Szybkie pytanie,
Szybka odpowiedź

Antykoncepcja

Zanim weźmiesz tabletkę

Eksperci

Antykoncepcja hormonalna jest odpowiedzą na potrzeby Polek, które od antykoncepcji oczekują przede wszystkim skuteczności i bezpieczeństwa stosowania*. Jednak, żeby zacząć ją stosować, trzeba wykonać badania, które pozwolą lepiej dobrać preparat do pacjentki. O tym, jakie badania wykonać przed przepisaniem tabletek i jak działają tabletki, opowiada prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog, ekspert portalu „Zdrowa ONA”.

Badania to podstawa

Zanim zaczniemy stosować antykoncepcję hormonalną, musimy udać się do lekarza-ginekologa, który na podstawie wywiadu oraz odpowiednich badań, będzie w stanie dopasować antykoncepcję na miarę naszych potrzeb.

Ginekolog może zapytać o następujące kwestie: zaburzenia zakrzepowo-zatorowe zarówno u pacjentki, jak i w rodzinie; choroby wątroby, nowotwory, choroby neurologiczne czy palenie papierosów. Oprócz tego, pacjentka powinna przygotować się na pytania o regularność cykli i datę ostatniej miesiączki. Żeby uniknąć zaskoczenia i ułatwić lekarzowi pracę, warto wcześniej, przygotować odpowiedzi do tych zagadnień.

Po wstępnym wywiadzie – podczas którego warto powiedzieć o swoich oczekiwaniach dotyczących antykoncepcji - lekarz może zlecić wykonanie takich badań, jak morfologia (w tym sprawdzenie krzepliwości krwi), badania wątroby czy badania hormonalne. Oprócz tego, ginekolog powinien sprawdzić jakie pacjentka ma ciśnienie tętnicze, przeprowadzić badanie piersi i zlecić badanie cytologiczne. Cytologię powinno się wykonać, jeżeli nigdy wcześniej się jej nie robiło lub jeżeli od poprzedniego badania minęło więcej niż rok – tłumaczy ekspert „Zdrowa ONA”.

Jak działają tabletki?

Tabletki antykoncepcyjne mają bardzo wysoki poziom zabezpieczania kobiet przed niechcianą ciążą, ponad 99%**. Jest to jedna z najbardziej skutecznych metod antykoncepcyjnych. Tak wysoka skuteczność wynika z działania hormonów, które hamują możliwość zajścia w ciążę. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby tabletki były skuteczne, muszą być przyjmowane w odpowiedni sposób i o określonych godzinach.

W zależności od tego czy zażywamy tabletki dwuskładnikowe (zawierające progesteron i estrogen) czy jednoskładnikowe (tylko progesteron), schemat działania antykoncepcyjnego jest nieco inny. W tabletkach dwuskładnikowych, wspólne działanie dwóch hormonów powoduje zahamowanie owulacji, poprzez zmiany budowy błony śluzowej oraz zagęszczenie śluzu szyjkowego. W tabletkach jednoskładnikowych, zabezpieczenie przed ciążą jest spowodowane głównie przez zagęszczenie śluzu szyjkowego macicy. Takie działanie hormonów powoduje, że zajście w ciążę jest praktycznie niemożliwe i pozwala cieszyć się życiem seksualnym, zawsze, kiedy mamy na to ochotę – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta.

 

Plamienia przy antykoncepcji?

Plamienia śródcykliczne mogą wywoływać obawy u pacjentek, które dopiero co rozpoczęły przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej. Jest to dość częsty objaw przyzwyczajania się organizmu do tabletek. Jeżeli trwa przez pierwsze kilka miesięcy, to nie powinniśmy się tym martwić. Jednak, jeżeli po kilku miesiącach problem nie zniknie, lub – wręcz przeciwnie – będzie jeszcze bardziej dotkliwy, należy skonsultować się z ginekologiem – tłumaczy ekspert.

* Ogólnopolskie badanie pt. „Skuteczna antykoncepcja a kobiece potrzeby” zrealizowane na zlecenie Gedeon Richter Polska Sp. z o. o. dla  portalu „Zdrowa Ona”, przeprowadzone w dniach 12.03-14.03.2018r. metodą wywiadów on-line (CAWI)  przez agencję SW RESEARCH.  Badaniem objęto łącznie 635 kobiet w wieku powyżej 18. roku życia.

** WHO, http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs351/en/

 

Powrót

  Pobierz artykuł


  Materiały video

  Prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta: Jak przygotować się do zażywania tabletek antykoncepcyjnych
  Pobierz MP4:

  Materiały audio

  Prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta: Jak przygotować się do zażywania tabletek antykoncepcyjnych.mp3
  Pobierz MP3:

  Zadaj pytanie

   
   
   
   

  Zobacz też inne artykuły

  ABC antykoncepcji

  Jakie pojęcia powinna znać każda kobieta decydująca się na przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej? Wspólnie z ekspertem programu Zdrowa ONA dr Tomaszem Leonowiczem, ginekologiem, seksuologiem, przedstawiamy alfabet pojęć, które warto znać.

  Eksperci
  Czytaj więcej

  Szanowni
  Państwo,

  Od 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE („RODO” / „GDPR”).

  Aby jak najlepiej przygotować się do ochrony Państwa praw wynikających z wprowadzanych przepisów, zmieniliśmy odpowiednie zapisy w obowiązującym regulaminie portalu Zdrowa Ona. Z wprowadzonymi zmianami mogą się Państwo zapoznać klikając tutaj w regulaminie serwisu „Zdrowa ONA”

  Z pozdrowieniami,
  Zespół Zdrowa ONA

  szybkie
  pytanie,
  szybka
  odpowiedź