Mięśniaki macicy mogą być przyczyną problemów związanych z poczęciem. W przypadku zdiagnozowania ich w czasie trwania ciąży pacjentka musi przebywać pod ścisłą opieką lekarza ginekologa, ponieważ mają tendencję do powiększania się i w zależności od lokalizacji mogą powodować komplikacje. Należy pamiętać, że najważniejsza jest wczesna diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Niestety świadomość Polek o sposobach terapii mięśniaków macicy jest niska i stereotypowo wciąż źle się kojarzy a o ich możliwościach leczenia farmakologicznego wie jedynie 37% Polek[1].

Rola macicy w życiu kobiety

 Macica wbrew pozorom nie pełni jedynie roli rozrodczej. Jej funkcje są znacznie bardziej złożone. Z anatomicznego punktu widzenia macica zapewnia prawidłową statykę i motorykę narządów układu moczowo-płciowego i narządów miednicy mniejszej. Na przykład jej utrata może wpływać bardzo niekorzystnie na funkcje seksualne kobiety. Te cechy w połączeniu z chęcią posiadania potomstwa są przyczyną, dla której należy szukać rozwiązań w leczeniu mięśniaków macicy bez konieczności wykonywania histerektomii (usunięcie macicy).

Dlaczego leczenie farmakologiczne?

Z nadzieją na szczęśliwe macierzyństwo przychodzi, nieinwazyjny sposób, pozwalający zachować płodność, czyli farmakoterapia mięśniaków macicy za pomocą octanu uliprystalu. Lek ten, w postaci tabletek, ma na celu zmniejszenie wielkości guza i poprawienie komfortu życia pacjentki poprzez złagodzenie nieprzyjemnych objawów tym samym umożliwiając jej zachowanie zawodowo-społecznej aktywności. Jednak przede wszystkim octan uliprystalu pozwala rozpocząć proces planowania upragnionego macierzyństwa przygotowując kobietę do mniej inwazyjnego zabiegu. Dzięki temu daje kobiecie nadzieję na rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu, jakim jest radość z wyczekiwanego macierzyństwa. Octan uliprystalu działa bezpośrednio na mięśniaki, a nie tylko likwiduje ich objawy. Zapewnia skuteczną kontrolę krwawień miesiączkowych oraz powo­duje zmniejszenie objętości mięśniaków[2]. Planowany czas terapii wynosi 3 miesiące, ale już po 7 dniach od rozpoczęcia leczenia można zauważyć pierwsze objawy złagodzenia dokuczliwych dolegliwości spowodowanych występowaniem mięśniaków. Natomiast trzymiesięczna kuracja prowadzi do zmniejszenia rozmiarów mięśniaków nawet o 30-50%.

Dodatkowo, odstawienie leku nie ma wpływu na efekt terapii, co pozwala na uniknięcie operacji i umożliwia zajście w ciążę. Jednakże, gdy zabieg operacyjny nadal jest konieczny, terapia octanem uliprystalu zdecydowanie zwiększa szansę na przeprowadzenie tzw. operacji oszczędzającej, która nie uszkadza ścian macicy – podkreśla ginekolog, dr hab. Sławomir Woźniak, ekspertem portalu „Zdrowa ONA”. 

Jak zachować płodność walcząc z mięśniakami macicy?

Indywidualny dobór leczenia mięśniaków uzależniony jest od wielu czynników, przede wszystkim od wieku pacjentki, ale także od umiejscowienia mięśniaka, jego rozmiaru i unaczynienia. Na ogół mięśniaki macicy rzadko komplikują przebieg ciąży. Zdarza się podwyższone ryzyko przedwczesnego porodu. Jednak w odpowiednim czasie wdrożone leczenie farmakologiczne pozwala na zminimalizowanie ryzyka wydłużając czas trwania ciąży. Natomiast w sytuacji, kiedy kobieta nie jest jeszcze w ciąży, a mięśniaki macicy dają dolegliwości to należy poddać się leczeniu. Tak było w przypadku Pani Natalii…

w wieku 36 lat pojawiły się u mnie bardzo obfite miesiączki. Podczas kontrolnej wizyty u ginekologa zdiagnozowano u mnie mięśniaki macicy. Pojawił się strach przed chorobą. Byłam zaręczona, planowałam ślub, założenie rodziny… wszystko stanęło pod wielkim znakiem zapytania. A co gorsza bałam się, że nigdy nie będę mogła być mamą, o czym marzyłam od dawna.

Obecnie medycyna oferuje kobietom takie metody leczenia, aby móc cieszyć się szczęśliwym macierzyństwem szczególnie tym, które chcą zostać mamą. Do takich metod należy między innymi farmakoterapia octanem uliprystalu, który stosowała Pani Natalia…

trafiłam do specjalisty, który przedstawił mi kilka opcji leczenia. Najbardziej interesowała mnie ta, dzięki której będę mogła zachować płodność. Jeden z mięśniaków – podsurowicówkowy – był na tyle duży, że leczenie operacyjne groziło usunięciem macicy. Wtedy też dowiedziałam się o leczeniu farmakologicznym, które przygotowuje do operacji. Owszem miałam obawy, ale teraz jestem już po pierwszej kuracji octanem uliprystalu. Początek leczenia nie zapowiadał się dobrze. Przez pierwszy tydzień miałam zawroty głowy i nudności, już myślałam, że odstawie tabletki. Po tygodniu zawroty głowy ustały. Kurację zniosłam dobrze, moje mięśniaki zmniejszyły się o 2 cm. Zdaję też sobie sprawę, że każdy organizm reaguje indywidualnie na leczenie. Ja czuję się dobrze, pracuję, uprawiam sport. I póki co jestem zadowolona z efektów leczenia, które daje mi szansę na szczęśliwe macierzyństwo.

[1] Ogólnopolskie badanie zrealizowane w ramach programu „Zdrowa ONA” zainicjowanego przez firmę Gedeon Richter, przeprowadzone w dniach 12.10-17.10.2017 metodą internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI) przez agencję SW Research. Badaniem objęto łącznie 800 kobiet w wieku powyżej 25 roku życia.

 

[2] Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2, Farmakoterapia mięśniaków macicy, VIA Media, nr 2, strony 141–145.