Szybkie pytanie,
Szybka odpowiedź

Antykoncepcja

Jak długo można bezpiecznie brać tabletki antykoncepcyjne?

Eksperci

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych ma wiele zalet. Największą z nich jest wysoka skuteczność, wynosząca ponad 99%**! Dodatkowo, odpowiednio dobrane, mogą przynieść ekstra korzyści: ładniejszą cerę, zmniejszenie bólów miesiączkowych, lepsze samopoczucie. To wszystko tłumaczy, dlaczego zaufała im już co trzecia Polka*. Jak długo można je bezpiecznie przyjmować? Czy płodność wraca zaraz po odstawieniu? Na te pytania, odpowiemy wraz z ekspertem portalu „Zdrowa ONA”, ginekologiem, prof. dr hab. n. med. Violettą Skrzypulec-Plintą.

Nowoczesne tabletki antykoncepcyjne są bezpieczne i można je stosować pod opieką lekarza ginekologa, nieprzerwanie przez bardzo długi czas:  Na rynku istnieje duży wybór metod antykoncepcyjnych, dlatego wspólnie z lekarzem ginekologiem każda kobieta może znaleźć coś dla siebie.

Jak długo można brać pigułki?

Tabletki możemy przyjmować tak długo, jak tego potrzebujemy. Warto podkreślić, że jest to bezpieczna antykoncepcja nawet dla nastolatek – na rynku istnieją np. tabletki z bardzo niską dawką hormonów, odpowiednie dla młodych  pacjentek. Przyjmowanie hormonów w postaci tabletek antykoncepcyjnych jest również jedną z form terapii w trakcie menopauzy – dzięki nim można złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, takie jak np. uderzenia gorąca.

Nowoczesną antykoncepcję  można przyjmować przez długi czas. Jeśli nie ma medycznych wskazań antykoncepcję można przyjmować stale, bez potrzeby robienia „przerwy”, która często może   zadziałać niekorzystnie i zaburzyć gospodarkę hormonalną. Antykoncepcję możemy przyjmować przez bardzo długi czas pod warunkiem, że będziemy pamiętać o regularnych badaniach i wizytach u lekarza-ginekologa. Kiedyś panował mit na temat tego, że powinno się co któryś cykl robić przerwę od antykoncepcji „dla dobra organizmu”, a później wracać do brania tabletek. To przestarzale podejście do tematu. Dobierając antykoncepcję do indywidualnych potrzeb kobiety, szyjemy ją niemalże na miarę bez ograniczenia czasowego do jej stosowania – komentuje prof. Violetta Skrzypulec-Plinta.

Kiedy wraca płodność?

Powrót płodności to temat szczególnie istotny dla kobiet, które myślą o macierzyństwie. Tabletki hormonalne są antykoncepcją odwracalną, a więc po jej odstawieniu organizm powraca do stanu przed przyjmowaniem tabletek. Zwykle na powrót organizmu do naturalnego cyklu czekamy około trzech miesięcy. Jest to wynik uśredniony: u jednych ten okres trwa dłużej, u innych krócej. Zdarzają się przypadki, w których kobiety zachodzą w ciążę nawet podczas pierwszego cyklu po odstawieniu. Jest to sprawa bardzo indywidualna.

Nieprawdą jest, że po antykoncepcji hormonalnej można mieć problemy z zajściem w ciążę. Najczęściej już około trzech miesięcy po odstawieniu powracają naturalne cykle, które pozwalają zajść w ciążę. Część kobiet może mieć wrażenie, że ma problemy z zajściem w ciążę, jednak nie jest to w żaden sposób powiązane z odstawianiem tabletek antykoncepcyjnych, a raczej z obecnie panującym stylem życia. W dzisiejszych czasach pary coraz później decydują się na zakładanie rodziny. Kiedy już odstawią antykoncepcję, ich płodność jest w wieku, który wynika z metryki. Nie cofniemy się do momentu sprzed czasu rozpoczęcia stosowania antykoncepcji i właśnie, z to może skutkować  dłuższym okresem starania się o dziecko – tłumaczy ekspert programu „Zdrowa ONA”.

* Ogólnopolskie badanie pt. „Skuteczna antykoncepcja a kobiece potrzeby” zrealizowane na zlecenie Gedeon Richter Polska Sp. z o. o. dla  portalu „Zdrowa Ona”, przeprowadzone w dniach 12.03-14.03.2018r. metodą wywiadów on-line (CAWI)  przez agencję SW RESEARCH.  Badaniem objęto łącznie 635 kobiet w wieku powyżej 18. roku życia.

** WHO, http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs351/en/

Powrót

  Pobierz artykuł


  Materiały video

  Prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta: Jak długo można bezpiecznie brać tabletki antykoncepcyjne?
  Pobierz MP4:

  Materiały audio

  Prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta: Jak długo można bezpiecznie brać tabletki antykoncepcyjne?
  Pobierz MP3:

  Zadaj pytanie

   
   
   
   

  Zobacz też inne artykuły

  ABC antykoncepcji

  Jakie pojęcia powinna znać każda kobieta decydująca się na przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej? Wspólnie z ekspertem programu Zdrowa ONA dr Tomaszem Leonowiczem, ginekologiem, seksuologiem, przedstawiamy alfabet pojęć, które warto znać.

  Eksperci
  Czytaj więcej

  Antykoncepcja a libido

  Aż co piąta Polka nie stosuje tabletek antykoncepcyjnych z obawy przed spadkiem libido. Czy słuszne jest zrzucanie winy za brak pożądania na antykoncepcję? Czy przypadkiem libido nie jest składową wielu…

  Eksperci
  Czytaj więcej

  Szanowni
  Państwo,

  Od 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE („RODO” / „GDPR”).

  Aby jak najlepiej przygotować się do ochrony Państwa praw wynikających z wprowadzanych przepisów, zmieniliśmy odpowiednie zapisy w obowiązującym regulaminie portalu Zdrowa Ona. Z wprowadzonymi zmianami mogą się Państwo zapoznać klikając tutaj w regulaminie serwisu „Zdrowa ONA”

  Z pozdrowieniami,
  Zespół Zdrowa ONA

  szybkie
  pytanie,
  szybka
  odpowiedź