Szybkie pytanie,
Szybka odpowiedź

Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy w ciąży - co dalej? Aspekt medyczny i psychologiczny

Eksperci

Mięśniaki macicy w ok. 15-20% przypadkach rozwijają się bezobjawowo, dlatego czasami kobiety dowiadują się o nich dopiero w trakcie ciąży, podczas standardowo przeprowadzonych badań USG. Bez względu na to, czy w danym przypadku mięśniaki rzeczywiście stanowią zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka, zawsze budzą niepokój i wywołują wiele pytań.

 Dlaczego teraz?

Część kobiet nie odczuwa żadnych dolegliwości z powodu występujących u nich mięśniaków macicy. Nie miały szansy dowiedzieć się o tym wcześniej, ponieważ w takich sytuacjach to przypadek decyduje o ich wykryciu. W trakcie ciąży kobiety przechodzą szereg różnych badań, podczas których mogą zostać wykryte różne nieprawidłowości mówi prof. CMKP dr hab. n. med. Romuald Dębski, ginekolog, ekspert programu „Zdrowa ONA”.

 Kobiety w ciąży są bardzo wrażliwe na punkcie zdrowia swojego i dziecka. Szczególne trudne chwile przeżywają wtedy, gdy o takim problemie jak mięśniaki macicy, dowiadują się dopiero podczas standardowego badania w trakcie ciąży. Pojawiają się pytania – czy mogłam to przewidzieć, dlaczego dopiero teraz, co będzie dalej? Może pojawić się również poczucie winy, ponieważ dziecko jest wtedy niejako najważniejszą częścią ciała kobiety i powinno się o nie szczególnie zadbać.  Należy tu podkreślić, że choroba nie jest winą, jest stanem, wobec którego należy podjąć odpowiednie kroki, a nie się zadręczać. W takich sytuacjach ważna jest informacja od lekarza – skąd ten problem, dlaczego wcześniej nie został wykryty. Z drugiej strony ważne, by kobieta znała plan działania. Wiedza uspokaja i nastawia na osiągnięcie celu - dodaje mgr Dorota Gromnicka, psycholog, ekspert programu „Zdrowa ONA”.

Co dalej?

Po zdiagnozowaniu mięśniaków macicy kobieta może otrzymać informację, że jest w ciąży podwyższonego ryzyka. Jednak co to dokładnie oznacza? Konieczność leżenia w szpitalu, spędzenie całego okresu w ciąży w łóżku?

Jeżeli kobieta przed ciążą nie odczuwała żadnych objawów, najprawdopodobniej są to mięśniaki o niewielkich rozmiarach i w dużej części przypadków ich występowanie oznacza po prostu, że pacjentka powinna się częściej pojawiać na wizytach kontrolnych u ginekologa. Zdarza się jednak, że mięśniaki mogą być groźne w czasie ciąży. To zależy od ich lokalizacji – mówi prof. CMKP dr hab. n. med. Romuald Dębski, ginekolog, ekspert programu „Zdrowa ONA”.

Mięśniaki macicy podśluzówkowe lub śródścienne mogą przyczyniać się do:

 • poronień lub porodu przedwczesnego,
 • nieprawidłowych położeń płodu i w konsekwencji konieczności wykonania cesarskiego cięcia

prof. Romuald Dębski dodaje: w celu wykonania szczegółowych badań, często kierujemy przyszłe mamy na kilka dni do szpitala. Nie oznacza to jednak, że od tej pory pacjenta będzie musiała całą dobę aż do porodu spędzać w łóżku. Po prostu chcemy jak najlepiej poznać określony przypadek. Mięśniaki trzeba obserwować, ponieważ nie są obecnie dostępne metody ich bezpiecznego leczenia w trakcie ciąży. Rolą lekarza jest sprawdzanie, czy guz pozwala na prawidłowy rozwój dziecka, czy sam również nie ulega zmianom (martwicy, powiększeniu) itp. Dzięki temu jeżeli cokolwiek miałoby się zadziać, ginekolog będzie mógł zareagować.

 

 Poród naturalny czy cesarskie cięcie?

