W trosce o zdrowie kobiet

menu
Szybkie pytanie,
Szybka odpowiedź
Zaloguj się

Antykoncepcja

Wyniki badań 2014

Antykoncepcja - wyniki programu „Antykoncepcja dla Ciebie”

Poniżej prezentujemy wyniki programu „Antykoncepcja dla Ciebie”, zainicjowanego przez Gedeon Richter, mającego na celu poszerzenie wiedzy pacjentek kontynuujących lub rozpoczynających doustną antykoncepcję hormonalną w zakresie prawidłowego stosowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych, aby zapewnić jak największą ich skuteczność.

Program został przeprowadzony w 2014 roku (21.05-14.10.2014) na terenie całej Polski wśród 20 910 pacjentek stosujących doustne tabletki antykoncepcyjne lub planujących rozpocząć ich stosowanie. Udział każdej z pacjentek był świadomy i dobrowolny. Pacjentki edukowało 343 lekarzy ginekologów.

Ocena zadowolenia pacjentki z przyjmowanej doustnej antykoncepcji hormonalnej

 • Większość edukowanych kobiet wyraziła zadowolenie ze stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Zadowolonych była prawie połowa (48%), bardzo zadowolonych 36% pacjentek, 13% kobiet wyraziło umiarkowane zadowolenie, a jedynie 3% pacjentek wyraziło niezadowolenie z tej metody antykoncepcji.

Dużym problemem jest wczesna dyskontynuacja przyjmowania tabletek po wystąpieniu działań ubocznych takich jak np. plamienia czy krwawienia międzymiesiączkowe, zatrzymywanie wody czy zmniejszenie libido. Objawy te nie stanowią z reguły żadnego zagrożenia dla przyjmujących hormonalne doustne tabletki antykoncepcyjnej (DTA), ale powodują lęk, jeśli lekarz wcześniej nie poinformował pacjentki o możliwości ich wystąpienia. Trzeba pamiętać, że z tego powodu więcej niż co piąta pacjentka nie kontynuuje przyjmowania kolejnego opakowania podsumowuje dr Tomasz Leonowicz, ginekolog, seksuolog. 

 

Czy pacjentka widzi jakieś dodatkowe korzyści płynące ze stosowania tabletek?

Co trzecia pacjentka widzi dodatkowe korzyści płynące ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych. W badaniu „Antykoncepcja dla Ciebie” zrealizowanym w 2013 roku dodatkowe korzyści dostrzegało 25% badanych kobiet. Wśród wspomnianych korzyści wymieniane były głównie:

 • regulacja cyklu,

 • poprawa cery,

 • mniej bolesne miesiączki.

Ponadto wskazywano również na:

 • leczenie torbieli,

 • mniej obfite miesiączki,

 • powiększenie piersi,

 • spadek wagi,

 • skrócenie czasu trwania krwawienia.

 

Hormonalna doustna tabletka antykoncepcyjna w ciągu kilkudziesięciu lat swojego istnienia przeszła znaczną ewolucję. Okazało się, że oprócz bardzo skutecznego zabezpieczenia przed ciążą, tabletki mogą być stosowane w regulacji nieprawidłowych cykli miesiączkowych, mogą zmniejszać intensywność krwawień, eliminować objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), jak również mogą korzystnie wpływać na skórę lecząc trądzik i nadmierne owłosienie.” mówi dr Tomasz Leonowicz, ginekolog, seksuolog.

 

Ocena stanu wiedzy pacjentek

Lekarze dokonali oceny wiedzy pacjentek na temat stosowania tabletek antykoncepcyjnych. W tym celu zadali pacjentkom 7 pytań typu prawda/fałsz (pytania według tabeli poniżej). Prawidłowa odpowiedź na wszystkie pytania wskazywała na pełną wiedzę pacjentki w tym temacie. Prawidłowa odpowiedź przynajmniej na 3 pytania odbierana była, jako wiedza częściowa.

 • Wiedzę 39% pacjentek określono, jako pełną, natomiast 53% pacjentek posiada wiedzę częściową.

 • U 8% edukowanych zidentyfikowano całkowity brak wiedzy w tym temacie.

 • Program pozwolił również na zidentyfikowanie obszaru, w którym wiedza pacjentek jest najniższa. Najmniej pacjentek ma świadomość wpływu stosowanych leków na skuteczność antykoncepcji (54,2% pacjentek udzieliło prawidłowej odpowiedzi, w przypadku pozostałych pytań odsetek ten był większy niż 70%).

