U sześciu na dziesięć Polek (57,7%) występują mięśniaki macicy. Mimo to wciąż nie dbamy wystarczająco o swoje zdrowie i nie wykonujemy badań profilaktycznych w tym kierunku. Potwierdzają to wyniki badania – ponad połowa z nas (53,5%) nie prosi podczas wizyty u ginekologa o sprawdzenie pod kątem mięśniaków macicy*. Dlaczego profilaktyka jest tak ważna i skąd bierze się nasz lęk przed jej stosowaniem? Odpowiedzi udzielą eksperci programu „Zdrowa ONA”.

Mięśniaki macicy często nie dają żadnych objawów. Panuje więc błędne przekonanie, że skoro z naszym zdrowiem jest wszystko w porządku, to nie trzeba umawiać się na wizytę do ginekologa. W konsekwencji kobiety dowiadują się o włókniakach przypadkowo, a przecież mięśniaki macicy można mieć pod kontrolą. Wczesna diagnoza pozwala dobrać właściwą metodę leczenia i to niekoniecznie operacyjnego, a później można się już cieszyć swoim zdrowiem na dłużej.

Zwykle mięśniaki macicy są wykrywane w czasie USG przezpochwowego (jest dokładniejsze niż przez powłoki brzuszne). W niektórych przypadkach zleca się również tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny, a w razie podejrzenia mięśniaka podśluzówkowego konieczna bywa histeroskopia, czyli wziernikowanie jamy macicy. W przypadku tego badania czasem trzeba zastosować znieczulenie ogólne. Plusem histeroskopii jest to, że mięśniaka można usunąć już w czasie jej wykonywania.

Czy jest się czego obawiać?

Dzisiejsze tempo życia sprawia, że kobiety spychają badania profilaktyczne na koniec swojej listy zadań. Często to, co dotyczy nas samych, własnych potrzeb, ma mniejszy priorytet niż obowiązki. Wydaje nam się, że skoro nasz organizm nie daje znaków o nieprawidłowościach, to nie potrzebuje naszej uwagi. Inwestujemy swój czas i uwagę w pracę, wobec czego trudniej jest wybrać aktywności związane z pasjami, budowaniem relacji i dbaniem o własne zdrowie. W sytuacji rozłamów w relacji i wykrycia choroby dotknięte tym osoby często żałują, że źle ustawiły priorytety i chciałyby cofnąć czas. W przypadku naszego zdrowia częstym zjawiskiem jest przesuwanie wizyty u lekarza, odraczanie jej, decydowanie się na nią z konieczności, np. kiedy objawy są już nie do zniesienia. Do tego bardzo często dochodzi również obawa przed samymi badaniami, bo „a nuż coś mi wykryją”. Wiele kobiet mówi o tym, żartując, ale najczęściej pod takimi wypowiedziami ukrywa się lęk lub brak umiejętności zadbania o siebie. Beztroska nie chroni przed ewentualną chorobą. Odraczanie badań profilaktycznych wynika zazwyczaj z nieświadomości i błędnych przekonań, na przykład że mięśniaki macicy to nowotwór i konieczna będzie operacja. Tymczasem profilaktyka, a następnie rozmowa z lekarzem i jego fachowe objaśnienia pozwolą wprowadzić spokój odnośnie stanu naszego zdrowia i przygotować się na odpowiedni plan działania. Kobiety powinny najpierw zadbać o siebie, w innym wypadku prędzej czy później czują się źle psychicznie lub fizycznie. Aby stawiać czoła wszelkim wyzwaniom dnia codziennego, budować dobre relacje, czuć się dobrze ze sobą i w swoim ciele, trzeba zadbać o siebie kompleksowo, także poznając i pielęgnując swoją kobiecość i to co jest z nią związane, jak chociażby zdrowie intymnemówi mgr Dorota Gromnicka, psycholog, ekspert programu „Zdrowa ONA”.

Na ile wiek ma znaczenie?

Ze względu na wiek fizjologiczny oraz gospodarkę hormonalną mięśniaki macicy rzadko dotykają kobiet poniżej 20. roku życia. W przypadku kobiet 20-30-kilkuletnich występują pojedyncze mięśniaki i mogą osiągać duże rozmiary (8-10 cm). Natomiast najbardziej spodziewać się ich możemy wieku 35-45 lat. Włókniaki występują najczęściej w późnym okresie prokreacyjnym, ponieważ do ich powstania potrzebny jest czas i hormony. Dlatego im starsza jest kobieta w okresie rozrodczym, tym wyższe jest ryzyko ich wystąpienia. Ryzyko pojawienia się mięśniaków rośnie wraz z wiekiem do okresu menopauzalnego. Kiedy kobieta przestaje miesiączkować, a jajniki przestają produkować estradiol i progesteron, wielkość mięśniaków się zmniejsza. Jeżeli po tym okresie mięśniaki gwałtownie rosną, co obserwuje się niezwykle rzadko, może to oznaczać, że guz ma charakter złośliwy i wymaga natychmiastowego leczenia operacyjnego.

Dlaczego warto się badać?

Operacyjne leczenie mięśniaków to nadal najpowszechniej stosowana metoda. Jednak dziś zakres tych zabiegów jest bardzo zróżnicowany – od histerektomii, czyli usunięcia macicy, po mało inwazyjne zabiegi oszczędzające (jak operacja laparoskopowa, histereskopia, embolizacja, czyli zamknięcie tętnic macicy), które pozwalają usuwać same mięśniaki. 67% Polek chce zachować zdolność prokreacji lub miesiączkowania i obawia się powikłań pooperacyjnych. Dla nich zdecydowanym punktem zwrotnym było wprowadzenie na rynek tabletek z octanem uliprystalu, które łagodzą objawy mięśniaków i w niektórych sytuacjach oddalają perspektywę operacji.O tym, czy w danym przypadku lek może być zastosowany, decyduje lekarz prowadzący.

Wczesna diagnoza mięśniaków daje szanse na łagodniejszy przebieg oraz na szybsze wyleczenie. Szczególnie istotne jest to z punktu widzenia kobiet, które planują macierzyństwo. Nawet jeśli na tym etapie lekarz zdiagnozuje mięśniaki, zastosowanie leczenia farmakologicznego na przykład octanem uliprystalu pozwoli zmniejszyć włókniaki i przywrócić płodność. Dlatego jeszcze przed zajściem w ciążę powinno się wykonać badania USG pod tym kątem. Jednocześnie chciałbym też uspokoić panie, które dowiedziały się o mięśniakach, będąc już w ciąży, że przy prawidłowej opiece położniczej można bezpiecznie rozwiązać ciążę. Dlatego tak ważna jest stała profilaktyka i jak najwcześniejsze rozpoznanie choroby. Warto wiedzieć, że już badanie dwuręczne pozwala na wstępną diagnozę. Co więcej, wystarczą podstawowe badania, na przykład nieinwazyjne USG, aby wykryć mięśniaka. Tego typu diagnostyka nie jest skomplikowana i nie należy się jej obawiać wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Jan Kotarski, ginekolog i onkolog, ekspert portalu „Zdrowa ONA”.

* Ogólnopolskie badanie pt. „Płodna jak matka ziemia – co warto wiedzieć o mięśniakach macicy”, zrealizowane na zlecenie Gedeon Richter Polska Sp. z o. o. w ramach programu „Zdrowa ONA”, przeprowadzone w dniach 19-21.11.2018 r. przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. Badanie objęło łącznie 1023 kobiet powyżej 25 roku życia.