Artykuł w kategorii:
Data publikacji: 2024-10-21
Menopauza – przyczyny, objawy, leczenie
Naturalnym etapem w życiu każdej kobiety, oznaczającym koniec okresu płodności jest menopauza. Proces ten jest ściśle związany ze zmianami hormonalnymi, które mogą prowadzić do różnych objawów związanych zarówno ze zdrowiem fizycznym, jak i psychicznym. Jak sprawdzić, czy to menopauza? Jakie badania na menopauzę wykonać? Jakie leki na menopauzę bez recepty warto wykupić? Jak rozpoznać koniec menopauzy? Odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania znajdziesz w naszym najnowszym artykule.
Z tekstu dowiesz się:
- co to jest menopauza,
- czy menopauza i klimakterium to jest to samo,
- kiedy zaczyna się menopauza,
- jakie są objawy menopauzy,
- jak rozpoznać menopauzę,
- ile trwa menopauza,
- czy istnieje skuteczny lek na menopauzę,
- czy menopauza oznacza niemożliwość zajścia w ciążę,
- co oznaczają długotrwałe krwawienia w menopauzie,
- jak zachować kobiecość po menopauzie.
Menopauza to nieunikniony etap życia każdej kobiety, który może wiązać się z różnymi dolegliwościami. Zrozumienie tego procesu oraz wybór odpowiednich metod leczenia są w stanie znacząco poprawić jakość życia. Kluczowe jest monitorowanie stanu zdrowia oraz konsultacja z lekarzem, aby wybrać najlepsze rozwiązania na złagodzenie dokuczliwych objawów menopauzy.
Menopauza – co to takiego?
Ostatnie krwawienie miesiączkowe w życiu kobiety to menopauza. To ważne wydarzenie, ponieważ jej wystąpienie stanowi początek szybszego starzenia się organizmu, a tym samym zwiększa ryzyko zachorowalności głównie na choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzycę czy osteoporozę. Wystąpienie menopauzy jest kulminacją około 35-40-letniego okresu reprodukcyjnego kobiety, którego początek przypada od pierwszej miesiączki do momentu rozpoczęcia starzenia się jajników.
Wyjaśniamy – menopauza a klimakterium to NIE to samo
Klimakterium jest okresem rozpoczynającym się na kilka lat przed menopauzą i trwającym kilka lat po jej wystąpieniu, podczas gdy sama menopauza oznacza wystąpienie ostatniej miesiączki.
Światowa Organizacja Zdrowia dokonała umownego podziału okresu menopauzalnego w życiu kobiety na trzy etapy:
- Premenopauza – okres przed wystąpieniem menopauzy, podczas którego następuje powolne wygasanie czynności jajników, aż do całkowitego ustania cykliczności w ich funkcjonowaniu. Według najnowszych doniesień naukowych czas trwania tego okresu wynosi 2 lata poprzedzające wystąpienie ostatniej miesiączki.
- Perimenopauza – czas przejściowy przed i po menopauzie, rozpoczynający się krótko przed ostatnią miesiączką i trwający do około roku po jej wystąpieniu. W czasie tego okresu większość kobiet zaczyna odczuwać większość objawów związanych z przekwitaniem. Kobiety zauważają wydłużenie cykli menstruacyjnych oraz ich nieregularność, a następne koniec krwawień miesiączkowych.
- Postmenopauza – to okres, który rozpoczyna się po wystąpieniu ostatniej miesiączki. W tej fazie ostatecznie przestają funkcjonować jajniki i trwa on do końca życia kobiety.
Menopauza – w jakim wieku się rozpoczyna? Kiedy można mówić o wczesnej menopauzie?
Proces ten zwykle zachodzi między 45. a 55. rokiem życia, ale może również wystąpić wcześniej, wtedy jest to tak zwana przedwczesna menopauza. To stan, w którym menopauza pojawia się przed 40. rokiem życia i może mieć różne przyczyny, takie jak predyspozycje genetyczne, podłoże autoimmunologiczne czy być wynikiem chemio lub radioterapii.
Przeczytaj też: Przedwczesna menopauza
Pierwsze i szczegółowe objawy menopauzy
Menopauza i jej objawy mogą być bardzo różnorodne. Oprócz dobrze znanych dolegliwości, jak uderzenia gorąca, zmiany nastroju, drażliwość, zmniejszenie libido, a nawet bóle stawów, istnieją także mniej oczywiste symptomy, które mogą zaskoczyć wiele kobiet.
Pierwsze objawy menopauzy to zazwyczaj nieregularne miesiączki, którym często towarzyszą uderzenia gorąca oraz nocne poty. Warto wiedzieć, że mogą wystąpić także bardzo nietypowe objawy menopauzy. Niektóre kobiety doświadczają problemów z pamięcią i koncentracją, zmian nastroju, drażliwości, nerwowości, płaczliwości, trudności ze snem czy zaburzeń rytmu serca.
Test na menopauzę, czyli skuteczny sposób na rozpoznanie procesu przekwitania
Zdiagnozowanie menopauzy zazwyczaj opiera się na obserwacji objawów. Istnieją również badania na menopauzę oraz specjalistyczne testy na menopauzę, które są w stanie pomóc w potwierdzeniu diagnozy.
Tak rozpoznasz menopauzę!
- Badanie na menopauzę – najczęściej wykonywane są testy hormonalne, sprawdzające poziom FSH (hormonu folikulotropowego). Jego wysokie stężenie we krwi sugeruje, że kobiecy organizm wchodzi w okres menopauzy.
- Test na menopauzę – kobiety mogą również wykonać samodzielnie domowy test dostępny w aptekach, który pozwoli ocenić poziom hormonów.
