Świadome macierzyństwo nie rozpoczyna się z chwilą poczęcia dziecka, przygotowanie do tego szczególnego etapu w życiu kobiety najlepiej rozpocząć kilka miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę. O czym warto wiedzieć planując ją lub już oczekując narodzin dziecka? Jak zadbać o swoje zdrowie intymne? To kwestia, o której nie wolno w tym czasie zapomnieć. Na te i inne pytania odpowiada ekspert programu Zdrowa ONA dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog.
Przygotowanie do ciąży a infekcje intymna
Każda przyszła matka, pragnie by jej dziecko urodziło się zdrowe. Dlatego by zadbać o kondycję swojej pociechy, o naszych planach o macierzyństwie należy odpowiednio wcześniej poinformować ginekologa. Podejmie on decyzję o dodatkowej suplementacji, np. kwasem foliowym, ale również może zlecić wykonanie odpowiednich badań, które pozwolą wykryć ewentualne zagrożenie wynikające np. z infekcji grzybiczej. Infekcje intymne lekarz potwierdza na podstawie wyników bakteriologicznej oceny wydzieliny pobranej z pochwy. Przewlekłe zapalenie pochwy może przejść na kanał szyjki macicy, potem na błonę śluzową macicy czy jajowody, czego efektem mogą być utrudnienia w zajściu w ciążę. Z badania Zdrowa ONA wynika, że co 5. Polka obawiałaby się problemów z zajściem z ciążę, gdyby wystąpiła u niej infekcja grzybicza pochwy[1].
Grzybica pochwy w ciąży
Ciąża sprzyja różnego rodzaju infekcjom, w tym infekcjom grzybiczym. Dlaczego? Po pierwsze w ciąży zmienia się reakcja immunologiczna, czyli obniża się naturalna odporność organizmu. Dzieje się tak dlatego, ponieważ organizm kobiety musi zaakceptować zmiany w nim zachodzące. Po drugie w trakcie ciąży na skutek oddziaływania hormonów – estrogenów i progestogenów, które znajdują się w nim, w tym czasie w ogromnej ilości – zmienia się śluzówka pochwy. Zmiany te polegają na rozbudowie pochwy, w nabłonku śluzówki znajduje się bardzo dużo glikogenu, czyli cukru, który służy jako pożywka bakterii, ale również niebezpiecznych drożdży. Cała ta sytuacja stwarza idealne środowisko do rozwoju dla grzybów, ponieważ jest wilgotno, ciepło, ciemno i obecna jest duża ilość cukru – wyjaśnia ekspert programu Zdrowa ONA.
Grzybicze zakażenie pochwy u kobiet w ciąży są bardzo częste, ponieważ hormony zmieniają pH pochwy z kwaśnego na zasadowy, czego efektem jest osłabiona bariera ochronna narządów rodnych i tworzenie środowiska odpowiedniego do rozwoju grzybów. Zmniejszyć ryzyko zakażeń może:
- Odpowiednia higiena intymna – stosowanie mydła bądź środków przeznaczonych do higieny intymnej o neutralnym pH 5,5
- Noszenie bielizny z naturalnych włókien, należy zrezygnować z obcisłych, wykonanych ze sztucznej tkaniny figach,
- Stosowanie wkładek higienicznych tylko wtedy, gdy jest to niezbędne,
- Unikanie antybiotykoterapii, która dodatkowo narusza gospodarkę organizmu,
- Niewskazane są też długie kąpiele w gorącej wodzie, należy je zastąpić prysznicem, który zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju grzybicy.
Prawidłowo leczona infekcja grzybicza nie niesie za sobą żadnych powikłań. Bardzo ważne jest, żeby od razu, kiedy tylko kobieta zauważy objawy, takie jak np. swędzenie, pieczenie, dyskomfort podczas współżycia zgłosić się do lekarza i rozpocząć kurację, gdyż ciężkie, długo nie leczone zakażenia grzybicze mogą doprowadzić nawet do poronienia lub przedwczesnego porodu – ostrzega ekspert programu Zdrowa ONA dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog, i dodaje – Ryzyko związane z zakażeniem grzybiczym zwiększa się wraz z zaawansowaniem ciąży. Cierpią na nie szczególnie kobiety w II i III trymestrze. Jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy mogące świadczyć o infekcji należy udać się do ginekologa poza wyznaczonym przez lekarza prowadzącego terminem kolejnej wizyty. Na rynku dostępne są preparaty, które mogą być stosowane przez kobiety w ciąży, należy do nich np. rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, krem zawierający azotan butokonazonu.