Szybkie pytanie,
Szybka odpowiedź

Infekcje intymne

VVC i rVVC – co to takiego?

Eksperci

Co dziesięć lat podwaja się częstość porad lekarskich dotyczących kolonizacji narządów płciowych kobiet przez drożdżaki. Większość pań doświadcza w życiu przynajmniej jednej takiej infekcji, a co 2. z nich będzie borykać się z tym problemem częściej niż 2 razy w roku[1]. Dlaczego dolegliwość ta jest tak częsta? Co jej sprzyja? Wspólnie z ekspertem programu Zdrowa ONA dr Grzegorzem Południewskim wyjaśniamy kwestie związane z patogenezą i leczeniem infekcji pochwy i sromu.

VVC (Vulvovaginal Candidiasis) to drożdżyca narządu płciowego wywołana przez grzyby z rodzaju Candida, najczęściej (nawet 90% przypadków) przez Candida albicans.  Jeśli infekcja występuje u kobiet częściej niż 3-4 razy w ciągu roku wówczas mamy do czynienia z rVVC (recurrent Vulvovaginal Candidiasis), czyli jej nawrotową postacią. A więc o pojedynczym epizodzie mówić będziemy jako o VVC, a o nawracającym - rVVC.

U kogo rVVC?

Nawrotowa postać zapalenia pochwy i sromu dotyczy w szczególności kobiet stosujących antybiotyki, pań leczonych immunosupresyjnie (lekami obniżającymi aktywność immunologiczną organizmu, np. po przeszczepie), z cukrzycą, przesadnie dbających o higienę intymną oraz podejmujących ryzykowne zachowania seksualne (częste kontakty z niepewnymi partnerami etc.). Aby poznać jaki gatunek grzyba jest przyczyną infekcji, wykonuje się badanie mikrobiologiczne, które pozwala na odpowiednie dobranie terapii przez lekarza – wyjaśnia dr Południewski.

Dlaczego infekcje nawracają?

Warto wiedzieć, że kolonie drożdży odpowiedzialnych za infekcje mogą znajdować się nie tylko w pochwie i sromie, ale również w: okolicach odbytnicy, krocza, przewodzie pokarmowym i dolnym odcinku układu moczowego. W związku z tym nawet jeżeli podjęte zostanie leczenie miejscowe po pewnym czasie infekcja nawraca.

Należy również wspomnieć o przenoszeniu infekcji przez mężczyzn, którzy w większości przypadków nie mają żadnych objawów świadczących o tej dolegliwości.

Rekomendacje ekspertów związane z leczeniem grzybic nawracających obejmują przede wszystkim stosowanie leczenia doustnego, np. flukonazolem. Leczenie to daje szansę na likwidację ognisk grzybicy, które są w naszym organizmie. Jednak aby leczenie było skuteczne pacjentka powinna postępować zgodnie z zaleceniami lekarza i kontynuować terapię podtrzymującą, także po ustąpieniu objawów. Należy pamiętać także o zachowaniu zasad codziennej higieny: noszeniu przewiewnej, bawełnianej bielizny, podmywanie się od przodu do tyłu, by nie przenosić bakterii z okolic odbytu, stosowanie płynu do higieny intymnej o pH 5,2. Bardzo istotne jest również to, by pacjentka nie wykonywała samodzielnie irygacji (płukania) pochwy– komentuje dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog.

 [1] Niemiec T., Drews K., Kotarski J., et al.: Stanowisko Zespołu Ekspertów PTG dotyczące etiopatogenezy i leczenia nawrotowej postaci drożdżakowego zapalenia pochwy i sromu, Ginekol Pol. 2011;82:869-873.

 

 

Powrót

  Pobierz artykuł


  Materiały video

  Dr Grzegorz Południewski: Na czym polega profilaktyka grzybicy pochwy – złote zasady?
  Pobierz MP4:
  Dr Grzegorz Południewski: Dlaczego infekcje grzybicze są trudne w leczeniu?
  Pobierz MP4:

  Materiały audio

  Dr Grzegorz Południewski:Dlaczego infekcje grzybicze są trudne w leczeniu? mp3
  Pobierz MP3:
  Dr Grzegorz Południewski: Na czym polega profilaktyka grzybicy pochwy – złote zasady? mp3
  Pobierz MP3:

  Zadaj pytanie

   
   
   
   

  Szanowni
  Państwo,

  Od 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE („RODO” / „GDPR”).

  Aby jak najlepiej przygotować się do ochrony Państwa praw wynikających z wprowadzanych przepisów, zmieniliśmy odpowiednie zapisy w obowiązującym regulaminie portalu Zdrowa Ona. Z wprowadzonymi zmianami mogą się Państwo zapoznać klikając tutaj w regulaminie serwisu „Zdrowa ONA”

  Z pozdrowieniami,
  Zespół Zdrowa ONA

  szybkie
  pytanie,
  szybka
  odpowiedź