Ignorowanie objawów alergii bądź niewłaściwe jej leczenie to prosta droga do rozwoju innych, znacznie poważniejszych chorób zagrażających naszemu zdrowiu. Część społeczeństwa może nie być świadoma, że nieleczenie z pozoru „zwykłego kataru”, może nieść dramatyczne konsekwencje. Alergią oraz jej objawami warto się interesować i przede wszystkim nie bagatelizować problemu. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, a najlepiej alergologa może być na wagę złota, nawet gdy objawy wydają nam się na pierwszy rzut oka błahe.

Poważne konsekwencje nieleczonej alergii

Ponad 6 mln Polaków cierpi na przewlekłe choroby płuc, którym towarzyszy obturacja, tj. zwężenie oskrzeli. Co najmniej połowa z nich o tym nie wie i nie leczy się, a przez to funkcja ich układu oddechowego systematycznie się pogarsza. Tymczasem, sprawnie działające płuca są warunkiem długiego życia w dobrym zdrowiu[1].

Nieleczona alergia może powodować bardzo poważne choroby układu oddechowego, bowiem jej lekceważenie powoduje nasilenie reakcji alergicznej, co może prowadzić do wystąpienia astmy. Kiedy pacjent zgłasza się do lekarza, choćby internisty, w momencie dużego nasilenia objawów, lekarz może zalecić leki objawowe. Jednym z takich preparatów wydawanych bez recepty są leki przeciwhistaminowe II generacji zawierające lewocetyryzynę. Stosując jedną tabletkę dziennie, co nie jest uciążliwe, można zapobiec niebezpiecznym konsekwencjom alergii. Ponadto lek ten bardzo szybko przynosi ukojenie pacjentowi – tłumaczy ekspert programu Zdrowa ONA prof. dr hab. n. med. Bolesław Samoliński, alergolog.

Co nam grozi? Astma, angina, grypa, zapalenie zatok….

Zdarza się, że objawy takie jak kaszel, katar, czy stan podgorączkowy leczymy „na własną rękę”, wykupując w aptece podstawowy zestaw leków na przeziębienie. Gorzej, gdy taką diagnozę stawia lekarz, nie uwzględniając możliwości, że to jest alergia. Za takie postępowanie możemy zapłacić wysoką cenę, bowiem konsekwencje nieleczenia alergii mogą być tragiczne w skutkach. Oczywiście powikłania zależą od rodzaju uczulenia. Jeśli cierpimy na alergie skórne, najczęściej atopowe zapalenie skóry objawiające się suchością, czy świądem skóry, albo pokrzywką, wówczas można spodziewać się zaburzeń snu, a co za tym idzie, znacznego pogorszenia się jakości życia. Zbagatelizowany nieżyt nosa może z kolei wywołać astmę. Istnieją skrajne przypadki, w których nieleczenie alergii może powodować zgon pacjenta. Dzieje się tak w przypadku anafilaksji, występującej np. w przebiegu uczulenia na jad owadów błonkoskrzydłych, alergię pokarmową, czy na leki.

U osób, które są uczulone na jad owadów, użądlenie może faktycznie doprowadzić do śmierci, jeśli nie zastosuje się odpowiedniego leczenia, jakim jest zastrzyk z adrenaliny. W związku z tym ampułkę z adrenaliną chory oraz jego rodzina/bliscy powinni mieć zawsze przy sobie – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Bolesław Samoliński, alergolog.

Alergie mają różne postacie i przebiegi. Objawy zwykle pojawiają się nagle i znikają niekiedy na dłuższy okres czasu. Nieleczona alergia dokucza sporadycznie, ale może przerodzić się w przewlekłą i nieuleczalną postać np. alergii skórnej (AZS) lub dróg oddechowych. W początkowym okresie alergii wielu Polaków leczy się na własną rękę lekami antyhistaminowymi, które nie leczą przyczyn choroby, tylko jej objawy.

Często bywa tak, że osoby przewlekle chore, borykają się z na pozór błahymi objawami jak pokrzywka, swędzenie skóry, biegunka czy wymioty. Lecz symptomy permanentnie trwające i powracające znacznie obniżają komfort życia pacjenta. Mogą one prowadzić do depresji, czasem do samobójstwa. Przy alergicznym zapaleniu skóry szybko wzrasta skłonność do infekcji i ich powikłań.

Musimy być świadomi, że nieleczona alergia może prowadzić do bardzo groźnych komplikacji, z astmą oskrzelową na czele. Z kolei poważnym powikłaniem astmy oskrzelowej jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, która częściej jest spowodowana alergią niż paleniem tytoniu. Nieleczony katar sienny to z kolei gwarancja zapaleń zatok i ucha środkowego, co w efekcie może prowadzić do głuchoty.

Warto zapoznać się z kalendarzem pylenia oraz z komunikatami stężenia pyłków. Określenie ważnych czynników zaostrzających objawy pozwala na podjęcie skuteczniejszych działań zaradczych. W walce z alergią zaleca się przede wszystkim ograniczenie kontaktu z alergenem. Warto wiedzieć, że jeśli podejrzewamy u siebie alergię na dany produkt, możemy oczywiście zażywać leki OTC- bez recepty. Dobrym przykładem są leki zawierające lewocytyryzynę, ponieważ preparaty te wystarczy przyjmować tylko raz dziennie. Jednak proszę pamiętać, że leki bez recepty nie leczą samej choroby lecz łagodzą jej objawy. Dlatego w przypadku uporczywie nawracających symptomów należy bezwzględnie poddać się szeregowi badań diagnostycznych dodaje ekspert programu Zdrowa ONA lek. med. Magdalena Piórkowska, internista.[1] Informacja z Polskiego Towarzystwa Alergologicznego