Czas trwania menopauzy – ile to potrwa i kiedy ustąpią dokuczliwe objawy?
Wspomniana już wcześniej perimenopauza to czas, w którym objawy menopauzy mogą być bardziej intensywne, a po jej zakończeniu często stopniowo ustępują.
Kiedy ustępują objawy menopauzy?
Objawy menopauzy (takie jak uderzenia gorąca, nocne poty, zmiany nastroju) mogą utrzymywać się przez różny okres – u niektórych kobiet tylko przez kilka lat, a u innych nawet 7–10 lat lub dłużej, szczególnie w fazie postmenopauzy, choć niektóre, jak osteoporoza, mogą mieć trwałe konsekwencje zdrowotne.
Leczenie menopauzy – jak wygląda?
Leczenie objawów menopauzy zależy od indywidualnych potrzeb każdej kobiety. Obecnie dostępne są różnorodne metody, zarówno farmakologiczne, jak i te naturalne.
- Terapia hormonalna – to jedna z najskuteczniejszych metod łagodzenia objawów menopauzy, takich jak uderzenia gorąca i suchość pochwy. Terapia polega na uzupełnianiu poziomu estrogenów i progesteronu w organizmie.
- Tabletki na menopauzę bez recepty – alternatywą dla terapii hormonalnej mogą być preparaty zawierające fitoestrogeny, które są dostępne w aptekach bez recepty.
- Naturalne metody – zioła, jak koniczyna czerwona i soja, mogą pomagać w łagodzeniu objawów, jednak ich skuteczność jest zazwyczaj niższa niż tradycyjnej terapii hormonalnej.
Przeczytaj także: Hormonalna terapia menopauzalna
Menopauza a bardzo złe samopoczucie – co robić?
W przypadku wystąpienia zaburzeń psychicznych, takich jak depresja okołomenopauzalna czy zaburzenia nastroju, zaleca się konsultację psychiatryczną lub psychologiczną w celu ustalenia odpowiedniego leczenia, które może obejmować psychoterapię i/lub farmakoterapię.
Menopauza a ciąża
Menopauza ostatecznie skutkuje bezpowrotną utratą płodności, systematycznie zmniejszającą się aktywnością hormonalną jajników, zmianami w długości cyklów menstruacyjnych i różnymi objawami wypadowymi zwanymi symptomami klimakterycznymi.
Ważne jednak, żeby pamiętać, iż brak miesiączki od kilku miesięcy nie zawsze oznacza wchodzenie w okres przekwitania. W takich przypadkach należy udać się do ginekologa, który zleci wykonanie badania stężenia hormonów.
Po osiągnięciu menopauzy poziom FSH zazwyczaj wynosi powyżej 30 pgml/ml, zaś poziom estradiolu znacznie spada i przeważnie wynosi mniej niż 30 pg/ml.
Warto pamiętać, że pojedynczy pomiar hormonów może nie być jednoznaczny, ponieważ ich poziomy mogą się wahać, zwłaszcza w okresie perimenopauzy.
Krwawienie po menopauzie i w jej trakcie – co oznacza?
Długotrwałe krwawienia w okresie menopauzalnym to sygnał, który zawsze powinien skłonić do konsultacji z lekarzem. W okresie okołomenopauzalnym (przed całkowitym ustaniem miesiączki) mogą występować nieregularne krwawienia, co jest zwykle wynikiem wahań hormonalnych.
Jednak krwawienie po menopauzie, czyli po roku od ostatniej miesiączki, nie jest normalnym zjawiskiem i może wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne, takie jak:
- polipy,
- przerost endometrium (błony śluzowej macicy),
- zaburzenia hormonalne,
- mięśniaki macicy,
- nowotwory (w tym rak endometrium).
Ze względu na możliwość wystąpienia groźnych dla zdrowia stanów, każdorazowe krwawienie po menopauzie wymaga dokładnej diagnostyki ginekologicznej, która może obejmować badania, takie jak USG przezpochwowe, biopsję endometrium czy histeroskopię.
Zachowaj kobiecość po menopauzie!
Menopauza jest kolejnym, zupełnie naturalnym etapem życia każdej kobiety na całym świecie. Dlatego też fakt zaprzestania miesiączkowania nie oznacza zmniejszenia jej atrakcyjności.
W trakcie okresu menopauzalnego, kobieta może być równie, a nawet bardziej atrakcyjna niż kiedyś – wystarczy, że odpowiednio o siebie zadba.
W jaki sposób?
Zdrowa dieta i aktywność fizyczna pozwolą zachować odpowiednią sylwetkę, witalność i dobry nastrój. Wiesz już, jakie badania na menopauzę wykonać. Dzięki temu rozpoczęta hormonalna terapia menopauzalna, czy dobrze dobrany lek na menopauzę bez recepty ograniczy nieprzyjemne objawy związane z klimakterium.
Po menopauzie warto rozwijać swoje pasje, spełniać marzenia i czerpać radość z życia.
Źródła:
- Przekwitanie i menopauza. Online: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/przekwitanie-i-menopauza. Dostęp: 09.10.2024.
- Stefanowicz E. Menopauza. Online: https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/menopauza/262054,menopauza. Dostęp: 09.10.2024.
- Stefanowicz E. Krwawienia pomenopauzalne. Online: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/254217,krwawienia-pomenopauzalne. Dostęp: 09.10.2024.
- Brudkiewicz P. Depresja okołomenopauzalna. Online: https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/choroby/77245,depresja-okolomenopauzalna. Dostęp: 09.10.2024.