Szybkie pytanie,
Szybka odpowiedź

Mięśniaki macicy

Przewidywana reakcja partnera na informacje o chorobie takiej jak mięśniaki macicy

Eksperci
 • Ponad połowa badanych kobiet jest przekonana, że poinformowanie partnera o schorzeniu związanym z układem rozrodczym (np. mięśniakami macicy) nie wpłynęłoby na zachowania partnera, choć warto podkreślić, że ok 30% nie byłaby w stanie przewidzieć jego reakcji.
 • Według ponad 63% badanych kobiet, gdyby partner zareagował, najczęściej byłaby to pozytywna reakcja, pełna empatii i opiekuńczości.
 • Najczęstszą negatywną reakcją byłoby możliwe unikanie współżycia, na które wskazało ponad 18%, przy czym największe obawy z tym związane żywią kobiety poniżej 36. roku życia.
 • Reakcje przewidywane pokrywają się z reakcjami oczekiwanymi - 2/3 kobiet w przypadku wystąpienia choroby takiej jak mięśniaki macicy liczy na wzmożoną czułość i opiekuńczość. Ponad połowa kobiet, zwłaszcza w wieku 16-25 lat ma nadzieję na towarzyszenie podczas wizyty u specjalisty. 

Pobierz wykres

Komentarz eksperta

Dla nas, kobiet, istotnym czynnikiem, który ma wpływ na postrzeganie własnej kobiecości, jest m.in. zdrowie intymne i związana z tym nasza seksualność. Dlatego też szczerość wobec partnera w obliczu choroby narządów rodnych lub innej wstydliwej dolegliwości intymnej, nie jest czymś łatwym. Niektóre kobiety poprzez tę chwilową niedyspozycję czują się mniej atrakcyjne i tracą poczucie kobiecości. Jeśli mają możliwość ukrycia choroby przed partnerem, zdarza się, że to robią, nie myśląc o przyszłych konsekwencjach dla związku, ale także dla ich stanu psychicznego. Przeżywanie w samotności lęku i obaw związanych z chorobą, potęguje stres i zaburza poczucie własnej wartości. Sprawia, że myślenie o chorobie psuje realizację planów i stosunki z bliskimi. Dlatego nie warto ukrywać przed partnerem swoich problemów ze zdrowiem, nawet jeśli w pierwszej chwili wydaje nam się, że mężczyzna nie zrozumie naszych problemów. Pamiętajmy, że otwartość i szczerość warunkują wzajemne zaufanie, wzmacniają relacje między partnerami i pomagają szukać dobrych rozwiązań w sytuacji problemu mówi mgr Dorota Gromnicka, psycholog, ekspert programu Zdrowa ONA.

Pobierz wykres

Komentarz eksperta

Wiadomość o rozpoznaniu choroby ginekologicznej, takiej jak mięśniaki macicy, może przyczynić się do pojawienia się nieprzyjemnych uczuć i myśli, a w konsekwencji doprowadzić do kryzysu w życiu kobiety. Jednocześnie wpływa ona także na partnera, wywołuje niepokój o zdrowie bliskiej osoby, o to czy będzie on umiał wspierać swoją partnerkę w poszczególnych etapach walki z chorobą, co może powiedzieć, jak się zachowywać. Choroba jednego z partnerów to sytuacja trudna również dla związku, ponieważ często wymaga przeorganizowania dotychczasowego trybu życia. Pojawiają się nowe oczekiwania i tematy często wcześniej nieporuszane. Najlepszym sposobem na poznanie wzajemnych potrzeb i dostosowanie zachowania czy wypowiadanych słów jest rozmowa. Tutaj jednak chcę opowiedzieć o czynnikach wpływających na zachowania każdego z partnerów, a tym samym na ich relację oraz o tym, dlaczego obecność bliskiej osoby jest tak ważna dla kobiety z dolegliwościami ginekologicznymi – mówi mgr Dorota Gromnicka, psycholog, ekspert programu Zdrowa ONA.


Pobierz wykres

 

Pobierz wykres

Komentarz eksperta

Bliska relacja z partnerem, będąca źródłem wsparcia to jeden z najważniejszych czynników warunkujących dobrostan psychiczny kobiety doświadczającej choroby, szczególnie jeśli ta choroba jest związana z tym, co określamy jako „kobiece”, utożsamiamy z macierzyństwem, atrakcyjnością seksualną ­– mówi Dorota Gromnicka. Mężczyźni mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, jak ważna jest ich obecność, jak silne daje poczucie bezpieczeństwa i akceptacji, jak może motywować do walki z chorobą, ile daje siły, szczególnie, gdy choroba wymaga podjęcia radykalnych kroków, np. usunięcia macicy, rezygnacji z planowania ciąży na długi czas itp. Co daje kobiecie poczucie, że jej mężczyzna jest przy niej?mówi mgr Dorota Gromnicka, psycholog, ekspert programu Zdrowa ONA.

Powrót

  Zadaj pytanie

   
   
   
   

  Szanowni
  Państwo,

  Od 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE („RODO” / „GDPR”).

  Aby jak najlepiej przygotować się do ochrony Państwa praw wynikających z wprowadzanych przepisów, zmieniliśmy odpowiednie zapisy w obowiązującym regulaminie portalu Zdrowa Ona. Z wprowadzonymi zmianami mogą się Państwo zapoznać klikając tutaj w regulaminie serwisu „Zdrowa ONA”

  Z pozdrowieniami,
  Zespół Zdrowa ONA

  szybkie
  pytanie,
  szybka
  odpowiedź