Szybkie pytanie,
Szybka odpowiedź

Infekcje intymne

Nawracające infekcje intymne

Eksperci

Grzybica pochwy, gdy nawraca, staje się jedną z trudniejszych do wyleczenia infekcji. Dodatkowo, jeśli jest niedoleczona lub źle leczona, powraca ze zdwojoną siłą. Jak ustrzec się uporczywych nawrotów wyjaśniamy wspólnie z ekspertem programu „Zdrowa ONA” dr n. med. Grzegorzem Południewskim, ginekologiem.

 

Zaburzenia hormonalne

 

Pojawianie się infekcji intymnych jest częściowo związane z gospodarką hormonalną każdej kobiety. Dobre samopoczucie wcale nie oznacza, że nic nam nie dolega. Niedobór estrogenów lub ich znaczny nadmiar wpływa na śluzówkę pochwy i powoduje, że kobiety są bardziej podatne na infekcje o podłożu grzybiczym. U kobiet w okresie dojrzałości płciowej estrogeny stymulują produkcję glikogenu, zapewniając tym samym prawidłową florę bakteryjną pochwy. Znajdujące się w niej bakterie z rodzaju Lactobacillus, zakwaszają patogenne środowisko, odżywiając się glikogenem pochodzącym z nabłonka wyjaśnia ekspert programu „Zdrowa ONA” dr n. med. Grzegorz Południewski.

 

Antybiotykoterapia a infekcje intymne

 

Niektóre leki, a szczególnie terapia silnie działającymi antybiotykami, mogą przyczynić się do zaburzenia flory bakteryjnej organizmu. Negatywny wpływ antybiotyków związany jest z niszczeniem pałeczek kwasu mlekowego, będących naturalną florą pochwy i zastępowaniu ich innymi drobnoustrojami. Chcąc im zapobiec zaleca się stosowanie probiotyków, które przywracają prawidłową równowagę mikrobiologiczną w organizmie.

 

Dlaczego infekcje nawracają?

 

Naturalną barierę ochronną stanowi mikroflora pochwy, której ważnym składnikiem są pałeczki kwasu mlekowego. Utrzymują one kwaśny odczyn pochwy i chronią ją przed ewentualnymi zarazkami, wytwarzając środowisko niesprzyjające zarówno bakteriom, jak i grzybom. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie odpowiedniego pH pochwypodkreśla ekspert programu „Zdrowa ONA”.

 

Na zdrowie w sferze intymnej wpływają również dieta i styl życia. Jeżeli infekcje intymne wciąż powracają należy przyjrzeć się swoim przyzwyczajeniom. Ograniczenie spożycia cukrów prostych, dobór odpowiednich, nieprzetworzonych produktów są istotnym elementem zapobiegania nawrotom grzybicy pochwy. Dodatkowo, by zmniejszyć ryzyko osłabienia układu odpornościowego warto wzbogacić dietę o produkty bogate w witaminę C.

 

Aktywność seksualna, obciążające ćwiczenia fizyczne czy sporty wytrzymałościowe zwiększają ryzyko wystąpienia dolegliwości. Grzybice pochwy częściej nawracają, gdy przebywa się w środowisku o wyższej temperaturze. Zmiana klimatu, częste kąpiele w jeziorze czy morzu sprzyjają infekcjom. Podobnie uprawianie sportu, np. jazda na rowerze czy jazda konna mogą mieć wpływ na pojawianie się nieprzyjemnych objawów. Oczywiście nie oznacza to rezygnacji z preferowanych aktywności, ale należy mieć na uwadze zwiększoną profilaktykę.

 

Powodem nawracających infekcji jest też często leczenie na własną rękę. Gdy pojawią się dolegliwości, takie jak swędzenie i pieczenie okolic intymnych, chcąc pozbyć się ich jak najszybciej panie kierują się do apteki, zaopatrując się w produkty, które jedynie niwelują objawy bez leczenia stanu zapalnego. Chwilowa ulga w dolegliwościach nie leczy źródła zakażenia. Brak wyraźnego cofania się objawów powinien być skonsultowany z lekarzem, który dobierze odpowiednie leczenie. Tylko badanie ginekologiczne może wskazać rodzaj bakterii, grzyba, pierwotniaka czy wirusa i umożliwić dobranie skutecznego leku. Doraźne leczenie nawracających infekcji intymnych lub doporowadzenie do ich przewlekłego stanu może skutkować późniejszymi trudnościami w wyleczeniu, a nawet poważnymi komplikacjami zdrowotnymi – zaznacza dr n. med. Grzegorz Południewski.

 

Powrót

  Pobierz artykuł


  Materiały video

  Dr Grzegorz Południewski: Jakie czynniki zwiększają ryzyko infekcji intymnej pochwy?
  Pobierz MP4:

  Zadaj pytanie

   
   
   
   

  Szanowni
  Państwo,

  Od 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE („RODO” / „GDPR”).

  Aby jak najlepiej przygotować się do ochrony Państwa praw wynikających z wprowadzanych przepisów, zmieniliśmy odpowiednie zapisy w obowiązującym regulaminie portalu Zdrowa Ona. Z wprowadzonymi zmianami mogą się Państwo zapoznać klikając tutaj w regulaminie serwisu „Zdrowa ONA”

  Z pozdrowieniami,
  Zespół Zdrowa ONA

  szybkie
  pytanie,
  szybka
  odpowiedź