Menopauza jest okresem, w którym wygasa ochronny wpływ hormonów na organizm kobiety. Może prowadzić to do wzrostu ciśnienia tętniczego. W tym czasie zaczyna rosnąć również ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych, zwłaszcza udarów mózgu. Badania pokazują, że w ciągu najbliższych lat problem choroby wieńcowej będzie dotyczyć znacznego odsetka chorych. W świetle takich informacji konieczna jest profilaktyka i poprawa jakości życia, w tym diety, aktywności fizycznej i kontroli masy ciała. Panie w okresie klimakterium powinny być szczególnie wyczulone na wykonywanie regularnych pomiarów ciśnienia tętniczego. Farmakoterapia nadciśnienia tętniczego i modyfikacja stylu życia u kobiet w okresie menopauzy, u których doszło do rozwoju nadciśnienia tętniczego może zapobiec groźnym powikłaniom – mówi dr n. med. Aleksander Prejbisz, ekspert programu Zdrowa ONA.
Gdzie leży przyczyna?
Porównując wartości ciśnienia tętniczego u kobiet przed i po menopauzie obserwuje się istotny wzrost ciśnienia po przekwitaniu. Przed okresem menopauzy kobiety mają średnio niższe ciśnienie tętnicze krwi niż mężczyźni w tym samym wieku. Zmiany hormonalne spowodowane przebyciem menopauzy są jednak odpowiedzialne za wzrost średnio o 5 mm Hg skurczowego ciśnienia krwi u kobiet. Badania pokazują, że podatność na choroby układu krążenia rośnie wraz z wiekiem, ale tendencja wzrostowa jest znacznie wyższa u kobiet niż u mężczyzn. Analiza grupy wiekowej powyżej 64 roku życia wykazała, że na nadciśnienie choruje 81% kobiet i 66% mężczyzn z tej grupy[i]. Kobiety wykazują 4-krotnie wyższe ryzyko rozwoju powikłań sercowo-naczyniowych niż mężczyźni w tym samym wieku.- Niedobór estrogenów – po wygaśnięciu czynności jajników stężenie hormonów zwanych powszechnie żeńskimi znacznie się zmniejsza. Niedobór estrogenów odpowiada również za zanik miesiączki. Deficyt estrogenów jest czynnikiem wywołującym przebudowę naczyń krwionośnych, a także powoduje zwiększenie poziomu tzw. „złego” cholesterolu (LDL) i triglicerydów oraz zmniejszenie poziomu tzw. „dobrego” cholesterolu (HDL). Złogi cholesterolu odkładające się w ścianie tętnic wieńcowych, zwężają ich światło i uniemożliwiają dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu do serca, a z czasem mogą prowadzić do zamknięcia tętnicy. Nagłe zatrzymanie przepływu krwi w tętnicy wieńcowej objawia się zawałem serca. Miażdżyca tętnic wieńcowych spowodowana złogami cholesterolu jest najważniejszą przyczyną choroby niedokrwiennej serca.
- Wzrost BMI – czyli body mass index, co w tłumaczeniu na język polski oznacza wskaźnik masy ciała, który jest relacją między masą ciała podaną w kilogramach a wzrostem podanym w metrach podniesionym do kwadratu. BMI powyżej 25 kg/m2 a obwód pasa powyżej 80 cm to znak ostrzegawczy. Po menopauzie dodatkowe kilogramy bardzo często gromadzą się w okolicach brzucha. Mówimy wtedy o tzw. otyłości brzusznej, która jest szczególnie niebezpieczna dla zdrowia. Otyłość i brak kontroli masy ciała jest jednym z głównych czynników ryzyka nadciśnienia tętniczego.