Materiały dla mediów dostępne są po zalogowaniu tutaj.
Strach ma wielkie oczy?! Kieruj się zdrowiem w kobiecym interesie.
Na myśl o pójściu do ginekologa ściska Cię w gardle lub żołądku i od razu przepędzasz ten „niepotrzebny” pomysł z głowy? Dodatkowo… „przecież każde wyjście do lekarza w czasach pandemii może skończyć się powrotem do domu z koronawirusem”, więc lepiej do placówek medycznych w ogóle się nie zbliżać? Podobnie myśli i czuje 1/3 kobiet w Polsce. To STRACH, który blokuje nas przed podejmowaniem działań w trosce o siebie. Kieruj się zdrowiem, a nie strachem. Zainspiruj się 3. edycją kampanii „W kobiecym interesie” i badaj się regularnie.
Mniej niż połowa Polek przeprowadza regularne badania profilaktyczne z zakresu ginekologii, to spadek o 26 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Ponad połowa Polek (53 proc.) nie wykonała od stycznia 2020 roku żadnego (!!!) badania ginekologicznego (USG ginekologiczne, cytologia, test HPV), a 54 proc. Polek przyznaje, że rzadziej lub wcale nie odbywała wizyt przez pandemię. Głównymi przyczynami rezygnacji z wizyt były: brak dolegliwości i potrzeby badań profilaktycznych – 37 proc., ograniczony dostęp do wizyt, zamknięcie gabinetów – 35 proc., ale również strach przed zakażeniem koronawirusem – 30 proc.
STRACH bywa paraliżujący i często demotywuje do podejmowania jakiegokolwiek działania, co w kontekście zdrowia i badań profilaktycznych jest po prostu niebezpieczne.
Czy można coś z tym zrobić i pokonać obezwładniający, sabotujący profilaktykę strach?
Aż 71% Polek uznało, że pomocne byłoby wsparcie bliskich, zwłaszcza męża/partnera (41% odpowiedzi). I nie chodzi o wielkie, heroiczne czyny, ale o tak proste rzeczy jak zainteresowanie/ zapytanie, jak kobieta się czuje, towarzyszenie jej podczas badania czy po prostu podwiezienie jej na nie. Niestety nadal aż 32% kobiet ze strachem walczy samotnie.
Powyższe wyniki tegorocznego badania instytutu ARC Rynek i Opinia*, poświęconego profilaktyce ginekologicznej wśród Polek, jasno pokazują, że 3. edycja kampanii „W kobiecym interesie” jest dziś szczególnie potrzebna. Gedeon Richter adresuje w niej spadający odsetek systematycznie badających się kobiet, problem strachu blokującego je przed odbywaniem wizyt lekarskich i rolę wsparcia w jego przełamywaniu. Akcja tegorocznych bezpłatnych badań ginekologicznych pod hasłem „Strach ma wielkie oczy?! Kieruj się zdrowiem w kobiecym interesie” pokazuje, jak zwalczyć strach przed badaniem i jaką rolę może pełnić w tym wsparcie bliskiej osoby.
Jeśli więc tak jak ponad połowa Polek (53%) od stycznia 2020 roku nie wykonałaś żadnego badania ginekologicznego, zapoznaj się z poniższymi ulotkami informacyjnymi i sprawdź lokalizacje tegorocznej akcji – a nuż odbywa się ona też w Twoim mieście. Zapisz się na badania, a jeśli czujesz, że nie chcesz iść na nie sama, namów swoją koleżankę, mamę, córkę lub siostrę i zapiszcie się razem. W ten sposób nie tylko otrzymasz wsparcie, ale sama nim będziesz dla innych kobiet w swoim otoczeniu.
Pobierz poradnik dla Niej i dla Niego o tym jak walczyć ze strachem:
Jak radzić sobie ze strachem partnerki? Bądź szybszy. Wygraj z jej strachem.
Zobacz co powiedział nasz ekspert:
Dlaczego warto się badać?
Pobierz „Kalendarium badań każdej Polki”
(z)Badaj się w kobiecym interesie 2021.
Akcja bezpłatnych badań profilaktycznych
w weekendy czerwcowe i lipcowe. Na badanie zgłosić się może każda kobieta. Badania są bezpłatne. Zapraszamy!
Jakie badania można zrobić?
Bezpłatne badania przeprowadzane w ramach kampanii obejmują kompleksowe badania profilaktyczne, które realizowane będą dla pacjentek zgodnie z zaleceniami lekarza i obejmują:
- konsultację ginekologiczną;
- cytologię;
- USG ginekologiczne;
- test na obecność wirusa HPV – 14 najbardziej onkogennych typów;
- badanie piersi.
Gdzie i kiedy?
Badania będą prowadzone w mobilnym gabinecie ginekologicznym we wskazanym dniu w godzinach 10:00-16:00.
Badania zostaną przeprowadzone w mobilnych gabinetach ginekologicznym, które zaparkują pod wskazanym adresem w danym mieście jednego dnia.
Olsztynek – 26 czerwca, Ośrodek Zdrowia (parking), ul. Chopina 11,
Iława – 27 czerwca, Pływalnia Miejska (parking), ul. Biskupia 2,
Ostróda – 3 lipca; Urząd Miejski (parking) ul. Mickiewicza 24,
Łomża – 4 lipca, Park Wodny (parking), ul. Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 15,
Zambrów – 10 lipca, Pływalnia Miejska (parking), ul. Wyszyńskiego 6B,
Bielsk Podlaski – 11 lipca; Szkoła Podstawowa Nr 3 (parking), ul. Józefa Poniatowskiego 9,
Kraśnik – 17 lipca, Hala Szkoły Podstawowej Nr 2 (parking), ul. Urzędowska 1,
Świdnik – 18 lipca; Urząd Miasta (parking), ul. S. Wyspiańskiego 27,
Tarnobrzeg – 24 lipca, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (parking), al. Niepodległości 2,
Mielec – 25 lipca, Plac Armii Krajowej, przy ul. M. Skłodowskiej-Curie
Jak się zapisać na badania?
Zgłoszenia przyjmowane są osobiście w recepcji gabinetu mobilnego w dniu badania (od godz. 9:30). Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego liczy się kolejność zgłoszeń.
Dodatkowe informacje możesz uzyskać pod numerem telefonu: 604 217 257.
Telefon czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-16:00 oraz w dniu badań (weekend) w godzinach 8:00-16:00.
UWAGA! Dbajmy o swoje zdrowie wzajemnie dlatego wszystkie pacjentki na miejscu prosimy o zachowanie reżimu sanitarnego: założenie maseczki, dezynfekcję dłoni oraz zachowanie bezpiecznego dystansu.
*Badanie pt. „Wirus strachu a profilaktyka badań ginekologicznych” przeprowadzone na zlecenie firmy Gedeon Richter Polska przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia w marcu 2021 roku metodą CAWI, na grupie N=2060, w tym N=1300 kobiet i N=1300 mężczyzn.
Kontakt do organizatora
Weronika Kot | Specjalista ds. Public Relations | Gedeon Richter
wkot@grodzisk.rgnet.org
Kontakt dla mediów
Olga Walentynowicz | PR Manager | first aid communication
olga@first-aid.com.pl