Szybkie pytanie,
Szybka odpowiedź

Antykoncepcja

Antykoncepcja nastolatek: kiedy i jak rozmawiać z córką o antykoncepcji?

Eksperci

Rozmowa na temat seksualności i antykoncepcji hormonalnej z nastoletnią córką to prawdziwe wyzwanie dla rodziców. Jednak stanowi ona moment świadomego budowania relacji z dzieckiem, opartego na zaufaniu i bliskości. Kiedy jest odpowiedni czas na taką rozmowę? Jak ją przeprowadzić i jak się do niej przygotować?

mgr GromnickaRodzice często odkładają rozmowę z dzieckiem na tematy związane z seksem i antykoncepcją, ponieważ wydaje im się, że jest jeszcze za wcześnie, że taka rozmowa tylko wywoła nieodpowiednie zachowania i przyspieszy inicjację seksualną. Tymczasem w większości przypadków to właśnie rodzice nie są gotowi na taką rozmowę, nie wiedzą, jak ją przeprowadzić, jak przełamać tabu i powiedzieć o czymś, o czym sami rozmawiają tylko z dorosłymi lub w ogóle tego nie robią. Okazuje się, że dzieci bardzo wcześnie zdobywają informacje o sferze seksualnej, a ich wiedza jest dużo większa niż nam się wydaje. Bardzo często nastolatkowie, których rodzice prowadzili z nimi otwartą komunikację na temat seksu, podejmują decyzje o rozpoczęciu współżycia świadomie, dbają o bezpieczeństwo i rzadziej zmieniają partnerów – mówi mgr Dorota Gromnicka, psycholog, ekspert programu Zdrowa ONA.

 

prof. Lew-Starowiczprof. nadzw. Zbigniew Lew-Starowicz, seksuolog, ekspert programu Zdrowa ONA dodaje: Badania pokazują, że wśród polskich nastolatków inicjacja seksualna następuje mniej więcej między 16. a 18. rokiem życia i to właśnie przed tym etapem, w okresie dojrzewania powinna być przeprowadzona pierwsza rozmowa na temat antykoncepcji hormonalnej. Ważna jest rozmowa na temat seksualności, ale w zakresie antykoncepcji najlepszym merytorycznym edukatorem jest specjalista ginekolog, który zna się na skutecznych metodach i doradzi najlepszą z nich. 

 

Jak przeprowadzić rozmowę o antykoncepcji hormonalnej?

Rozmowa o antykoncepcji zbiega się zazwyczaj z rozmową o współżyciu. To wtedy rodzice zbierają się w sobie, żeby przekazać dziecku najważniejsze informacje i „mieć to już za sobą”. Celem nie jest jednak zamknięcie sprawy, ale rozpoczęcie nowego, świadomego etapu, w którym córka nie będzie ciągle tworzyć coraz większego dystansu, ale potraktuje rodzica jako partnera w rozmowie, osobę, z którą będzie chciała dzielić się emocjami i problemami – tłumaczy mgr Dorota Gromnicka, psycholog, ekspert programu Zdrowa ONA.

 

Kilka podpowiedzi

 • Nie odraczaj rozmowy. Brak rozmowy na temat seksualności i bezpieczeństwa nie oznacza, że Twoje dziecko nie rozpocznie życia seksualnego. Podjęcie tego tematu da mu lepsze przygotowanie do podejmowania odpowiedzialnych decyzji niż przemilczenie kwestii, z którymi i tak się spotka.
 • Przemyśl, co dla Ciebie oznacza sfera seksualna. Znajdź punkt, od którego zaczniesz rozmowę i który da poczucie komfortu. Uporządkowanie tego, co chcesz powiedzieć pozwoli na przekazanie dziecku Twoich wartości i istotnych informacji związanych z tym tematem a także umożliwi zorientowanie się w sytuacji, nastawieniu i wiedzy Twojego dziecka.
 • Postaraj się zrelaksować, żeby nie wywierać wrażenia zdenerwowanego. Chociaż nie martw się, gdy Twoje uczucia będą widoczne, stanowią przecież potwierdzenie, że rozmawiasz z dzieckiem o ważnych dla niego i dla Ciebie sprawach.
 • Wykaż się cierpliwością. Rozmowa z początku może nie iść po Twojej myśli. Dziecko w takiej sytuacji może się wycofać, badać, co sądzisz na ten temat, sprawdzać, gdzie jest postawiona granica w tej rozmowie i na jaką reakcję może sobie pozwolić.
 • Nie wywieraj presji. Nie naciskaj na to, by dziecko opowiedziało o swoich doświadczeniach, przedstawiło swoją wiedzę czy stanowisko, ponieważ może czuć się skrępowane samą rozmową i taka presja spowoduje, że zamknie się w sobie i następnym razem zareaguje negatywnie na chęć rozmowy o sferze seksualnej.
 • Nie strasz. Rozmowa przeprowadzona językiem korzyści przyniesie lepszy skutek niż straszenie konsekwencjami nieodpowiednich zachowań. Zamiast „zobaczysz, zmarnujesz sobie życie”, warto powiedzieć „zadbaj o siebie i swoje bezpieczeństwo, bo dzięki temu będziesz mogła zrealizować swoje plany”.
 • Zrób mini sondę. Porozmawiaj z bliskimi znajomymi, którzy mają dzieci i przeprowadzili już taką rozmowę. Na pewno opowiedzą Ci o dobrych i złych praktykach, wskażą, na co zwrócić uwagę. Jeżeli masz taką możliwość, warto też poradzić się seksuologa, który w sposób fachowy podpowie, jak tak intymną rozmowę przeprowadzić z własnym dzieckiem.
 • Zastanów się, jakich sformułowań używać. Nie staraj się zbytnio formalizować języka, używając określeń typu „prokreacja”, „stosunek płciowy”, „narządy rodne”, ani dostosowywać do sposobu rozmowy nastolatków. Pomyśl, jakie sformułowania będą dla Ciebie naturalne, niewywołujące wrażenia sztuczności zarówno u Ciebie, jak i u dziecka.
Powrót

