Szybkie pytanie,
Szybka odpowiedź

Infekcje intymne

Podejrzane upławy w ciąży, czy to już infekcja?

Eksperci

Infekcje intymne to jedne z najczęstszych powodów wizyt u ginekologa. Mogą zdarzyć się w każdym wieku, a nawet wystąpić w czasie ciąży – według badań, doświadczyło ich prawie 60% Polek*. Co robić, gdy pojawią się podejrzane upławy? Czy to już infekcja bakteryjna? Dlaczego kobiety w ciąży są bardziej narażone na ich wystąpienie? Czy mogą wpłynąć na przebieg ciąży? Na te pytania odpowie dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik i ekspert portalu „Zdrowa ONA”.

Jak powstaje infekcja bakteryjna?

Infekcja bakteryjna może spotkać każdą kobietę. Jednak szczególną uwagę należy zwrócić na zakażenia bakteryjne w ciąży i konieczność ich leczenia. Już na wczesnym etapie ciąży zmienia się odczyn pH pochwy. Ze środowiska o odczynie kwasowym, przechodzi w obojętne lub zasadowe – co pozwala bakteriom na szybsze namnażanie się rozwój objawów. Dodatkową kwestią są zmiany hormonalne związane z ciążą. Znaczny wzrost stężeń w krwi progesteronu i estrogenów skutkuje zmniejszeniem odporności komórkowej, która w części odpowiada za ochronę pochwy w przypadku infekcji[1], zmianami w śluzówce w pochwie oraz zwiększeniem obecności cukrów.

Groźne infekcje

Zakażeń bakteryjnych pochwy nie powinno się bagatelizować, szczególnie w przypadku kobiet ciężarnych. Wystąpienie infekcji może nieść ze sobą wiele nieprzyjemnych skutków – również takich, które mogą wpłynąć na przebieg ciąży.

Kobiety ciężarne, które podejrzewają u siebie infekcję dróg rodnych, powinny udać się do lekarza, gdy tylko zauważą, że wydzielina z pochwy straciła normalny wygląd. Żółty kolor wydzieliny oraz nieprzyjemny zapach są wyraźnym sygnałem rozwijającej się infekcji – należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę. Kluczowe jest podjęcie leczenia. Dlaczego? Ze względu na występowanie zależności pomiędzy infekcjami bakteryjnymi (np. waginozą bakteryjną) a zwiększonym ryzykiem wystąpienia różnego rodzaju powikłań położniczych, takich jak przedwczesny poród czy poronienie samoistne – tłumaczy dr n. med. Grzegorz Południewski, ekspert portalu „Zdrowa ONA”.

Jak działać, żeby nie zaszkodzić?

Kiedy kobieta w ciąży dowiaduje się, że ma infekcje bakteryjną pochwy, zaczyna się zastanawiać nad tym, jak leczyć infekcje, żeby dziecku nic się nie stało. Według badania przeprowadzonego dla portalu „Zdrowa ONA”, 62,4% Polek słusznie twierdzi, że w czasie ciąży można leczyć infekcje bakteryjne pochwy*. Jednak największe znaczenie ma sposób postepowania, żeby nie zaszkodzić rozwojowi płodu.

U kobiet ciężarnych bardzo ważne jest przyjmowanie tylko takich leków, które nie będą negatywnie wpływały na dziecko i jego rozwój. W przypadku wystąpienia infekcji bakteryjnej zaleca się leczenie przy wykorzystaniu substancji czynnej, jaką jest chlorek dekwaliniowy. Substancja ta charakteryzuje się szerokim spektrum działania, niezwykle istotnym przy leczeniu infekcji bakteryjnych i mieszanych[2]. Działa szybko, złagodzenie objawów występuje nawet w pierwszej dobie po przyjęciu dawki[3]. I co najważniejsze, można stosować ją w ciąży i podczas karmienia piersią – wyjaśnia ekspert.

 

*Ogólnopolskie badanie pt. „Zakażenia bakteryjne i grzybicze pochwy – pozbądź się ich raz na zawsze” zrealizowane na zlecenie Gedeon Richter Polska Sp.z o.o. w ramach programu „Zdrowa ONA” przez Gedeon, przeprowadzone w dniach 22.05-24.05.2018 roku, metodą internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI) przez agencję SW Research. Badanie objęto łącznie 1067 kobiet w wieku powyżej 18. roku życia.

 

[1] K. Drews, M. Barlik, Specyfika zakażeń pochwy w okresie ciąży i odmienności leczenia zakażeń pochwy, [w]: Biblioteka ginekologa praktyka. Zakażenia pochwy, red. prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś, Via Medica, Gdańsk 2013, s. 75

[2] Tamże, s. 77

[3] Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące produktu leczniczego Fluomizin, Ginekol Pol. 3/2013, 84, s. 112

Powrót

  Pobierz artykuł


  Materiały video

  Dr n. med. Grzegorz Południewski: Podejrzane upławy w ciąży
  Pobierz MP4:

  Materiały audio

  Dr n. med. Grzegorz Południewski: Podejrzane upławy w ciąży - czy to już infekcja?
  Pobierz MP3:

  Zadaj pytanie

   
   
   
   

  Zobacz też inne artykuły

  Nawracające infekcje intymne

  Grzybica pochwy, gdy nawraca, staje się jedną z trudniejszych do wyleczenia infekcji. Dodatkowo, jeśli jest niedoleczona lub źle leczona, powraca ze zdwojoną siłą. Jak ustrzec się uporczywych nawrotów wyjaśniamy wspólnie…

  Eksperci
  Czytaj więcej

  Szanowni
  Państwo,

  Od 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE („RODO” / „GDPR”).

  Aby jak najlepiej przygotować się do ochrony Państwa praw wynikających z wprowadzanych przepisów, zmieniliśmy odpowiednie zapisy w obowiązującym regulaminie portalu Zdrowa Ona. Z wprowadzonymi zmianami mogą się Państwo zapoznać klikając tutaj w regulaminie serwisu „Zdrowa ONA”

  Z pozdrowieniami,
  Zespół Zdrowa ONA

  szybkie
  pytanie,
  szybka
  odpowiedź