W trosce o zdrowie kobiet

menu
Szybkie pytanie,
Szybka odpowiedź
Zaloguj się

Mięśniaki macicy

Wyniki badań

Wybrane wyniki ogólnopolskiego badania zrealizowanego w ramach programu Zdrowa ONA zainicjowanego przez Gedeon Richter, przeprowadzonego w dniach 2-8 października 2012 roku metodą internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI) przez agencję SW Research. Badaniem objęto łącznie 562 kobiety w wieku 16+.

Obawy kobiet związane ze schorzeniem układu rozrodczego typu mięśniaki macicy

 • Według ponad połowy badanych kobiet (52%) najpoważniejszą obawą związaną ze schorzeniem układu rozrodczego jest brak możliwości jego wyleczenia.
 • Niemal 40% boi się skutków ubocznych rozpoczętej terapii. 

Pobierz wykres

 • Poziom obaw jest zróżnicowany ze względu na wiek. 2/3 najmłodszych kobiet (16-25 lat) obawia się braku możliwości wyleczenia choroby, ale w drugiej kolejności wymienia ewentualne komplikacje związane z zajściem w ciążę (prawie 55%). Podobna struktura obaw, ale o nieco mniejszym natężeniu występuje w grupie kobiet w wieku 26-35.
 • Z kolei w najstarszych grupach wiekowych największe obawy budzą możliwe objawy, tj. ryzyko wystąpienia nadmiernie obfitych i długotrwałych krwawień (53%) oraz wystąpienia dolegliwości bólowych (40%).

Pobierz wykres

Komentarz eksperta

Zdarza się, że mięśniaki macicy wykrywane są właśnie w trakcie wizyty pacjentki, która ma problem z zajściem w ciążę. Mięśniaki mogą powodować ucisk na jajowody, a tym samym utrudniają transfer zapłodnionej komórki jajowej do macicy. W innych przypadkach mogą prowadzić do poronień lub przedwczesnych porodów. Jednak warto podkreślić, że odpowiednie, indywidualnie dostosowane leczenie może przywrócić płodność kobietom, które przez wiele lat miały problem z zajściem w ciążę lub doświadczały poronień z powodu występowania mięśniaków macicy mówi prof. CMKP dr hab. n. med. Romuald Dębski, ginekolog, ekspert programu Zdrowa ONA.

Z kim kobiety chcą rozmawiać o chorobach typu mięśniaki macicy?

 • W przypadku diagnozy mięśniaków macicy, niezależnie od wieku w pierwszej kolejności niemal 47% badanych kobiet porozmawiałoby ze swoim partnerem lub mężem. Drugim kontaktem byłaby inna kobieta z rodziny (26%), przy czym częstość ta maleje z wiekiem.
 • Co ciekawe, anonimowe kontakty, poprzez infolinię lub fora internetowe nie cieszyły się dużym uznaniem (2,6%).
 • Najstarsze grupy (46+) były zdecydowanie najmniej chętne do podzielenia się swoim problemem z innymi (13,3%).

Pobierz wykres

 

Pobierz wykres

Przewidywana reakcja partnera na informacje o chorobie takiej jak mięśniaki macicy

 • Ponad połowa badanych kobiet jest przekonana, że poinformowanie partnera o schorzeniu związanym z układem rozrodczym (np. mięśniakami macicy) nie wpłynęłoby na zachowania partnera, choć warto podkreślić, że ok 30% nie byłaby w stanie przewidzieć jego reakcji.
 • Według ponad 63% badanych kobiet, gdyby partner zareagował, najczęściej byłaby to pozytywna reakcja, pełna empatii i opiekuńczości.
 • Najczęstszą negatywną reakcją byłoby możliwe unikanie współżycia, na które wskazało ponad 18%, przy czym największe obawy z tym związane żywią kobiety poniżej 36. roku życia.
 • Reakcje przewidywane pokrywają się z reakcjami oczekiwanymi - 2/3 kobiet w przypadku wystąpienia choroby takiej jak mięśniaki macicy liczy na wzmożoną czułość i opiekuńczość. Ponad połowa kobiet, zwłaszcza w wieku 16-25 lat ma nadzieję na towarzyszenie podczas wizyty u specjalisty. 

Pobierz wykres

Komentarz eksperta

Dla nas, kobiet, istotnym czynnikiem, który ma wpływ na postrzeganie własnej kobiecości, jest m.in. zdrowie intymne i związana z tym nasza seksualność. Dlatego też szczerość wobec partnera w obliczu choroby narządów rodnych lub innej wstydliwej dolegliwości intymnej, nie jest czymś łatwym. Niektóre kobiety poprzez tę chwilową niedyspozycję czują się mniej atrakcyjne i tracą poczucie kobiecości. Jeśli mają możliwość ukrycia choroby przed partnerem, zdarza się, że to robią, nie myśląc o przyszłych konsekwencjach dla związku, ale także dla ich stanu psychicznego. Przeżywanie w samotności lęku i obaw związanych z chorobą, potęguje stres i zaburza poczucie własnej wartości. Sprawia, że myślenie o chorobie psuje realizację planów i stosunki z bliskimi. Dlatego nie warto ukrywać przed partnerem swoich problemów ze zdrowiem, nawet jeśli w pierwszej chwili wydaje nam się, że mężczyzna nie zrozumie naszych problemów. Pamiętajmy, że otwartość i szczerość warunkują wzajemne zaufanie, wzmacniają relacje między partnerami i pomagają szukać dobrych rozwiązań w sytuacji problemu mówi mgr Dorota Gromnicka, psycholog, ekspert programu Zdrowa ONA.

