Gdybyśmy chcieli podać wzorcowy rysopis osoby chorej na dnę moczanową przede wszystkim zaczęlibyśmy od podania płci, bo będzie to mężczyzna po 40. roku życia, który nie stroni od suto zastawionego stołu i zakrapianych spotkań. Poza tym opisywana przez nas postać będzie cierpiała, na którąś z chorób zaliczanych do zespołu metabolicznego. Czy rzeczywiście w większości przypadków dnie moczanowej towarzyszą choroby współistniejące? Jeśli tak, to o których mowa? Wyjaśniamy te kwestie wspólnie z ekspertem programu „Zdrowa ONA”.
Do chorób, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia dny moczanowej należą przede wszystkim: otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, przewlekła niewydolność nerek oraz choroby nowotworowe, szczególnie w okresie chemioterapii i radioterapii. Rzadziej, ale również mamy do czynienia z dną moczanową w niedoczynności tarczyc, nadczynności przytarczyc, łuszczycy oraz reumatoidalnym zapaleniu stawów. Pamiętać też należy o chorobach genetycznych, w których mamy do czynienia z zaburzeniami skomplikowanych procesów biochemicznych, sprzyjających podwyższeniu kwasu moczowego we krwi. Mimo iż dna moczanowa rzeczywiście dotyka przede wszystkim mężczyzn, kobiety także powinny uważać, jeżeli występuje u nich któraś z wymienionych chorób – zauważa lek. med. Magdalena Piórkowska-Pruszek.
Choroby współistniejące
Dna moczanowa występuje przede wszystkim w chorobach wchodzących w skład zespołu metabolicznego. Trudno mówić o każdej z tych chorób oddzielnie, ponieważ każda z nich wpływa na powstanie dny moczanowej w podobny sposób, a często zdarza się też tak, że wpływają one na siebie wzajemnie. Przyjrzyjmy się najczęstszym:- Otyłość
- Nadciśnienie tętnicze
Osoby chore na nadciśnienie tętnicze są narażone na częstsze zachorowanie na dnę moczanową. W tej przewlekłej i wymagającej leczenia do końca życia chorobie, dochodzi do uszkodzenia funkcji nerek, co, jak było wspomniane wyżej, powoduje upośledzenie wydalania kwasu moczowego. Poza tym nadciśnieniu tętniczemu często towarzyszą zaburzenia lub choroby, takie jak podwyższony poziom cholesterolu, otyłość, hiperinsulinemia, a one wtórnie powodują wzrost produkcji kwasu moczowego.
Z badania „Zdrowa ONA” przeprowadzonego na zlecenie Gedeon Richter[1] wynik a, że tylko 15% Polaków po 40. roku życia ma świadomość, że nadciśnienie tętnicze może sprzyjać powstaniu dny moczanowej. To bardzo mało i potwierdza to konieczność edukowania społeczeństwa na temat tej choroby. Pocieszający jest jednak fakt, że ponad 63% respondentów słusznie wskazało otyłość i przyczyniającą się do niej niezdrową i tłustą dietę jako czynnik sprzyjający dnie moczanowej – komentuje lek. med. Magdalena Piórkowska-Pruszek, ekspert programu „Zdrowa ONA”.
- Nowotwory
Zachorowanie na nowotwór oraz leczenie towarzyszące mu, czyli chemioterapia oraz radioterapia sprzyjają pojawieniu się dny moczanowej. Podczas wspomnianych form leczenia dochodzi do rozpadu komórek, wskutek czego wytwarzają się w organizmie większe ilości kwasu moczowego. Jest to wówczas tak zwana dna moczanowa wtórna, dużo trudniejsza do leczenia.