Dla kobiet wybierających antykoncepcję, najważniejszym czynnikiem jest to, czy jest ona skuteczna (40% badanych)*, dlatego tak wiele kobiet decyduje się na branie tabletek antykoncepcyjnych. Jednak, aby były w pełni skuteczne – muszą być odpowiednio przyjmowane. Razem z ekspertem portalu „Zdrowa ONA”, ginekologiem, prof. dr hab. n. med. Violettą Skrzypulec-Plintą wyjaśniamy praktyczne kwestie dotyczące antykoncepcji.
Wieczorne wyjścia ze znajomymi to codzienność dla wielu młodych Polek. Bardzo często są to spotkania pełne śmiechu i dobrej zabawy, którym towarzyszy kieliszek wina. Jednak wiele dziewczyn stosujących antykoncepcję hormonalną zastanawia się, czy nawet niewielka ilość alkoholu, nie sprawi, że ta metoda zawiedzie. Tym bardziej, że co trzecia dziewczyna, w wieku studenckim, decyduje się na antykoncepcję w formie tabletek hormonalnych*. Powszechnie wiadomo, że niektóre substancje przez nas przyjmowane (takie jak antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, wybrane zioła) mogą wpłynąć negatywnie na wchłanianie się substancji czynnych zawartych w lekach. Czy alkohol też na to wpływa? A może przy tej metodzie antykoncepcji powinno się z niego zrezygnować?
Wpływ alkoholu to mit?
To, że alkohol miałby negatywnie wpływać na działanie antykoncepcji hormonalnej jest mitem. Spożywanie alkoholu nie ma bezpośredniego związku z wchłanianiem się substancji czynnych zawartych w tabletkach. Jednak, mówimy tu o ilościach nie powodujących upojenia alkoholowego. Jeżeli spożyjemy go w nadmiernych ilościach i dojdzie do zatrucia alkoholowego, wtedy możemy już mówić o negatywnym wpływie na działanie tabletek. W zatruciu alkoholowym, bardzo często występują wymioty. I to właśnie one mogą sprawić, że tabletka nie zdąży się wchłonąć, a co za tym idzie – skuteczność antykoncepcji będzie zmniejszona – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog, ekspert programu „Zdrowa Ona”.
Tabletki a zatrucie
W przypadku zatrucia alkoholowego – a także każdego, innego zatrucia żołądkowego – jeżeli wymioty wystąpią w ciągu czterech godzin od zażycia tabletki, istnieje możliwość, że substancje czynne leku nie zostaną wchłonięte poprawnie. Jeżeli tak się stanie, należy podjąć odpowiednie kroki, żeby zachować skuteczność antykoncepcji.
Sytuację, w której wymioty występują w czasie do czterech godzin od momentu zażycia tabletki, należy potraktować, jako sytuację podobną do tej, gdy zapominamy o przyjęciu dawki. Aby zachować ciągłość antykoncepcji, musimy więc postąpić analogicznie – przyjąć kolejną tabletkę z opakowania blistrowego. Taką pigułkę powinniśmy przyjąć w przeciągu dwunastu godzin od zażycia ostatniej, nawet jeżeli będzie to oznaczało przyjęcie dwóch dawek w ciągu jednego dnia. Następnie kontynuujemy stosowanie leku o zwykłej porze – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta.
* Ogólnopolskie badanie pt. „Skuteczna antykoncepcja a kobiece potrzeby” zrealizowane na zlecenie Gedeon Richter Polska Sp. z o. o. dla portalu „Zdrowa Ona”, przeprowadzone w dniach 12.03-14.03.2018r. metodą wywiadów on-line (CAWI) przez agencję SW RESEARCH. Badaniem objęto łącznie 635 kobiet w wieku powyżej 18. roku życia.