Dostrzegamy! Badamy. W kobiecym interesie.
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny[1] w Polsce jest ok. 5,5 mln kobiet w wieku senioralnym, a z uwagi na starzejące się społeczeństwo do 2050 kobiety te będą stanowiły 22,2% ogółu ludności kraju.
Dlatego w tym roku szczególną uwagą obdarzamy kobiety po 59 roku życia, w tym kobiety z niepełnosprawnościami, które stają się “niewidzialne” na wielu płaszczyznach i sukcesywnie wycofują się z istotnych obszarów swojego życia m.in. znikając z gabinetów ginekologicznych. Zależy nam na pokazaniu, że kobiety nie są i nie mogą być “niewidzialne”, a ich potrzeba dbania o zdrowie nie powinna znikać wraz z wiekiem.
Dostrzegamy! Badamy. to hasło 5. edycji kampanii edukacyjno-społecznej W kobiecym interesie, w której pokazujemy, że wiek nie może zwalniać z konieczności wykonywania ginekologicznych badań profilaktycznych. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników wskazują m.in. na zasadność wykonywania wymazu cytologicznego minimum co 3 lata, a testu na HPV raz na 5 lat. [2]
W tym roku nasz Mobilny Gabinet Ginekologiczny, dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w którym personel medyczny będzie wykonywał bezpłatne badania ginekologiczne* odwiedzi 8 miast rozlokowanych w trzech województwach: łódzkim (Łódź, Zduńska Wola), lubuskim (Zielona Góra, Międzyrzecz, Strzelce Krajeńskie i zachodniopomorskim (Szczecin, Świnoujście, Międzyzdroje).
Mobilny Gabinet przystosowany do potrzeb każdej kobiety
O jakość i komfort każdego badania w naszym Mobilnym Gabinecie Ginekologicznym będzie dbał nie tylko lekarz specjalista, ale także przeszkolony personel medyczny. Dodatkowo wyposażenie Gabinetu będzie obejmowało, poza zapewnioną odpowiednią przestrzenią manewrową, następujące udogodnienia:
- podnośnik i wózek rehabilitacyjny,
- tłumacz on-line PJM,
- dostęp do aplikacji Transkrypcja na żywo,
- dostęp do aplikacji przekształcającej tekst na mowę,
- materiały kampanijne oraz dokumenty zaadaptowane do potrzeb osób słabowidzących.
Jak zapisać się na badania?
Na badania mogą zapisać się wszystkie kobiety, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet 59+, bez względu na miejsce zamieszkania, narodowość czy stopień niepełnosprawności. Wymogiem jest posiadanie ze sobą dowodu osobistego lub paszportu.
Zapisy będą odbywały się dwutorowo:
- pacjentki bez orzeczenia o niepełnosprawności mogą zapisać się na wizytę osobiście, w dniu badania, na miejscu.
- pacjentki z niepełnosprawnością oraz pacjentki w wieku 59+ (rok urodzenia 1964 i wcześniej) mogą umawiać się na badanie pod numerem telefonu: 452 852 886 lub adresem mailowym: zapisy@wkobiecyminteresie.pl (konieczne podanie numeru LON).
Mapa dostępności, bo warto wiedzieć!
Kobiety z niepełnosprawnością zapraszamy do sprawdzenia listy specjalistów współpracujących z osobami z niepełnosprawnością ruchową i sensoryczną oraz placówek dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, realizowanej przez Fundację Avalon – www.mapadostepnosci.pl.
* ginekologiczne badanie palpacyjne, USG, cytologia, test na obecność wirusa HPV.
[1] Raport: Sytuacja osób starszych w Polsce w 2021 r., GUS, GUS Białystok, Warszawa, Białystok 2022
[2] Schemat postępowania w skriningu podstawowym raka szyjki macicy Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) — czerwiec 2022 roku