  Pobierz artykuł


  Materiały video

  mgr Dorota Gromnicka: Dlaczego rodzice odkładają rozmowę o seksualności i antykoncepcji na później?
  Pobierz MP4:
  mgr Dorota Gromnicka: Jakie powinny być warunki do dobrej rozmowy z dzieckiem o życiu seksualnym i antykoncepcji?
  Pobierz MP4:
  mgr Dorota Gromnicka: Kiedy najlepiej przeprowadzić rozmowę z dzieckiem na temat antykoncepcji hormonalnej?
  Pobierz MP4:
  mgr Dorota Gromnicka: Kto powinien przeprowadzić rozmowę z dzieckiem na temat antykoncepcji i dlaczego warto to zrobić?
  Pobierz MP4:
  mgr Dorota Gromnicka: W jaki sposób rodzic może przygotować się do rozmowy z dzieckiem na temat seksualności i antykoncepcji?
  Pobierz MP4:
  prof. Zbigniew Lew-Starowicz: Kiedy nastolatki powinny otrzymać informacje na temat antykoncepcji hormonalnej?
  Pobierz MP4:

  Materiały audio

  prof. Zbigniew Lew-Starowicz: Kiedy nastolatki powinny otrzymać informacje na temat antykoncepcji hormonalnej? Część 1
  Pobierz MP3:
  mgr Dorota Gromnicka: Kiedy najlepiej przeprowadzić rozmowę z dzieckiem na temat antykoncepcji hormonalnej? Część 1
  Pobierz MP3:
  mgr Dorota Gromnicka: Kiedy najlepiej przeprowadzić rozmowę z dzieckiem na temat antykoncepcji hormonalnej? Część 2
  Pobierz MP3:
  mgr Dorota Gromnicka: Dlaczego rodzice odkładają rozmowę o seksualności i antykoncepcji na później? Część 1
  Pobierz MP3:
  mgr Dorota Gromnicka: Dlaczego rodzice odkładają rozmowę o seksualności i antykoncepcji na później? Część 2
  Pobierz MP3:
  mgr Dorota Gromnicka: W jaki sposób rodzic może przygotować się do rozmowy z dzieckiem na temat seksualności i antykoncepcji? Część 1
  Pobierz MP3:
  mgr Dorota Gromnicka: W jaki sposób rodzic może przygotować się do rozmowy z dzieckiem na temat seksualności i antykoncepcji? Część 2
  Pobierz MP3:
  mgr Dorota Gromnicka: Kto powinien przeprowadzić rozmowę z dzieckiem na temat antykoncepcji i dlaczego warto to zrobić? Część 1
  Pobierz MP3:
  mgr Dorota Gromnicka: Kto powinien przeprowadzić rozmowę z dzieckiem na temat antykoncepcji i dlaczego warto to zrobić? Część 2
  Pobierz MP3:
  mgr Dorota Gromnicka: Jakie powinny być warunki do dobrej rozmowy z dzieckiem o życiu seksualnym i antykoncepcji? Część 1
  Pobierz MP3:
  mgr Dorota Gromnicka: Jakie powinny być warunki do dobrej rozmowy z dzieckiem o życiu seksualnym i antykoncepcji? Część 2
  Pobierz MP3:

  Zadaj pytanie

   
   
   
   

  Szanowni
  Państwo,

  Od 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE („RODO” / „GDPR”).

  Aby jak najlepiej przygotować się do ochrony Państwa praw wynikających z wprowadzanych przepisów, zmieniliśmy odpowiednie zapisy w obowiązującym regulaminie portalu Zdrowa Ona. Z wprowadzonymi zmianami mogą się Państwo zapoznać klikając tutaj w regulaminie serwisu „Zdrowa ONA”

  Z pozdrowieniami,
  Zespół Zdrowa ONA

  szybkie
  pytanie,
  szybka
  odpowiedź