Szybkie pytanie,
Szybka odpowiedź

Antykoncepcja

Zapobieganie ciąży i co jeszcze? Czyli dodatkowe korzyści płynące ze stosowania antykoncepcji hormonalnej

Eksperci

Oprócz oczywistego działania, jakim jest zapobieganie ciąży, antykoncepcja hormonalna może wpływać korzystnie również na inne sfery zdrowia kobiety oraz na jej wygląd. Zdarza się, że do gabinetu przychodzą panie, które oprócz skutecznej antykoncepcji oczekują również pozytywnego wpływu na inne dolegliwości związane np. z miesiączkami (ból, obfite krwawienia), jak i z wyglądem – zniwelowanie trądziku czy nadmiernego owłosienia. Dla wielu z tych kobiet tabletka antykoncepcyjna wręcz wiąże się z poprawą jakości życia i samooceny. Istnieją także inne korzyści płynące ze stosowania antykoncepcji hormonalnej, które nie są „bezpośrednio odczuwane” przez pacjentki. O tym również opowiem w tym materiale - mówi prof. CMKP dr hab. n. med. Romuald Dębski, ginekolog, ekspert programu Zdrowa ONA.

Wybór metody antykoncepcji hormonalnej powinien być wynikiem szczegółowej rozmowy z lekarzem o stanie zdrowia kobiety, jak również o jej potrzebach i oczekiwaniach odnośnie poprawy jakości codziennego funkcjonowania. W zależności od rodzaju przepisanej przez lekarza antykoncepcji hormonalnej może ona przynosić następujące korzyści:

Łagodzić dolegliwości miesiączkowe

Ograniczenie nadmiernych krwawień miesiączkowych. Z jednej strony zapobiega pojawieniu się niedokrwistości z niedoboru żelaza. Z drugiej sprawia, że kobiety czują się bardziej komfortowo – mogą ubrać się tak, jak lubią najbardziej (nie tylko w ciemne i luźne ubrania), rzadziej muszą kontrolować krwawienia.

Złagodzenie bólu w trakcie menstruacji. Niektóre kobiety przed stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych odczuwały tak silny ból, że uniemożliwiał on normalne funkcjonowanie, pójście do pracy, do szkoły. W momencie rozpoczęcia przyjmowania antykoncepcji bóle osłabły lub wręcz całkowicie ustąpiły.

Rzadsze występowanie zespołu napięcia przedmiesiączkowego, czyli m.in. bólu piersi, wzdęć, obrzęków, uczucia ciężkości, bólów głowy.

Regulować cykl miesięczny

Regulacja cyklu miesięcznego, w tym czasu wystąpienia miesiączki. Jest to szczególnie ważne dla kobiet, które przed stosowaniem antykoncepcji miały nieregularne cykle i przez to nie mogły „przewidzieć” czasu wystąpienia miesiączki i odpowiednio się do niego przygotować.

Zmniejszać ryzyko chorób narządu rodnego

Zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy i raka śluzówki trzonu macicy (najczęściej występuje u kobiet po 50., 60. roku życia). Im dłużej stosowana antykoncepcja, tym ryzyko jest mniejsze.

Rzadsze występowanie zapalenie przydatków.

Zmniejszenie ryzyka wystąpienia torbieli czynnościowych jajników.

Zapobieganie łagodnym rozrostom piersi (włókniaki, łagodne gruczolaki).

Zmniejszenie ryzyka wystąpienia ciąży pozamacicznej.

Zmniejszać ryzyko wystąpienia innych chorób

Zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób tarczycy.

Zapobieganie odwapnieniu kości, co ostatecznie chroni przed pojawieniem się osteoporozy po okresie przekwitania.

Wpływać na wygląd zewnętrzny

Poprawa wyglądu skóry, zmniejszenie łojotoku i zmian trądzikowych. Jest to szczególnie ważna korzyść dla kobiet młodych (20-25 lat), które mimo stosowania wielu metod leczenia trądziku, nie osiągnęły oczekiwanego efektu. Antykoncepcja hormonalna może też zmniejszyć problemy związane z przetłuszczaniem się włosów.

Niwelowanie nadmiernego owłosienia (np. wąsika).

Antykoncepcja hormonalna i jej wpływ na sferę psychologiczną i seksualną

Oprócz korzyści związanych ze zdrowiem fizycznym, zastosowanie antykoncepcji może pozytywnie wpływać na emocjonalną i seksualną sferę związku. Z jednej strony daje możliwość zaplanowania optymalnego czasu na zajście w ciążę i przygotowania się na pojawienie się dziecka. Z drugiej strony, dzięki poczuciu bezpieczeństwa pary rzadziej rezygnują ze zbliżenia, a ich relacja seksualna i bliskość cielesna są bardziej dostępne i spontaniczne. Często jest to szczególnie ważne dla kobiety, która z powodu stresu związanego z możliwością zajścia w ciążę, nie odczuwa przyjemności ze współżycia. Złagodzenie innych dolegliwości, m.in. bóli, zbyt obfitych krwawień, objawów PMSu, pozwala kobiecie zachować stabilność emocjonalną i większą aktywność w codziennym życiu - mówi mgr Dorota Gromnicka, psycholog, ekspert programu Zdrowa ONA.

Powrót

  Pobierz artykuł


  Materiały video

  prof. Romuald Dębski: Skutki uboczne stosowania antykoncepcji hormonalnej
  Pobierz MP4:
  mgr Dorota Gromnicka: Antykoncepcja jako wspólna decyzja partnerów - teoria i praktyka
  Pobierz MP4:

  Materiały audio

  mgr Dorota Gromnicka: Antykoncepcja jako wspólna decyzja partnerów - teoria i praktyka. Część 1
  Pobierz MP3:
  mgr Dorota Gromnicka: Antykoncepcja jako wspólna decyzja partnerów - teoria i praktyka. Część 2
  Pobierz MP3:
  prof. Romuald Dębski: Skutki uboczne stosowania antykoncepcji hormonalnej. Część 1
  Pobierz MP3:
  prof. Romuald Dębski: Skutki uboczne stosowania antykoncepcji hormonalnej. Część 2
  Pobierz MP3:

  Zadaj pytanie

   
   
   
   

  Szanowni
  Państwo,

  Od 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE („RODO” / „GDPR”).

  Aby jak najlepiej przygotować się do ochrony Państwa praw wynikających z wprowadzanych przepisów, zmieniliśmy odpowiednie zapisy w obowiązującym regulaminie portalu Zdrowa Ona. Z wprowadzonymi zmianami mogą się Państwo zapoznać klikając tutaj w regulaminie serwisu „Zdrowa ONA”

  Z pozdrowieniami,
  Zespół Zdrowa ONA

  szybkie
  pytanie,
  szybka
  odpowiedź