 

 

Tabela: stan wiedzy pacjentki

Stwierdzenie

Odsetek odpowiedzi „prawda”

Odsetek odpowiedzi „fałsz”

Odsetek odpowiedzi „nie wiem”

Hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych zapobiegają zapłodnieniu, zagnieżdżeniu się zarodka bądź też owulacji.

92,30%

6,90%

0,90%

Tabletki antykoncepcyjne nie zabezpieczają przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

80,20%

16,60%

3,20%

Poza wysoką skutecznością w zapobieganiu ciąży stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może przynieść dodatkowe korzyści.

76,30%

3,10%

20,60%

 

Największa skuteczność tabletek antykoncepcyjnych zostanie zachowana, gdy zażywa się je każdego dnia o tej samej porze.

89,00%

2,60%

8,40%

W przypadku, gdy została pominięta tabletka antykoncepcyjna i upłynęło mniej niż 12 godzin od jej planowanego przyjęcia, należy ją jak najszybciej zażyć, a kolejną pigułkę wziąć o zwykłej porze.

75,70%

2,30%

22,00%

W przypadku, gdy została pomięta tabletka antykoncepcyjna i upłynęło więcej niż 12 godzin od jej planowego przyjęcia, skuteczność antykoncepcji może być zmniejszona.

73,20%

1,80%

25,0%

Skuteczność antykoncepcji zmniejsza się, gdy stosowane są m.in. leki uspokajające, przeciwpadaczkowe, antybiotyki czy preparaty zawierające ziele dziurawca, dlatego warto skonsultować z lekarzem wszystkie przyjmowane leki.

54,20%

2,10%

43,70%

 

 • Pełny zakres wiedzy prezentowało 55,6% kobiet przyjmujących antykoncepcje hormonalną powyżej 6 miesięcy, poniżej pół roku - 38% badanych i zaledwie 21,70% kobiet, które dotychczas nie przyjmowały doustnej antykoncepcji hormonalnej.

 

Pacjentki stosujące doustne tabletki antykoncepcyjne często nie posiadają świadomości jak ważne dla skuteczności metody jest prawidłowe jej stosowanie. Według Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego z 2011 r. co piąta kobieta przyjmująca tabletki antykoncepcyjne zapomina przyjąć dwie lub więcej tabletek przypadających na jeden cykl. Oznacza to brak zabezpieczenia przed ciążą! Do pomijania jednej tabletki na cykl przyznaje się prawie 50% stosujących DTA. Co trzecia kobieta nie wie, kiedy powinna przyjąć następną tabletkę po zapomnianej a ponad 80% pacjentek nie wie, że powinna zastosować dodatkowe zabezpieczenie po pominięciu dwóch tabletek. Wynika z tego, że prawie co trzecia Polka popełniając błąd w przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych nie podejmuje w związku z tym żadnych działań”  dodaje dr Tomasz Leonowicz, ginekolog, seksuolog.

 

Jakich pomocy dydaktycznych oczekuje pacjentka w przyszłości?

 

Bardzo istotne jest, jak wynika z badania, że pacjentki w ramach edukacji oczekują przede wszystkim rozmowy z lekarzem a dopiero potem poradników i informacyjnych stron internetowych. Jak pokazują liczne badania psychologów, coraz więcej ludzi ma problemy ze słuchaniem i czytaniem „ze zrozumieniem”. Bardzo ważne jest zatem, aby wzmacniać przekaz w istotnych kwestiach dotyczących zasad, skuteczności i bezpieczeństwa stosowania leków, w tym oczywiście również antykoncepcyjnych. Przekaz powinien być dostosowany do poziomu intelektualnego pacjenta, język powinien być zrozumiały i pozbawiony slangu medycznego” – tłumaczy dr Tomasz Leonowicz, ginekolog, seksuolog.

 

 

Powrót

Szanowni
Państwo,

Od 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE („RODO” / „GDPR”).

Aby jak najlepiej przygotować się do ochrony Państwa praw wynikających z wprowadzanych przepisów, zmieniliśmy odpowiednie zapisy w obowiązującym regulaminie portalu Zdrowa Ona. Z wprowadzonymi zmianami mogą się Państwo zapoznać klikając tutaj w regulaminie serwisu „Zdrowa ONA”

Z pozdrowieniami,
Zespół Zdrowa ONA

szybkie
pytanie,
szybka
odpowiedź