Szybkie pytanie,
Szybka odpowiedź

Infekcje intymne

Seks a infekcje intymne pochwy

Eksperci

Nie jest mitem, że częste współżycie jest jednym z czynników zwiększających ryzyko infekcji intymnych pochwy. Dlaczego tak się dzieje? Jak unikać zakażeń, nie rezygnując z przyjemności ze zbliżenia z partnerem? Na najważniejsze pytania związane z tym zagadnieniem odpowiadamy wspólnie z ekspertem programu „Zdrowa ONA” dr n. med. Grzegorzem Południewskim, ginekologiem.

 

Panująca za oknem wakacyjna aura podnosi poziom libido, dzięki czemu częściej niż w pozostałych częściach roku mamy ochotę na zbliżenie z partnerem. Mogące się pojawić mikrourazy czy otarcia okolic intymnych sprzyjają infekcji. Dodatkowo wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza stwarzają idealne warunki do rozwoju dolegliwości o podłożu grzybiczym. Wakacje to również czas, kiedy przestajemy „chodzić jak w zegarku”, a co za tym idzie częściowo ignorujemy zasady właściwej higieny intymnej. Wszystkie te czynniki sprzyjają namnażaniu patogenów i sprawiają, że kobiety są bardziej podatne na nieprzyjemne dolegliwości.

 

Szczególnie w okresie wakacyjnym warto zwrócić uwagę na higienę okolic intymnych i zabezpieczyć się przed potencjalnym ryzykiem wystąpienia infekcji. Nie warto bagatelizować problemu, ponieważ nieleczona infekcja intymna może penetrować w głąb układu moczowo-płciowego i przerodzić w infekcję pęcherza czy dróg moczowych, ale także powodować zakażenie macicy lub jajników. Kluczowa jest szybka wizyta i konsultacja ze specjalistą ginekologiem, który po postawieniu rozpoznania wypisze leki w tabletkach, globulkach lub kremach dopochwowych wyjaśnia dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog, ekspert programu „Zdrowa ONA”.

 

Efekt ping-pong

 

W swojej praktyce mam często do czynienia z tak zwanym efektem ping-pong w leczeniu infekcji intymnych o podłożu grzybiczym. Pacjentka otrzymuje właściwe leczenie, stosuje się do zaleceń lekarza, ale za jakiś czas wraca z tym samym problemem do gabinetu. W takich sytuacjach należy włączyć w proces leczenia również samego partnera, który nieświadomie zaraża partnerkędodaje ekspert programu „Zdrowa ONA”.

Warto pamiętać o kilku wskazówkach, które mogą pomóc zapobiec infekcji:

 • Podczas stosunku płciowego stosuj prezerwatywy, które stanowią ochronę przed potencjalnym zaburzeniem mikroflory w pochwie.
 • Po stosunku pamiętaj o oddaniu moczu i przemyciu krocza.
 • W podróż zabierz ze sobą nawilżające chusteczki higieniczne.
 • Stosuj żele do higieny intymnej, które zapewnią zasadowe pH okolic intymnych.
 • Jeśli masz skłonność do infekcji intymnych stosuj probiotyki.

 

Jak widać odpowiednia higiena intymna to najlepsza profilaktyka infekcji. Powinna ona dotyczyć obojga partnerów.

Powrót

  Pobierz artykuł


  Zadaj pytanie

   
   
   
   

  Szanowni
  Państwo,

  Od 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE („RODO” / „GDPR”).

  Aby jak najlepiej przygotować się do ochrony Państwa praw wynikających z wprowadzanych przepisów, zmieniliśmy odpowiednie zapisy w obowiązującym regulaminie portalu Zdrowa Ona. Z wprowadzonymi zmianami mogą się Państwo zapoznać klikając tutaj w regulaminie serwisu „Zdrowa ONA”

  Z pozdrowieniami,
  Zespół Zdrowa ONA

  szybkie
  pytanie,
  szybka
  odpowiedź