Co trzecia kobieta obawia się braku możliwości wyleczenia mięśniaków macicy, a co piąta jego skutków ubocznych[1]. Tymczasem duży wpływ na powodzenie terapii ma podejście pacjentki. Dlaczego? Na to pytanie odpowiadają eksperci portalu „Zdrowa ONA”.

Regularne badania i kontrole ginekologiczne to pierwszy krok na drodze do odpowiednio wczesnego wykrycia mięśniaków macicy. Niestety blisko połowa kobiet nie wykonuje profilaktycznego badania USG zgodnie z zaleceniami lekarza[2].

Dopóki schorzenie nie daje poważnych objawów, część kobiet nie skupia się na swoim ciele. Kobiety mają w sobie ogromną siłę i często niestety biorą na siebie zbyt dużo, nie zwracają uwagi na niewygody i dolegliwości, jakby chciały udowodnić sobie, że dadzą radę a tym samym potwierdzić sobie, że nic poważnego się nie dzieje. Część kobiet woli żyć w nieświadomości i nie dopuszczać do siebie myśli, że „coś może być ze mną nie tak” albo ciągle boją się, że coś złego się dzieje z ich organizmem, ale tego nie sprawdzają. Tymczasem nie planując czy wręcz unikając wizyt kontrolnych u ginekologa pozbawiają się szansy na wczesną diagnozę różnych schorzeń w tym mięśniaków macicy i rozpoczęcie skutecznego, mało inwazyjnego leczenia – komentuje ekspert portalu „Zdrowa ONA”, psycholog, mgr Dorota Gromnicka.

Istotna rozmowa z ginekologiem

Czasami podczas wizyt u lekarza kobiety wstydzą się zapytać wprost o swoje dolegliwości, zadać pytanie dotyczące intymnych schorzeń. Przez to często wychodzą z gabinetów niedoinformowane lub błędnie rozumieją intencje czy zalecenia lekarza. Wstyd to uczucie blokujące i zamykające, bardzo często pojawia się z lęku przed odrzuceniem a nie dlatego, że robimy coś niewłaściwego. Nie warto ukrywać zaobserwowanych u siebie objawów, nawet jeśli są bardzo krępujące. Częstomocz, upławy, czy bolesne stosunki seksualne, to tylko niektóre nieprzyjemne symptomy mogące świadczyć o mięśniakach macicy, o których niezwłocznie należy poinformować ginekologa. Podczas wizyty warto zadawać także bardzo oczywiste pytania o diagnostykę i metody leczenia mięśniaków. Ginekolog jest partnerem w rozwiązaniu problemu, a jego odpowiednia wiedza pomoże rozwiać wszelkie obawy. – dodaje ekspert portalu „Zdrowa ONA”, psycholog mgr Dorota Gromnicka.

Szczera rozmowa z ginekologiem pozwoli specjaliście podjąć decyzję czy pacjentka wymaga dodatkowych badań na podstawie, których dobrana zostanie odpowiednia terapia. Obecnie najczęstszą metodą leczenia mięśniaków są zabiegi chirurgiczne. Warto jednak pamiętać o tym, że niewielkie mięśniaki, które nie dają objawów, zwykle wymagają jedynie regularnej obserwacji ginekologicznej.

Lęk przed podjęciem leczenia?

Mimo iż współcześnie dąży się do jak najmniej inwazyjnego leczenia chirurgicznego mięśniaków macicy, część kobiet nadal łączy je z zabiegiem ingerującym w narządy rodne. Młode kobiety zastanawiają się, jak leczenie wpłynie na jakość życia seksualnego, ale przede wszystkim, czy będą mogły w przyszłości jeszcze zajść w ciążę. Czy jest się czego obawiać?

Niewielki mięśniak o korzystnej lokalizacji na ogół nie stanowi przeszkody w zajściu w ciążę ani w jej donoszeniu. Jeżeli konieczny jest zabieg wyłuszczenia mięśniaków, u pacjentki można rozważyć także zastosowanie przedoperacyjnego leczenia farmakologicznego octanem uliprystalu, w celu zmniejszenia wielkości guza. Terapia daje szansę na ograniczenie rozległości zabiegu, a co za tym idzie także ewentualnych powikłań i ich wpływu na płodność pacjentki. Nieinwazyjne leczenie operacyjne pozwalają na szybką rekonwalescencję i nie wpływają na jakość życia – wyjaśnia ekspert portalu „Zdrowa ONA”, ginekolog, prof. dr hab. Grzegorz Jakiel.

Zrozum swoje emocje

Jeżeli bardzo obawiasz się ingerencji chirurgicznych powiedz o tym swojemu lekarzowi. Lęk a także niewypowiedziane i niezrozumiane emocje nie są sprzymierzeńcami leczenia, blokują nas w działaniu. Emocje mają sens, chociaż należy nauczyć się ich słuchać, np. Jeśli się boję wizyty u lekarza to nie znaczy, że muszę ją odłożyć i wtedy przestanę się bać. Lęk w tej sytuacji mówi o tym, że boimy się utraty zdrowia i tego, co z tym się wiąże, pokazuje jak bardzo potrzebujemy profesjonalnej opieki i pewności, że nic złego się nie stanie. Unikanie wizyty u ginekologa i odwlekanie decyzji o zabiegu może tylko pogorszyć sytuację. Dyskomfort fizyczny i inne uciążliwe dolegliwości wpływają na obniżenie komfortu życia, a w dłuższej perspektywie mogą obniżyć samoocenę kobiety i niekorzystnie zmienić jej myślenie o planach na przyszłość. Dostępne metody leczenia często pozwalają szybko wrócić do codziennego funkcjonowania i pożądanej jakości życia. Dzięki temu kobieta może realizować swoje plany, chociażby te dotyczące macierzyństwa – dodaje ekspert portalu „Zdrowa ONA”, psycholog, mgr Dorota Gromnicka.

[1],2 Ogólnopolskie badanie zrealizowane w ramach programu „Zdrowa ONA” zainicjowanego przez Gedeon Richter, przeprowadzone w dniach 31.10-03.11.2016 roku metodą internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI) przez agencję SW Research. Badaniem objęto łącznie 800 kobiet w wieku powyżej 16. roku życia.