Szybkie pytanie,
Szybka odpowiedź

Mięśniaki macicy

Miej kobiecość pod kontrolą

Eksperci

Prawie co trzecia Polka twierdzi, że gdyby doświadczyła choroby ginekologicznej, tj. mięśniaki macicy czułaby się mniej atrakcyjna seksualnie (29%) i mniej kobieca (23%). Eksperci programu „Zdrowa ONA” wyjaśniają, dlaczego tak jest i jak radzić sobie z psychologicznym wymiarem dolegliwości zdrowotnych.

Problemy z układem rozrodczym czy moczowo-płciowym mają dla kobiet szczególne znaczenie. Są bowiem związane ze sferą życia intymnego, mogą wpływać na płodność, która przez wiele kobiet jest uważana za wyznacznik kobiecości. Schorzeniom ginekologicznym może towarzyszyć nie tylko ból, ale dolegliwości, które mogą mieć charakter wstydliwy tj.: upławy czy nietrzymanie moczu. Dyskomfort spowodowany ich wystąpieniem może także rzutować na samoocenę kobiet, ich poczucie atrakcyjności i kobiecości. Jak pokonać ciężkie chwile i odzyskać wiarę w siebie?

 1. Nie obwiniaj siebie – wystąpienie choroby nie jest Twoją winą

  Mięśniaki macicy są schorzeniem, które statystycznie dotyka bardzo wielu kobiet. Do ich powstania mogą przyczynić się czynniki dziedziczne. Jednak sama nie jesteś w stanie zapobiec ich wystąpieniu. Zdiagnozowane i leczone, pozwolą pozbyć się przykrych dolegliwości i umożliwią powrót do zdrowia.

 2. Postępowanie zgodnie z wytycznymi lekarza pozwoli kontrolować schorzenie i pozbyć się dolegliwości

  Miej chorobę pod kontrolą stosując się do zaleceń lekarza. W trakcie terapii wsłuchaj się w potrzeby swojego ciała. Jeśli dolegliwości, które towarzyszą mięśniakom uniemożliwiają Ci wykonywanie ulubionego hobby, sportu, lub nieoczekiwanie zmienią Twoje plany, tymczasowo z nich zrezygnuj. Nie wykonuj niczego, co powoduje, że Twój dyskomfort związany z dolegliwością wzrasta. Daj odpocząć sobie i swojemu organizmowi po to, aby ze zdwojoną siłą przystąpić do nowych wyzwań już po wyleczeniu.

 3. Rozmowa z lekarzem rozwieje wiele wątpliwości

  Boimy się tego, czego nie znamy. Dlatego poznaj swoje dolegliwości i mechanizm ich występowania. Pomoże Ci w tym rozmowa z lekarzem. Nie krępuj się zadawać pytania, które są dla Ciebie ważne. Gdy dokładnie poznasz schorzenie, które Cię dotknęło, łatwiej będzie Ci je zaakceptować i pokonać ograniczenia, które sprawiają, że inaczej postrzegasz siebie.

 4. Bądź szczera wobec partnera – on ma prawo wiedzieć, gdzie leży problem

  Jeśli wystąpienie mięśniaków macicy wpływa na Twoją seksualność lub stosunek do współżycia, powiedz partnerowi o swoich wątpliwościach. Wyjaśnij mu, jakie są Twoje oczekiwania wobec niego w okresie terapii, porozmawiaj o tym, co czujesz. Szczera rozmowa ułatwi Ci pokonanie wielu obaw, które kryte w sobie mogą tylko niepotrzebnie narastać.

 

Powrót

  Pobierz artykuł


  Materiały video

  prof. Zbigniew Lew-Starowicz: Objawy mięśniaków a konieczność ograniczenia współżycia i seksualność kobiet
  Pobierz MP4:
  prof. Romuald Dębski: Czy objawy mięsniaków macicy można pomylić z innymi schorzeniami?
  Pobierz MP4:
  mgr Dorota Gromnicka: Jak pokonać strach związany ze zdiagnozowaniem mięśniaków macicy i odzyskać kontrolę nad swoim ciałem?
  Pobierz MP4:

  Materiały audio

  prof. Romuald Dębski: Czy objawy mięsniaków macicy można pomylić z innymi schorzeniami? (audio)
  Pobierz MP3:
  prof. Zbigniew Lew-Starowicz: Objawy mięśniaków a konieczność ograniczenia współżycia i seksualność kobiet (audio)
  Pobierz MP3:
  mgr Dorota Gromnicka: Jak pokonać strach związany ze zdiagnozowaniem mięśniaków macicy i odzyskać kontrolę nad swoim ciałem? cz. I
  Pobierz MP3:
  mgr Dorota Gromnicka: Jak pokonać strach związany ze zdiagnozowaniem mięśniaków macicy i odzyskać kontrolę nad swoim ciałem? cz. II
  Pobierz MP3:

  Zadaj pytanie

   
   
   
   

  Szanowni
  Państwo,

  Od 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE („RODO” / „GDPR”).

  Aby jak najlepiej przygotować się do ochrony Państwa praw wynikających z wprowadzanych przepisów, zmieniliśmy odpowiednie zapisy w obowiązującym regulaminie portalu Zdrowa Ona. Z wprowadzonymi zmianami mogą się Państwo zapoznać klikając tutaj w regulaminie serwisu „Zdrowa ONA”

  Z pozdrowieniami,
  Zespół Zdrowa ONA

  szybkie
  pytanie,
  szybka
  odpowiedź