Pobierz wykres

Komentarz eksperta

Wiadomość o rozpoznaniu choroby ginekologicznej, takiej jak mięśniaki macicy, może przyczynić się do pojawienia się nieprzyjemnych uczuć i myśli, a w konsekwencji doprowadzić do kryzysu w życiu kobiety. Jednocześnie wpływa ona także na partnera, wywołuje niepokój o zdrowie bliskiej osoby, o to czy będzie on umiał wspierać swoją partnerkę w poszczególnych etapach walki z chorobą, co może powiedzieć, jak się zachowywać. Choroba jednego z partnerów to sytuacja trudna również dla związku, ponieważ często wymaga przeorganizowania dotychczasowego trybu życia. Pojawiają się nowe oczekiwania i tematy często wcześniej nieporuszane. Najlepszym sposobem na poznanie wzajemnych potrzeb i dostosowanie zachowania czy wypowiadanych słów jest rozmowa. Tutaj jednak chcę opowiedzieć o czynnikach wpływających na zachowania każdego z partnerów, a tym samym na ich relację oraz o tym, dlaczego obecność bliskiej osoby jest tak ważna dla kobiety z dolegliwościami ginekologicznymi – mówi mgr Dorota Gromnicka, psycholog, ekspert programu Zdrowa ONA.


Pobierz wykres

 

Pobierz wykres

Komentarz eksperta

Bliska relacja z partnerem, będąca źródłem wsparcia to jeden z najważniejszych czynników warunkujących dobrostan psychiczny kobiety doświadczającej choroby, szczególnie jeśli ta choroba jest związana z tym, co określamy jako „kobiece”, utożsamiamy z macierzyństwem, atrakcyjnością seksualną ­– mówi Dorota Gromnicka. Mężczyźni mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, jak ważna jest ich obecność, jak silne daje poczucie bezpieczeństwa i akceptacji, jak może motywować do walki z chorobą, ile daje siły, szczególnie, gdy choroba wymaga podjęcia radykalnych kroków, np. usunięcia macicy, rezygnacji z planowania ciąży na długi czas itp. Co daje kobiecie poczucie, że jej mężczyzna jest przy niej?mówi mgr Dorota Gromnicka, psycholog, ekspert programu Zdrowa ONA.

Masz pytania do Eksperta?

Wpływ zachorowania na mięśniaki macicy na samoocenę kobiet

 • Prawie 40% badanych kobiet deklaruje, że doświadczenie choroby ginekologicznej nie miałoby wpływu na ich samoocenę.
 • Jednak 22% kobiet czułoby, że nie ma kontroli nad samą sobą, 21% czułoby się mniej atrakcyjne seksualnie, 20% - mniej kobieco.

Pobierz wykres

 • Im starsze były respondentki, tym częściej deklarowały, że zachorowanie na schorzenie ginekologiczne nie miałoby żadnego wpływu na ich samoocenę (wśród kobiet powyżej 56 roku życia takie deklaracje złożyło 70% badanych, a wśród kobiet w wieku 16-25 jedynie 8%).
 • Poczucie utraty kontroli i obniżenie własnej atrakcyjności seksualnej deklarowały częściej młodsze kobiety – 33% kobiet w wieku 16-25 deklarowało, że czułoby, że straciły kontrolę nad samą sobą, a wśród kobiet powyżej 56 roku życia było to 10%.
 • Aż 11% respondentek miałoby poczucie, że pojawienie się tej choroby to ich wina, a 6% czułoby odrazę do własnego ciała.

Pobierz wykres

Komentarz eksperta

Samoocena to stan psychiczny, uogólniona ocena samego siebie, która niewątpliwie ma wpływ na nasze zachowanie. Opinię na swój temat kształtujemy już od najmłodszych lat. Wpływ na nią mają przekazy rodzinne, dotychczasowe doświadczenia, sposób myślenia o sobie i świecie. Im bardziej nasze poczucie wartości zbudowane jest głównie na podstawie zewnętrznych komunikatów zasłyszanych na swój temat od innych ludzi, tym większe ryzyko, że nasza samoocena zostanie zachwiana przy niekorzystnych dla nas sytuacjach życiowych. Zwłaszcza w sytuacji bycia ocenianym lub wyobrażania sobie ocen innych ludzi na swój temat. Człowiek taki nie ma punktu oparcia w samym sobie, boi się, że wszelkie jego „nieprawidłowości” będą widoczne i staną się czynnikiem wpływającym na odrzucenie. Dodatkowo kobiety mają większą skłonność do zaniżania swojej samooceny. Są wrażliwsze na krytykę i niezrozumienie ze strony bliskich osób. Dlatego również problemy zdrowotne, szczególnie te związane ze sferą intymną, wzbudzają w nich lęk, który wpływa na obniżenie samooceny, co przejawia się brakiem akceptacji samej siebie mówi mgr Dorota Gromnicka, psycholog, ekspert programu Zdrowa ONA.

Masz pytania do Eksperta?

Powrót

Szanowni
Państwo,

Od 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE („RODO” / „GDPR”).

Aby jak najlepiej przygotować się do ochrony Państwa praw wynikających z wprowadzanych przepisów, zmieniliśmy odpowiednie zapisy w obowiązującym regulaminie portalu Zdrowa Ona. Z wprowadzonymi zmianami mogą się Państwo zapoznać klikając tutaj w regulaminie serwisu „Zdrowa ONA”

Z pozdrowieniami,
Zespół Zdrowa ONA

szybkie
pytanie,
szybka
odpowiedź