Szybkie pytanie,
Szybka odpowiedź

Mięśniaki macicy

Zdrowie w Twoich rękach – Badaj się regularnie!

Eksperci

Masz dużo ambitnych planów na przyszłość i sporo bieżących zadań na głowie. W pracy podnosisz sobie coraz wyżej poprzeczkę, w życiu osobistym – dbasz o relacje z  przyjaciółmi, chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się u twoich znajomych, a jednocześnie utrzymywać jak najlepsze więzi z rodziną. Często w tym wszystkim brakuje miejsca na myślenie o swoim zdrowiu i wizytę u ginekologa. Tymczasem to regularna kontrola i badania profilaktyczne umożliwiają wykrycie i podjęcie wczesnego leczenia wielu schorzeń ginekologicznych , np. mięśniaków macicy.

Badania?! Jestem na to za młoda

Z badania opinii przeprowadzonego na cele portalu „Zdrowa ONA” wynika, że ponad połowa Polek nie wykonuje profilaktycznego badania USG zgodnie z zaleceniami – co dwa lata[1]. Tymczasem to podstawowe badanie pozwala wykryć wiele schorzeń ginekologicznych.

Całe szczęście coraz rzadziej spotykam się z teorią, że młode kobiety nie muszą wykonywać badań, bo choroba, ze względu na wiek, ich nie dotyczy. Polskie społeczeństwo jest coraz bardziej świadome, a co za tym idzie coraz częściej zanim zdążę zasugerować wykonanie badań, to sama pacjentka prosi mnie o wypisanie skierowania. To cieszy! Niestety nadal duża część kobiet nie chodzi do ginekologa, bądź robi to tylko, gdy pojawiają się jakieś dolegliwości. Tymczasem regularne, podstawowe badania, jak np. USG, umożliwiają dokonanie pełnej diagnostyki ewentualnej patologii w układzie rozrodczym, w tym m.in. mięśniaków macicy i podjęcie wczesnego leczenia zauważa ekspert programu „Zdrowa ONA” prof. dr hab. n. med. Grzegorz Jakiel.

Mięśniaki macicy – nie zawsze dają o sobie znać

Często pacjentki dowiadują się o tym, że mają mięśniaki macicy przypadkiem. Mięśniaki mogą pojawić się w każdym wieku i nie dawać żadnych objawów, dlatego warto wykonywać badania regularnie. Jeżeli jednak kobieta zauważa u siebie obfite i długie krwawienia miesiączkowe, upławy, krwawienia między menstruacyjne, bóle podbrzusza lub bóle podczas stosunku nie powinna ich ignorować i niezwłocznie skonsultować się z ginekologiem.

W przypadku mięśniaków macicy bardzo istotne jest ich jak najwcześniejsze zdiagnozowanie. Szczególnie w przypadku młodych kobiet, które dopiero planują macierzyństwo. Zaawansowane mięśniaki oraz inwazyjne zabiegi chirurgiczne mogą utrudnić zajście w ciążę i jej przebieg. Wczesna diagnoza pozwala na podjęcie nieinwazyjnego operacyjnego leczenia mięśniaków. Aktualnie istnieją metody, które pozwalają przygotować kobietę do mniej inwazyjnego zabiegu wyłuszczenia mięśniaków, poprzez złagodzenie objawów i zmniejszenie wielkości guza. Jedną z nich jest leczenie farmakologiczne, np. octanem uliprystalu. W wielu krajach europejskich leczenie octanem uliprystalu od dawna finansowane jest ze środków publicznych, w Polsce metoda czeka na refundacje- komentuje ekspert programu „Zdrowa ONA” prof. dr hab. n. med. Grzegorz Jakiel.

Nie obawiaj się diagnozy

Polki coraz bardziej są świadome tego, że należy regularnie wykonywać badania profilaktyczne, dzięki czemu w sposób aktywny i odpowiedzialny dbają o swoje zdrowie. Oczywiście nadal istnieje grupa kobiet, która z lęku przed diagnozą, poczucia bycia „nietykalną” przez chorobę lub z pewnego rodzaju beztroski nie kontroluje swojego zdrowia. Dużą rolę w kształtowaniu odpowiedniej postawy pełnią kampanie edukacyjne, które angażują do aktywnego dbania o zdrowie nie tylko same kobiety, ale również ich partnerów. Nie bez znaczenia jest także to, w jaki sposób lekarz ginekolog wspiera kobietę w profilaktyce oraz w leczeniu chorób. Zawsze mówię moim pacjentkom, żeby otwarcie rozmawiały z o swoim zdrowiu, troszczyły się o siebie, nie odkładały tego na tzw. „potem”, „jak będę miała czas”. Nie warto unikać badań ze względu na obawę o diagnozę jakiejś choroby, w tym m.in diagnozę mięśniaków macicy. Prawda jest taka, że im szybsza diagnoza, tym szybciej można podjąć odpowiednie leczenie. Poza tym to cenne, kiedy potrafi się dbać o siebie tak, jak o kogoś kto jest naprawdę ważny, a regularne badania i podejmowanie leczenia jest tego przejawem – podsumowuje ekspert programu „Zdrowa ONA”, psycholog, Dorota Gromnicka.

[1] Ogólnopolskie badanie zrealizowane w ramach programu „Zdrowa ONA” zainicjowanego przez Gedeon Richter, przeprowadzone w dniach 31.10-03.11.2016 roku metodą internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI) przez agencję SW Research. Badaniem objęto łącznie 800 kobiety w wieku powyżej 16 roku życia.

Powrót

  Pobierz artykuł


  Materiały video

  prof. Grzegorz Jakiel: Jakie badania pozwalają zdiagnozować mięśniaki macicy?
  Pobierz MP4:
  prof. Grzegorz Jakiel: Jakie są możliwości leczenia mięśniaków macicy?
  Pobierz MP4:

  Materiały audio

  Prof. Grzegorz Jakiel: Jakie badania pozwalają zdiagnozować mięśniaki macicy? (mp3)
  Pobierz MP3:

  Zadaj pytanie

   
   
   
   

  Szanowni
  Państwo,

  Od 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE („RODO” / „GDPR”).

  Aby jak najlepiej przygotować się do ochrony Państwa praw wynikających z wprowadzanych przepisów, zmieniliśmy odpowiednie zapisy w obowiązującym regulaminie portalu Zdrowa Ona. Z wprowadzonymi zmianami mogą się Państwo zapoznać klikając tutaj w regulaminie serwisu „Zdrowa ONA”

  Z pozdrowieniami,
  Zespół Zdrowa ONA

  szybkie
  pytanie,
  szybka
  odpowiedź