Wciąż zdarza się, że menstruacja traktowana jest jako czas wykluczający z normalnego funkcjonowania, niosący znaczne ograniczenia. Miesiączka występuje co ok. 28 dni i trwa od 3 do 7 dni, a więc szacunkowo, biorąc pod uwagę, że występuje ona od 13 do ok. 50 r. ż. zajmuje w całym życiu kobiety ponad 4 lata. Nie warto wierzyć mitom i korzystać z tego czasu tak samo jak w pozostałych dniach cyklu. Faktem jest natomiast, że menstruacja może wpływać na leczenie np. to stosowane w czasie infekcji intymnej. Na najważniejsze pytania związane z tym zagadnieniem odpowiadamy wspólnie z ekspertem programu „Zdrowa ONA” dr n. med. Grzegorzem Południewskim, ginekologiem.
Źródła mitów o miesiączce
Pojawienie się pierwszej miesiączki to zawsze pewien stres dla młodej dziewczyny, tym bardziej jeśli jej wiedza na temat własnego ciała jest niewielka. Uwarunkowania fizjologiczne to jedno, a przemiany psychologiczne związane z okresem dojrzewania to drugie. Dlatego właśnie tak ważny jest dobry kontakt dziewczyny z matką, której wyjaśnienia dotyczące fizjologii i czasu dojrzewania pozwalają uniknąć stresu. Przynajmniej w teorii, bo w praktyce bywa różnie, a źródłami wiedzy stają się fora internetowe i koleżanki. Podstawowe informacje na temat fizjologii często docierają później niż pierwsza miesiączka.
Seksualność i sprawy z nią związane są nadal tematem tabu w rozmowach codziennych, zdarza się, że nawet szkoła i lekcje biologii nie zawsze uświadomią dziecko na ten temat. Rodzice często sami nie mogli liczyć na wsparcie w tym zakresie, więc powielają błąd wobec swojego dziecka. W rzeczywistości im bardziej dziewczynka jest zapoznana i oswojona z tematem miesiączki traktowanym przez bliskich jako coś naturalnego, tym łatwiej przychodzi jej akceptacja swojego ciała i wszystkiego co z nią związane. Z pierwszych doświadczeń związanych z pojawieniem się okresu mogą wynikać mity i zahamowanie utrudniające życie – komentuje dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog, ekspert programu „Zdrowa ONA”.
Gdy pojawia się infekcja
Infekcje intymne mogą pojawić się niezależnie od fazy cyklu miesiączkowego. Niektóre kobiety częściej jednak zapadają na infekcje grzybicze w drugiej połowie cyklu, w okresie przedmiesiączkowym, co wynika ze zmiany poziomu estrogenów, a co za tym idzie – zmiany poziomu pH pochwy. Odpowiednio wcześnie wdrożone leczenie pozwala na szybkie uporanie się z problemem. Konieczna jest wizyta u lekarza ginekologa, który po przeprowadzeniu wywiadu podejmie decyzję o przepisaniu odpowiedniego leczenia.
Czy każdy rodzaj leczenia można stosować w czasie trwania menstruacji?
- Leczenie doustne – w okresie krwawienia jest najszybszym i najefektywniejszym sposobem leczenia. Problemem może być postawienie odpowiedniej diagnozy i różnicowania pomiędzy infekcją grzybiczą czy bakteryjną. Przy trafnej diagnozie już po 1-2 dniach powinna nastąpić poprawa.
- Globulki dopochwowe – w przypadku preparatów dopochwowych efektywność leczenia w czasie miesiączki jest słaba, jedynie efekty dają preparaty o zwiększonej adhezji do śluzówki. Takie leczenie jest uzasadnione, gdy nie mamy innego wyjścia –powinno być wówczas wydłużone.
- Kremy dopochwowe – nowoczesne leki mają dłuższe i efektywniejsze działanie właśnie z powodu przylegania do śluzówki, co poprawia ich skuteczność. Mogą być stosowane w okresie przedmiesiączkowym ponieważ krew miesiączkowa nie „wypłucze” zaaplikowanego leku o właściwościach bioadhezyjnych, który mocno przylega do zakażonych ścianek pochwy.
- Irygacje pochwy – są przeciwwskazane, zwiększają one ryzyko rozprzestrzenienia się infekcji.
Podczas wizyty ginekolog z pewnością zapyta o aktualny dzień cyklu, na podstawie którego obliczy pierwszy dzień pojawienia się miesiączki i przekaże jasne wytyczne odnośnie stosowania leków. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości warto dopytać i doprecyzować niezrozumiałe kwestie.