Szybkie pytanie,
Szybka odpowiedź

Antykoncepcja

Rola mężczyzny w wyborze metody antykoncepcji hormonalnej przez kobiety

Eksperci

Ponad 40% mężczyzn twierdzi, że wspólnie z partnerką podejmują decyzję o zastosowaniu przez nią antykoncepcji hormonalnej – wynika z badania „Zdrowa ONA” przeprowadzonego na zlecenie Gedeon Richter[i]. Czy to rzeczywistość czy tylko deklaracje? Na to pytanie odpowiadają eksperci – seksuolog, ginekolog i psycholog.

Mężczyźni raczej nie pojawiają się w gabinecie ginekologicznym ze swoimi partnerkami w trakcie wizyt mających na celu dobór metody antykoncepcji hormonalnej. Z doświadczenia też wiem, że większość pacjentek podejmuje tę decyzję samodzielnie, bo tabletki mają wysoką skuteczność oraz dają im poczucie bezpieczeństwa i niezależności, gdyż nie muszą polegać na rozsądku partnera – mówi prof. CMKP dr hab. n. med. Romuald Dębski, ginekolog, ekspert programu Zdrowa ONA.

 

W rzeczywistości mężczyźni nie wtrącają się w metodę antykoncepcji, jaką wybiera kobieta. Może podejmują z nią decyzję, że będą to właśnie pigułki antykoncepcyjne a nie inna metoda, ale ostatecznie nie wiedzą, jakie to tabletki i jak należy je stosować. Myślę, że odsetek deklaracji wynikający z badania „Zdrowa ONA”, to jednak przerysowanie. Ze względu na to, że to kobieta ewentualnie może zajść w ciążę w wyniku współżycia, to ona najczęściej sama podejmuje decyzję o antykoncepcji hormonalnej, sama idzie do lekarza i przestrzega zasad przyjmowania tabletek. Mężczyznę interesuje to, żeby antykoncepcja była skuteczna i wygodnamówi prof. Zbigniew Lew-Starowicz, seksuolog, ekspert programu Zdrowa ONA.

 

Niektóre kobiety chcą podejmować decyzję dotyczącą antykoncepcji hormonalnej samodzielnie. Uważają, że ponieważ to one będą ostatecznie przyjmować tabletki antykoncepcyjne, to jest ich sprawa i mają w niej decydujący głos. Część kobiet jednak może myśleć zupełnie inaczej. Chcą, by ich mężczyzna się tym zagadnieniem zainteresował. Uważają, że chociaż w konsekwencji współżycia to one zachodzą w ciążę, to w całej sytuacji uczestnicy mężczyzna i również jest za nią odpowiedzialny. Ważne, żeby pary porozumiały się w tej kwestii. Może w tym pomóc szczera rozmowa, w której partnerka powie, czy oczekuje od mężczyzny zaangażowania przy wyborze antykoncepcji hormonalnej czy nie, a jeśli tak to jak takie zaangażowanie sobie wyobraża. Dla jednych będzie to wybór metody, dla innych wizyta u lekarza. Możliwości są różne, a dialog pomoże się w  nich odnaleźć – mówi mgr Dorota Gromnicka, psycholog, ekspert programu Zdrowa ONA.[i] Ogólnopolskie badanie zrealizowane w ramach programu „Zdrowa ONA” zainicjowanego przez Gedeon Richter, przeprowadzone w dniach 2-8 października 2012 roku metodą internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI) przez agencję SW Research. Badaniem objęto łącznie 469 kobiety i 475 mężczyzn w wieku 16-45. W tym pytaniu udział wzięli mężczyźni, którzy wiedzą, że ich kobiety stosują antykoncepcję hormonalną, n=108.

 
Powrót

  Pobierz artykuł


  Materiały video

  prof. Zbigniew Lew-Starowicz: Czy mężczyźni angażują się w wybór metody antykoncepcji hormonalnej przez kobietę?
  Pobierz MP4:
  prof. Zbigniew Lew-Starowicz: Czy mężczyźni obawiają się, że tabletki antykoncepcyjne mogą negatywnie wpłynąć na życie seksualne?
  Pobierz MP4:

  Materiały audio

  prof. Zbigniew Lew-Starowicz: Czy mężczyźni angażują się w wybór metody antykoncepcji hormonalnej przez kobietę? Cz. 1
  Pobierz MP3:
  prof. Zbigniew Lew-Starowicz: Czy mężczyźni angażują się w wybór metody antykoncepcji hormonalnej przez kobietę? Cz. 2
  Pobierz MP3:
  prof. Zbigniew Lew-Starowicz: Czy mężczyźni obawiają się, że tabletki antykoncepcyjne mogą negatywnie wpłynąć na życie seksualne? mp3
  Pobierz MP3:

  Zadaj pytanie

   
   
   
   

  Szanowni
  Państwo,

  Od 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE („RODO” / „GDPR”).

  Aby jak najlepiej przygotować się do ochrony Państwa praw wynikających z wprowadzanych przepisów, zmieniliśmy odpowiednie zapisy w obowiązującym regulaminie portalu Zdrowa Ona. Z wprowadzonymi zmianami mogą się Państwo zapoznać klikając tutaj w regulaminie serwisu „Zdrowa ONA”

  Z pozdrowieniami,
  Zespół Zdrowa ONA

  szybkie
  pytanie,
  szybka
  odpowiedź