Sposób urodzenia dziecka w przypadku występowania mięśniaków macicy zależy od ich wielkości. O ile nie ma innych przeciwwskazań, kobiety z małymi guzami mogą urodzić naturalnie. Decyzja o cesarskim cięciu może zostać podjęta przez lekarza gdy:

 • Mięśniaki macicy są duże;
 • Występuje kilka mięśniaków, które mogą zaburzać funkcjonowanie mięśnia macicy i powodować nieprawidłową czynność skurczową macicy, a w następstwie uniemożliwić poród naturalny;
 • Są usytuowane nad ujściem wewnętrznym szyjki macicy, czyli blokują kanał rodny.

Część kobiet może być załamana faktem, że nie mogą urodzić naturalnie. Szczególnie, że ostatnio dużo mówi się, jak ważny dla matki i dziecka jest poród naturalny. Ma on rzeczywiście duże znaczenie, jednak podstawowym priorytetem jest zdrowie i bezpieczeństwo matki oraz dziecka. Warto więc zaufać lekarzowi, który analizując cały przebieg ciąży i ewentualne komplikacje podczas porodu, wybiera najlepszą możliwą metodę – mówi mgr Dorota Gromnicka, psycholog, ekspert programu „Zdrowa ONA”.

 Co z mięśniakami po porodzie?

prof. CMKP dr hab. n. med. Romuald Dębski, ginekolog, ekspert programu „Zdrowa ONA”: Kobiety mogą czuć się zaniepokojone faktem, że po urodzeniu dziecka mięśniaki zostają. Pojawiają się pytania, czy można je usunąć od razu, co w przypadku kolejnej ciąży? Odpowiadając na pierwsze pytanie – mięśniaków lepiej nie usuwać od razu po porodzie lub w trakcie cesarskiego cięcia. Leczenie powinno się rozpocząć dopiero po kilku tygodniach po porodzie, a i to zależy od rekomendowanej przez lekarza metody. Jednak warto tutaj podkreślić, że często guzy zmniejszają się po porodzie, w trakcie karmienia piersią i nie wymagają leczenia. Jeżeli kobieta planuje kolejną ciążę powinna powiedzieć o tym lekarzowi, a on wybierze odpowiednią dla niej metodę leczenia mięśniaków macicy.

 

[Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.]

 

Powrót

  Pobierz artykuł


  Materiały video

  prof. Romuald Dębski: Czy można leczyć mięśniaki macicy w trakcie ciąży?
  Pobierz MP4:
  prof. Romuald Dębski: Czy zdiagnozowanie mięśniaków macicy w trakcie ciąży jest niebezpieczne dla kobiety lub dziecka?
  Pobierz MP4:

  Materiały audio

  prof. Romuald Dębski: Czy można leczyć mięśniaki macicy w trakcie ciąży? (audio)
  Pobierz MP3:
  prof. Romuald Dębski: Czy zdiagnozowanie mięśniaków macicy w trakcie ciąży jest niebezpieczne dla kobiety lub dziecka? cz. 1
  Pobierz MP3:
  prof. Romuald Dębski: Czy zdiagnozowanie mięśniaków macicy w trakcie ciąży jest niebezpieczne dla kobiety lub dziecka? cz. 2
  Pobierz MP3:
  prof. Romuald Dębski: Czy zdiagnozowanie mięśniaków macicy w trakcie ciąży jest niebezpieczne dla kobiety lub dziecka? cz. 4
  Pobierz MP3:

  Zadaj pytanie

   
   
   
   

  Szanowni
  Państwo,

  Od 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE („RODO” / „GDPR”).

  Aby jak najlepiej przygotować się do ochrony Państwa praw wynikających z wprowadzanych przepisów, zmieniliśmy odpowiednie zapisy w obowiązującym regulaminie portalu Zdrowa Ona. Z wprowadzonymi zmianami mogą się Państwo zapoznać klikając tutaj w regulaminie serwisu „Zdrowa ONA”

  Z pozdrowieniami,
  Zespół Zdrowa ONA

  szybkie
  pytanie,
  szybka
  odpowiedź