W większości przypadków mięśniaki macicy rozpoznaje się u kobiet w wieku 35-45 lat, ale ogólnie obserwuje się ich występowanie u kobiet w wieku rozrodczym. Mięśniaki macicy są jak kula śniegowa, która ze względu na namnażanie się komórek rośnie wraz z upływem czasu. Dlatego im kobieta w okresie rozrodczym jest starsza, tym ryzyko ich pojawienia się jest wyższe – mówi prof. CMKP dr hab. n. med. Romuald Dębski, ginekolog, ekspert programu Zdrowa ONA.
Mięśniaki macicy występują rzadko w przypadku kobiet poniżej 20. roku życia. W innych grupach wiekowych szacuje się, że mogą one pojawić się:
- u 25-30% kobiet powyżej 30. roku życia
- u 30-40% kobiet powyżej 40. roku życia
- u 50% kobiet powyżej 50. roku życia.
W przypadku kobiet 20-30-kilkuletnich występują pojedyncze mięśniaki i mogą osiągać duże rozmiary (8-10 cm). Może to wynikać z tego, że u tych pacjentek guzy nie dają odczuwalnych objawów i są rozpoznawane przypadkowo, np. podczas rutynowego badania ginekologicznego lub we wczesnym okresie ciąży.
U kobiet w wieku 40+ przed okresem menopauzalnym powszechnie spotykana jest tzw. macica mięśniakowata, czyli w macicy występują liczne, często nieduże zmiany, ale usytuowane są w różnych miejscach. W przypadku mięśniaków macicy występowanie objawów zależy właśnie od położenia zmiany.
Mięśniaki macicy występują najczęściej w późnym okresie prokreacyjnym, ponieważ do ich powstania potrzebny jest czas i hormony. Do osiągnięcia tego wieku guz miał już możliwość pojawienia się i powiększenia, a stężenie hormonów jest nadal wysokie – mówi prof. CMKP dr hab. n. med. Romuald Dębski, ginekolog, ekspert programu Zdrowa ONA.
Mięśniaki macicy a menopauza
Ryzyko występowania mięśniaków rośnie wraz z wiekiem, ale tylko do pewnego momentu – okresu menopazalnego. Kiedy kobieta przestaje miesiączkować, a jajniki przestają produkować estradiol i progesteron, wielkość mięśniaków się zmniejsza, jednak nie zanikają one całkowicie. Jeżeli po tym okresie mięśniaki gwałtownie rosną, co obserwuje się niezwykle rzadko, może to oznaczać, że guz ma charakter złośliwy i wymaga natychmiastowego leczenia operacyjnego.