Szybkie pytanie,
Szybka odpowiedź

Infekcje intymne

Metody leczenia grzybiczych infekcji pochwy

Eksperci

Na podstawie jakich badań ginekolog ustala czy infekcja ma charakter grzybiczy czy bakteryjny? Jak powinno wyglądać leczenie każdej z nich i czy wiąże się ono z jakimiś dodatkowymi działaniami poza farmakoterapią? Na te i inne pytania odpowiadamy wspólnie z ekspertem programu Zdrowa ONA drem n. med. Grzegorzem Południewskim.

Każda infekcja, czy to grzybicza, czy bakteryjna niesie ze sobą charakterystyczne objawy. I tak infekcja bakteryjna powoduje, że obecny jest rybi zapach i obfita szaro-mleczna wydzielina. W infekcji grzybiczej brak jest charakterystycznej woni, ale kobieta uskarża się na upławy, świąd i pieczenie pochwy. Częstość występowania objawów jest bardzo zróżnicowana, jednakże zawsze współistnieją ze sobą co najmniej dwa lub trzy symptomy. Rozpoznanie stawia się na postawie charakterystycznych objawów, o których przed chwilą wspomniałem oraz badania odczynu pH pochwy przy pomocy papierka lakmusowego. Posiewy wykonuje się tylko w przypadkach opornych na leczenie i nawracających tłumaczy dr Południewski.

 

Tabela 1. Diagnostyka zakażeń pochwy[1]:

Rodzaj infekcji/Cecha

Infekcja bakteryjna (najczęściej Bacterial vaginosis)

Infekcja grzybicza (najczęściej Candida albicans)

Wydzielina – ilość i wygląd

Duża ilość wydzieliny szaro-mlecznej, lub żółtawej jednorodnej, rozwodnionej

Niewielka ilość serowatej,  białej wydzieliny z białymi grudkami

pH

>4,5

3,6-4,5

Zapach

Rybi, gnilny,  nieprzyjemny

Brak zapachu

Komórki rozpoznane w badaniu

Komórki jeżowe- opłaszczone bakteriami

Strzępki komórek drożdży

Czy infekcja przenosi się na partnera?

Może ulec przeniesieniu

Tak

Objawy kliniczne

Upławy, ból i piecznie, zaczerwienienie,

Upławy, świąd, zaczerwienienie

Jak wynika z badania Zdrowa ONA 13% kobiet, które miało infekcję pochwy zgłosiło się z tym problemem do ginekologa w ciągu miesiąca od wystąpienia niepokojących objawów[2]. Część z nich zanim podjęła decyzję o wizycie u specjalisty stosowała domowe metody raczenia sobie z infekcją. Zwlekanie, odkładanie wizyty u lekarza może spowodować, że infekcja się nasili, rozwinie i przeniesie z pochwy np. w okolice sromu czy odbytu.

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego grzybice niepowikłane należy leczyć miejscowo, czyli tabletkami, globulkami i kremami dopochwowymi zawierającymi pochodne azolowe. W tym schemacie leczenia chodzi o uzyskanie i utrzymanie terapeutycznego stężenia leku w pochwie przez przynajmniej 72 godziny. Jeśli infekcje mają charakter nawracający lub mamy do czynienia z niepowodzeniem zastosowanej wcześniej terapii konieczne będzie leczenie doustne – wyjaśnia ekspert programu Zdrowa ONA.[1] Luterek K., Grzybicze zapalenie pochwy, Manager Apteki, Rocznik 2008, nr 6.

[2] Ogólnopolskie badanie zrealizowane w ramach programu „Zdrowa ONA” zainicjowanego przez Gedeon Richter, przeprowadzone w dniach 8-13 października 2014 roku metodą internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI) przez agencję SW Research. Badaniem objęto łącznie 1010 kobiet w wieku 18+.

Powrót

  Pobierz artykuł


  Materiały video

  Dr Grzegorz Południewski: Czy sposób aplikacji leku ma wpływ na jego działanie i skuteczność?
  Pobierz MP4:
  Dr Grzegorz Południewski: Czy to prawda, że zamiast kilkudniowej terapii możliwa jest jednorazowa aplikacja leku o dowolnej porze?
  Pobierz MP4:
  Dr Grzegorz Południewski: Jakie są dostępne na rynku postacie leków na infekcje grzybicze
  Pobierz MP4:
  Dr Grzegorz Południewski: Na czym polega technologia VagiSite?
  Pobierz MP4:

  Materiały audio

  Dr Grzegorz Południewski: Czy sposób aplikacji leku ma wpływ na jego działanie i skuteczność? (mp3)
  Pobierz MP3:
  Dr Grzegorz Południewski: Czy to prawda, że zamiast kilkudniowej terapii możliwa jest jednorazowa aplikacja leku o dowolnej porze? (mp3)
  Pobierz MP3:
  Dr Grzegorz Południewski: Jakie są dostępne na rynku postacie leków na infekcje grzybicze mp3
  Pobierz MP3:
  Dr Grzegorz Południewski: Na czym polega technologia VagiSite? mp3
  Pobierz MP3:

  Zadaj pytanie

   
   
   
   

  Szanowni
  Państwo,

  Od 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE („RODO” / „GDPR”).

  Aby jak najlepiej przygotować się do ochrony Państwa praw wynikających z wprowadzanych przepisów, zmieniliśmy odpowiednie zapisy w obowiązującym regulaminie portalu Zdrowa Ona. Z wprowadzonymi zmianami mogą się Państwo zapoznać klikając tutaj w regulaminie serwisu „Zdrowa ONA”

  Z pozdrowieniami,
  Zespół Zdrowa ONA

  szybkie
  pytanie,
  szybka
  odpowiedź