Szybkie pytanie,
Szybka odpowiedź

Antykoncepcja

Kiedy warto zmienić antykoncepcję?

Eksperci

Antykoncepcja hormonalna musi być dobrze dobrana, żeby kobieta mogła cieszyć się nie tylko ponad 99%** skutecznością zabezpieczenia, ale i dobrym samopoczuciem. Jeżeli tabletki nie są „uszyte na miarę”, mogą powodować dolegliwości – takie jak spadek libido, nudności czy przybieranie na wadze. Kiedy warto zmienić pigułki antykoncepcyjne na inne i czy istnieją przeciwskazania do ich stosowania? Na te pytania odpowiemy wraz z ekspertem portalu „Zdrowa ONA”, ginekologiem, prof. dr hab. n. med. Violettą Skrzypulec-Plintą.

Antykoncepcja hormonalna niesie ze sobą szereg zalet, nie tylko tych związanych z poczuciem bezpieczeństwa, ale też takich, które wpływają na inne sfery kobiecego życia – wygląd, dobre samopoczucie, zmniejszone bóle miesiączkowe. Takie zwiększenie komfortu życia sprawia, że kobiety mogą w pełni cieszyć się życiem seksualnym i nie martwić o zajście w ciążę.

Kiedy warto zmienić tabletki na inne?

Decyzję dotyczącą zmiany tabletek na inne podejmuje lekarz ginekolog po upływie 1 lub 3 cykli stosowania, a uzależnione jest to od występowania niepokojących objawów. Jeżeli jest to np. migrenowy ból głowy z zaburzeniami widzenia – tabletki należy odstawić natychmiast. Jeżeli objawy są łagodne i nie przeszkadzają nam w codziennym funkcjonowaniu (np. łgodne plamienia) należy zgłosić ich występowanie na wizycie kontrolnej. Lekarz podejmie decyzję o z zmianie tabletek o innej zawartości hormonów lub na zupełnie inną terapię jak plastry, ringi dopochwowe czy system wewnątrzmaciczny.

Spadek libido jest częstym problemem, wynikającym ze złego doboru antykoncepcji hormonalnej. Według badania pt. „Skuteczna antykoncepcja a kobiece potrzeby” - aż 40% Polek uważa, że dobrze dobrane tabletki, nie wpływają na kobiece libido. Dlatego, jeżeli zauważamy, że ochota na seks jest mniejsza, należy porozmawiać z ginekologiem, który wybierze dla nas odpowiednią formę terapii.

Zdarza się, że kobiety skarżą się na spadek libido, spowodowany przyjmowaniem antykoncepcji hormonalnej. W takiej sytuacji zalecam zmianę na dostępne na polskim rynku tabletki z octanem chlormadinonu, pochodną naturalnego progesteronu. Według badań ten składnik nie wpływa na poziom kobiecego libido, więc pacjentki mogą cieszyć się tak samo seksem, jak przed przyjmowaniem antykoncepcji – komentuje prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta.

 

Czy są jakieś przeciwskazania?

Lekarz-ginekolog na podstawie kompleksowego wywiadu i danych z badań, może podjąć decyzję o braku rekomendacji tabletek antykoncepcyjnych. Głównymi przeciwskazaniami do ich przyjmowania są choroby układu krążenia, nowotwory i występowanie zakrzepicy w rodzinie. W takim wypadku lepiej stosować inne metody zabezpieczania przed ciążą. Pamiętajmy też, że stosując antykoncepcję hormonalną, nie powinno się palić papierosów, szczególnie po 35. roku życia – tłumaczy ekspert „Zdrowa ONA”.

* Ogólnopolskie badanie pt. „Skuteczna antykoncepcja a kobiece potrzeby” zrealizowane na zlecenie Gedeon Richter Polska Sp. z o. o. dla  portalu „Zdrowa Ona”, przeprowadzone w dniach 12.03-14.03.2018r. metodą wywiadów on-line (CAWI)  przez agencję SW RESEARCH.  Badaniem objęto łącznie 635 kobiet w wieku powyżej 18. roku życia.

** WHO, http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs351/en/

 

Powrót

  Pobierz artykuł


  Materiały video

  Prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta: Plamienia, dlaczego się pojawiają?
  Pobierz MP4:

  Materiały audio

  Prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta: Plamienia, dlaczego się pojawiają.mp3
  Pobierz MP3:

  Zadaj pytanie

   
   
   
   

  Zobacz też inne artykuły

  ABC antykoncepcji

  Jakie pojęcia powinna znać każda kobieta decydująca się na przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej? Wspólnie z ekspertem programu Zdrowa ONA dr Tomaszem Leonowiczem, ginekologiem, seksuologiem, przedstawiamy alfabet pojęć, które warto znać.

  Eksperci
  Czytaj więcej

  Libido „w dołku”

  Seksualność jest ważnym elementem życia człowieka, który determinuje poczucie szczęcia i jest mechanizmem budowania więzi. Udane życie seksualne zaspokaja nie tylko pragnienia seksualne, ale także potrzeby miłości, bliskości, czułości i ciepła.…

  Eksperci
  Czytaj więcej

  Szanowni
  Państwo,

  Od 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE („RODO” / „GDPR”).

  Aby jak najlepiej przygotować się do ochrony Państwa praw wynikających z wprowadzanych przepisów, zmieniliśmy odpowiednie zapisy w obowiązującym regulaminie portalu Zdrowa Ona. Z wprowadzonymi zmianami mogą się Państwo zapoznać klikając tutaj w regulaminie serwisu „Zdrowa ONA”

  Z pozdrowieniami,
  Zespół Zdrowa ONA

  szybkie
  pytanie,
  szybka
  odpowiedź