Diagnoza mięśniaków zawsze budzi niepokój u młodej kobiety, która planuje macierzyństwo. Co jeśli jednak mięśniaki macicy zostaną zdiagnozowane w czasie ciąży? Jak pogodzić radość z oczekiwania na narodziny dziecka oraz lęk przed ewentualnymi komplikacjami? Na te pytania odpowiadamy wraz z ekspertami portalu „Zdrowa ONA”.

Mięśniaki macicy są dość rzadko diagnozowane w trakcie trwania ciąży. W większości przypadków kobiety, które nawet w dalszej przyszłości planują macierzyństwo, regularnie odwiedzają gabinet ginekologa i poddają się niezbędnym badaniom. Jeśli choroba zostanie wykryta na tym etapie, ze względu na tendencję powiększenia się guzków, zalecane jest ich usunięcie zanim dojdzie do zapłodnienia. Współcześnie dąży się do jak najmniej inwazyjnego wyłuszczenia mięśniaków. Jeżeli jednak zdarzy się, że mięśniak zostanie zdiagnozowany w czasie ciąży, a kobieta odczuwa jakiekolwiek dolegliwości, należy rozważyć leczenie – w tym przypadku metodą chirurgiczną – wyjaśnia ekspert programu „Zdrowa ONA”, ginekolog, prof. Grzegorz Jakiel.

Wpływ mięśniaków na rozwój ciąży

Ponad 40% kobiet twierdzi, że mięśniaki macicy zdiagnozowane w czasie ciąży mogą wpływać na jej przebieg1. Te niezłośliwe guzy mogą powiększać się razem z macicą – nie oznacza to jednak, że ciąża będzie przebiegać nieprawidłowo. Jeśli zmiany są niewielkie, a lekarz nie widzi przeciwwskazań, kobieta może rodzić siłami natury. Niezwykle ważne w tym okresie jest właściwe zdiagnozowanie rodzaju mięśniaków.

Kobiety u których je wykryto otrzymują skierowanie na 3-dniową obserwację w szpitalu. Za pomocą m.in. badań USG i KTG lekarze oceniają, jak duże są to zmiany i czy dziecko rozwija się prawidłowo. Tak zwane mięśniaki śródścienne czy podśluzówkowe mogą utrudniać prawidłowe wzrastanie płodu. Liczne lub duże guzki mogą przyspieszyć poród ze względu na wyzwalanie skurczów mięśnia macicy, szczególnie jeśli są większe, zlokalizowane w dolnej części macicy. W takich przypadkach zwykle wykonuje się cesarskie cięcie – dodaje prof. Grzegorz Jakiel.

Leczenie już po porodzie

Jeśli mięśniaki nie utrudniają porodu lub cięcia cesarskiego to nie powinno się usuwać ich podczas porodu. Zabieg wykonuje się zwykle później, przynajmniej 6 tygodni po rozwiązaniu. Zdarzają się sytuacje, że po porodzie, guzki mogą się samoistnie zmniejszyć. Podjęcie leczenia jest niezbędne, jeśli kobieta planuje kolejne dziecko. Metoda powinna być dopasowana do rodzaju i wielkości guzów, a także ewentualnych powikłań, które nastąpiły po ciąży.

 

W przypadku kobiet planujących macierzyństwo, najczęściej przeprowadza się zabieg wyłuszczenia mięśniaków przy zachowaniu całej macicy. Przed nim w wielu przypadkach stosowane jest także leczenie farmakologicznego np. octanem uliprystalu, który działa bezpośrednio na guzy, redukując ich wielkość, co często pozwala na przeprowadzenie bardziej zachowawczej operacji. Leczenie trwa 3 miesiące i łagodzi dokuczliwe objawy, takie jak krwawienia, czy bóle podbrzusza. Niestety terapia nie jest na razie refundowana przez NFZ – komentuje prof. Grzegorz Jakiel, ekspert programu „Zdrowa ONA”.

Kiedy emocje biorą górę

Niezwykle ważnym aspektem podczas ciąży są emocje kobiety. Zdiagnozowane schorzenie może zakłócić harmonię i radość z przyszłego macierzyństwa.

W przypadku zdiagnozowania mięśniaków macicy, czy innych nieprawidłowości podczas ciąży, naturalne jest, że kobieta się martwi i niepokoi. Podczas ciąży emocje przyszłej mamy łatwo ulegają rozedrganiu i szybko stają się intensywne. Najważniejsze, żeby w tych okolicznościach sięgać po rzetelne źródła informacji, trzymać się faktów ustalonych z lekarzem oraz próbować rozpatrywać swoją sytuację w taki sposób, by zauważać też to, co jest w normie. Trzeba pamiętać, że w większości przypadków mięśniaki macicy nie wpływają negatywnie na ciążę. Nie wolno pozwolić, by lęk „wziął górę”, koncentrować na tym, co negatywne, budować czarnych scenariuszy – okres oczekiwania na dziecko jest wyjątkowy, każda mama zasługuje na to, aby móc czerpać z niego jak najwięcej radości. Ze względu na stres kobiety, u których rozpoznano mięśniaki w trakcie ciąży, mogą czuć także lęk przed kolejnym poczęciem, nawet jeśli lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań. Obawiają się przede wszystkim częstszych wizyt kontrolnych i niekorzystnych wiadomości, które mogą usłyszeć od specjalisty lub porodu wcześniej niż w zaplanowanym terminie. W tym okresie szczególnie ważne może okazać się dla kobiety wsparcie ze strony partnera. Niebagatelną rolę spełnia również sam lekarz – dodaje ekspert programu „Zdrowa ONA”, psycholog mgr Dorota Gromnicka.

[1]Ogólnopolskie badanie zrealizowane w ramach programu „Zdrowa ONA” zainicjowanego przez Gedeon Richter, przeprowadzone w dniach 31.10-03.11.2016 roku metodą internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI) przez agencję SW Research. Badaniem objęto łącznie 800 kobiet w wieku powyżej 16 roku życia.