego przygotowania. Zarówno ta tradycyjna, jak i online, u nowego, czy już dobrze nas znającego specjalisty. Często wybierając się do lekarza, mamy przeświadczenie, że to on zadba o wszystko. Jednak to od nas i od tego, jak przygotujemy się do wizyty, w dużym stopniu zależy, ile z niej wyniesiemy. Zebranie informacji o naszym zdrowiu przed spotkaniem z lekarzem ułatwi mu postawienie prawidłowej diagnozy i zaordynowanie skutecznego leczenia lub modyfikację terapii w przypadku jej nieskuteczności. Warto więc poświęcić chwilę przed wizytą, by pójść na nią odpowiednio przygotowaną.
Duży problem stanowi także fakt, że zadajemy zbyt mało pytań. Warto zapytać specjalistę o wszystkie istotne dla nas kwestie, niepokojące objawy czy rokowania. Wizyta przebiega szybko, lekarz wykonuje niezbędne czynności, a my po spotkaniu analizujemy jej przebieg i wiemy, że nie zapytaliśmy o nurtujące nas kwestie.
Na koniec zalecenia lekarza. Dla specjalistów pewne rzeczy są oczywiste, dla nas zaś bywają nowe i niezrozumiałe. Dlatego też często po przekroczeniu progu gabinetu nie pamiętamy tego, o co prosił i co zalecał nam lekarz.
Jak zatem przygotować się do wizyty?
Wiele pytań można przewidzieć, a następnie spisać odpowiedzi. Podobnie jest z pytaniami, które to my chcemy zadać lekarzowi. Potrzeba jedynie chwili skupienia, aby na wizytę lekarską udać się w pełni przygotowaną.
PRZYGOTUJ SIĘ DO WIZYTY U LEKARZA
Zdecyduj, czy do wizyty chcesz przygotować się zapisując najważniejsze kwestie w notatniku czy np. w telefonie, by potem w gabinecie swobodnie z tych zapisków korzystać. Poniższe punkty pomogą Ci przejść przez kolejne etapy wizyty tak, by była ona jak najbardziej skuteczna.
1
PYTANIA LEKARZA
PYTANIA LEKARZA
Pytania lekarza zwykle dotyczą objawów, przyjmowanych leków i suplementów, przebytych chorób, operacji i zabiegów, tego, czy cierpimy na choroby przewlekłe, a także naszej diety, ilości snu, trybu życia, aktywności fizycznej, samopoczucia, chorób w rodzinie, daty ostatniej miesiączki, daty wykonania ostatnich badań, naszej fizjologii. Mogą także pojawić się pytania o poprawę w zakresie objawów względem ostatniej wizyty. Warto zatem poświęcić chwilę, by i te przeanalizować.
Zwróć szczególną uwagę na:
termin ostatniej wizyty
termin wykonania ostatnich badań istotnych z punktu widzenia danego specjalisty (wyniki weź ze sobą na wizytę)
przebyte choroby
przebyte zabiegi, operacje (termin i przyczyna)
przyjmowane leki na receptę oraz bez recepty (dawki, od jak dawna)
przyjmowane suplementy
datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki/dzień cyklu
choroby w rodzinie
choroby przewlekłe, jeśli na takie cierpisz
sen – ile średnio godzin śpisz, czy miewasz problemy ze snem
ilość przyjmowanych płynów
wypróżnienie: częstotliwość i dolegliwości
aktywność fizyczna – jak aktywna jesteś, jaki prowadzisz tryb życia
twoja aktualna masa ciała; czy w ostatnim czasie znacznie się zmieniła, czy miewasz problemy z apetytem
czy w ostatnim czasie zdarzało Ci się odczuwać lęk, smutek lub obawy
czy miewasz problemy z koncentracją lub pamięcią
2
TWOJE PYTANIA DO LEKARZA
TWOJE PYTANIA DO LEKARZA
Przed wizytą przeanalizuj dokładnie wszystkie niepokojące Cię objawy czy sygnały ciała i zapisz je na kartce lub w telefonie, by potem móc o nich opowiedzieć i o nie zapytać.
Zwróć uwagę na wszystkie objawy, nawet na te, pozornie niezwiązane z dolegliwościami.
Pamiętaj! Wszystkie sygnały są ważne i nie wszystkie choroby mają oczywiste objawy.
3
ZALECENIA LEKARZA
ZALECENIA LEKARZA
Po tym, gdy lekarz przejdzie do zaleceń:
Uważnie śledź to, co mówi i notuj w notatniku lub telefonie.
Jeśli otrzymasz kartkę z informacjami napisanymi przez samego lekarza, zanim opuścisz gabinet, sprawdź, czy jesteś w stanie je przeczytać. Pismo lekarskie bywa trudne do odczytania, a skróty ciężko rozszyfrować.
Dopytaj, jeśli nie jesteś przekonana lub nie rozumiesz celu jakiegoś zalecenia – proś o wyjaśnienie i doprecyzowanie.
Zapytaj lekarza o termin wizyty kontrolnej, jeśli sam jej nie wyznaczy.
!
Podczas wizyty nie wahaj się i nie krępuj zaglądać w notatki i zapisywać najważniejsze uwagi lekarza. W gabinecie zawsze wydaje nam się, że zapamiętamy to, co istotne, a zazwyczaj jeszcze zanim dotrzemy do domu, wiele ważnych kwestii nam umyka.