Szybkie pytanie,
Szybka odpowiedź

Antykoncepcja

Powody stosowania antykoncepcji hormonalnej

Eksperci
  • 30% badanych kobiet przyznało, że stosuje antykoncepcję hormonalną. Nieznacznie częściej korzystają z niej kobiety w wieku 16-25 lat (32% wskazań).
  • Najważniejszymi powodami stosowania antykoncepcji dla kobiet w wieku 16-25 były: brak gotowości na posiadanie dzieci (75%), kontrola cyklu miesięcznego i równowagi hormonalnej (54%) oraz możliwość zwiększenia aktywności seksualnej (46%).

Wśród kobiet w wieku 26-35 lat najważniejszymi czynnikami były: brak gotowości do posiadania dzieci (50%), kontrola cyklu miesięcznego (43%), większa aktywność seksualna i stosowanie antykoncepcji ze względów zdrowotnych (oba wskazania po 26%).

Pobierz wykres

Komentarze ekspertów

W przypadku niektórych kobiet antykoncepcja hormonalna ze względu na jej wysoką skuteczność może dać im poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu bez obaw decydują się na współżycie ze swoim partnerem, a w następstwie czerpią większą satysfakcję z seksu. U kobiet bardzo dużą rolę w sferze seksualnej odgrywa lęk przed zajściem w ciążę. Część z nich to paraliżuje do tego stopnia, że rezygnują z kontaktów seksualnych. Zniwelowanie tego lęku poprzez zastosowanie skutecznej antykoncepcji może bardzo znacząco wpłynąć na jakość życia seksualnego – tłumaczy prof. Zbigniew Lew-Starowicz, seksuolog, ekspert programu Zdrowa ONA.

Oprócz oczywistego działania, jakim jest zapobieganie ciąży, antykoncepcja hormonalna może wpływać korzystnie również na inne sfery zdrowia kobiety oraz na jej wygląd. Zdarza się, że do gabinetu przychodzą panie, które oprócz skutecznej antykoncepcji oczekują również pozytywnego wpływu na inne dolegliwości związane np. z miesiączkami (ból, obfite krwawienia), jak i z wyglądem – zniwelowanie trądziku czy nadmiernego owłosienia. Dla wielu z tych kobiet tabletka antykoncepcyjna wręcz wiąże się z poprawą jakości życia i samooceny. Istnieją także inne korzyści płynące ze stosowania antykoncepcji hormonalnej, które nie są „bezpośrednio odczuwane” przez pacjentki mówi prof. CMKP dr hab. n. med. Romuald Dębski, ginekolog, ekspert programu Zdrowa ONA.

Oprócz korzyści związanych ze zdrowiem fizycznym, zastosowanie antykoncepcji może pozytywnie wpływać na emocjonalną i seksualną sferę związku. Z jednej strony daje możliwość zaplanowania optymalnego czasu na zajście w ciążę i przygotowania się na pojawienie się dziecka. Z drugiej strony, dzięki poczuciu bezpieczeństwa pary rzadziej rezygnują ze zbliżenia, a ich relacja seksualna i bliskość cielesna są bardziej dostępne i spontaniczne. Często jest to szczególnie ważne dla kobiety, która z powodu stresu związanego z możliwością zajścia w ciążę, nie odczuwa przyjemności ze współżycia. Złagodzenie innych dolegliwości, m.in. bóli, zbyt obfitych krwawień, objawów PMSu, pozwala kobiecie zachować stabilność emocjonalną i większą aktywność w codziennym życiu mówi mgr Dorota Gromnicka, psycholog, ekspert programu Zdrowa ONA.

Powrót

Zadaj pytanie

 
 
 
 

Szanowni
Państwo,

Od 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE („RODO” / „GDPR”).

Aby jak najlepiej przygotować się do ochrony Państwa praw wynikających z wprowadzanych przepisów, zmieniliśmy odpowiednie zapisy w obowiązującym regulaminie portalu Zdrowa Ona. Z wprowadzonymi zmianami mogą się Państwo zapoznać klikając tutaj w regulaminie serwisu „Zdrowa ONA”

Z pozdrowieniami,
Zespół Zdrowa ONA

szybkie
pytanie,
szybka
odpowiedź