Szybkie pytanie,
Szybka odpowiedź

Infekcje intymne

Miesiączka lub jej brak a infekcje intymne

Eksperci

Krwawienie miesiączkowe jest elementem prawidłowej fizjologii kobiety. Zwykle tych kilka trudniejszych dni nie powoduje niekorzystnych zmian w organizmie. Czasami jednak dodatkowe obciążenie w postaci zaburzenia snu, odżywiania czy niedostatecznej lub nadmiernej higieny może przyczynić się do rozwoju infekcji grzybiczej pochwy.

Grzybicze infekcje intymne są powszechnym kobiecym schorzeniem. Problem ten dotyka ponad połowy Polek*. Niektóre kobiety obserwują zależność między wystąpieniem infekcji intymnej a krwawieniem miesiączkowym. Dlaczego tak się dzieje? W trakcie miesiączki w organizmie kobiety spada poziom estrogenu. Głównym zadaniem tego hormonu jest regulowanie cyklu miesięcznego jednak oprócz tego, jest on wsparciem organizmu w walce ze stanem zapalnym. Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest krew miesiączkowa, która stanowi dobrą pożywkę do rozwoju innych drobnoustrojów.

 

Szybka ulga w dolegliwościach

W okresie krwawienia miesiączkowego kobieta powinna szczególnie zadbać o higienę. Kiedy jednak dojdzie do stanu zapalnego, powinna zareagować jak najszybciej i jak najskuteczniej. Wybór odpowiedniego rodzaju medykamentu pozwala rozwiązać ten problem. Według badań, największym zaufaniem kobiet cieszą się preparaty działające szybko, najlepiej już po pierwszej dobie od zastosowania i takie, które są uznawana za bezpieczne*. Na rynku jest dostępny np. produkt zawierający azotan butokonazolu, który eliminuje dolegliwe objawy już w pierwszej dobie. Pamiętajmy też, że w przypadku leczenia infekcji grzybiczych, ważne jest stosowanie leków, które działają w sposób przedłużony, ze względu na specyfikę tego rodzaju infekcji. Zbyt krótko działające leki nie pozwalają na całkowite wyeliminowanie problemu – wyjaśnia dr n. med. Grzegorz Południewski, ekspert portalu „Zdrowa ONA”.

 

Sposób aplikacji w tych dniach

W przypadku pojawienia się intymnych infekcji grzybiczych odpowiednim rozwiązaniem jest stosowanie farmaceutyków działających miejscowo. Dzięki temu unikamy niepotrzebnego wpływu leku na cały organizm. Dodatkowo preparaty, które uwalniają lek w sposób ciągły w danym miejscu zapewniają nieustanną walkę z niepożądanym drobnoustrojem. Jak? - tłumaczy dr n. med.

Grzegorz Południewski - podstawą pozbycia się grzybicy pochwy jest farmakoterapia. Próba samodzielnego wyleczenia się może doprowadzić do jeszcze silniejszego namnażania się grzybów. Na rynku istnieje szeroki wybór preparatów do leczenia infekcji grzybiczych, jednak niektóre z nich, poprzez sposób aplikacji, znacznie ułatwiają terapię. Jednym ze sposobów efektywnego dostarczenia leku do pochwy jest stosowanie kremu charakteryzującego się wysokimi właściwościami adhezyjnymi. Po jednorazowej aplikacji preparatu do pochwy krem utrzymuje się na powierzchni błony śluzowej pochwy przez kilka dni i nie wypływa. Dostarczanie leku w ten sposób jest bardzo efektywne i przede wszystkim związane z jego długotrwałym, przedłużonym działaniem.

 

Problem infekcji intymnych jest szeroki, lecz nie jest problemem nie do rozwiązania. Podstawą działania powinna być świadomość kobiet w zakresie tego tematu i chęć podjęcia pewnych i skutecznych rozwiązań.

 

*Ogólnopolskie badanie pt. „Zakażenia bakteryjne i grzybicze pochwy – pozbądź się ich raz na zawsze” zrealizowane na zlecenie Gedeon Richter Polska Sp.z o.o. w ramach programu „Zdrowa ONA” przez Gedeon, przeprowadzone w dniach 22.05-24.05.2018 roku, metodą internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI) przez agencję SW Research. Badanie objęto łącznie 1067 kobiet w wieku powyżej 18. roku życia.

 

Powrót

  Pobierz artykuł


  Materiały video

  Dr n. med. Grzegorz Południewski: Miesiączka a infekcje intymne
  Pobierz MP4:

  Materiały audio

  Dr n. med. Grzegorz Południewski: Miesiączka lub jej brak a infekcje intymne
  Pobierz MP3:

  Zadaj pytanie

   
   
   
   

  Szanowni
  Państwo,

  Od 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE („RODO” / „GDPR”).

  Aby jak najlepiej przygotować się do ochrony Państwa praw wynikających z wprowadzanych przepisów, zmieniliśmy odpowiednie zapisy w obowiązującym regulaminie portalu Zdrowa Ona. Z wprowadzonymi zmianami mogą się Państwo zapoznać klikając tutaj w regulaminie serwisu „Zdrowa ONA”

  Z pozdrowieniami,
  Zespół Zdrowa ONA

  szybkie
  pytanie,
  szybka
  odpowiedź