Szybkie pytanie,
Szybka odpowiedź

Antykoncepcja

Antykoncepcja po 40-stce – wybrane metody i aspekty zdrowotne

Eksperci

Kobiety po 40. roku życia, które nie planują już dzieci, mogą zastanawiać się, czy antykoncepcja w tym wieku jest im w ogóle potrzebna. Często nieregularne cykle miesiączkowe budzą przeświadczenie, że to już początek menopauzy, a co za tym idzie – koniec płodności. Zmniejszenie liczby owulacji nie oznacza jednak, że nie ma ich wcale, a ciąża nadal jest prawdopodobna. Czy zatem antykoncepcja po 40-tce jest potrzebna? Jeżeli tak, to jaka?

Kobieta w okresie przedmenopauzalnym musi mieć świadomość, że zajście w ciążę jest trudne, ale nie niemożliwe. Niestety to właśnie kobiety po 40. roku życia najczęściej decydują się na przerwanie ciąży. Bardzo ważne jest poinformowanie pacjentki o tym, że jeżeli współżyje, powinna stosować antykoncepcję, a ok. 45. roku życia zgłosić się na badania, które pozwolą określić, czy płodność zanikła i czy na przykład jest to odpowiedni moment na włączenie hormonalnej terapii zastępczej – mówi prof. CMKP dr hab. n. med. Romuald Dębski, ginekolog, ekspert programu „Zdrowa ONA”.

 

Antykoncepcja u kobiet w późnym okresie prokreacyjnym może być tematem tabu. Wynika to z faktu, że rzadziej rozmawia się o potrzebach seksualnych kobiet w tym wieku lub uważa się, że to już za późno na ciążę i nie jest ona możliwa. Wiek wcale nie decyduje o zaniku współżycia, a lekarze podkreślają, że dopóki kobieta ma cykle miesiączkowe, nawet nieregularne, ciągle istnieje możliwość zajścia w ciążę. To, jak przebiega życie intymne, jak wygląda troska o siebie w tym zakresie, zależy przede wszystkim od konkretnych działań, możliwości, sytuacji i refleksji człowieka. Dlatego niezależnie od wieku, od tego, co mówią stereotypy i przekazy medialne trzeba
szukać dla siebie dobrych rozwiązań, które pomagają osiągać satysfakcję, bezpieczeństwo w najważniejszych sferach naszego życia – dodaje mgr Dorota Gromnicka, psycholog, ekspert programu „Zdrowa ONA”.

Jak dowiedzieć się, czy moje cykle są płodne?

W celu sprawdzenia czy kobieta weszła w pierwszy lub drugi okres przekwitania przeprowadzane są badania poziomu hormonów podwzgórzowych FSH i estradiolu. Na tej podstawie lekarz ocenia, czy potrzebna jest nadal antykoncepcja, czy istnieje brak ryzyka zajścia w ciążę.

Część kobiet wchodzących w okres menopauzy może zastanawiać się, po co odstawiać antykoncepcję hormonalną, skoro czują się dobrze, wydaje im się, że przedłużają dzięki niej swoją młodość. Tutaj warto podkreślić, że syntetyczne estrogeny dostarczane z zewnątrz może negatywnie wpływać na zdrowie w przypadku kobiet po menopauzie, np. podnosić stężenie cholesterolu. W takich sytuacjach lekarz może przepisać wspomniane już niskie dawki estradiolu, które nie są szkodliwe dla zdrowia.

Jaka antykoncepcja hormonalna jest dla mnie najlepsza?

Kobiety po 40. roku życia, które nie mają przeciwwskazań zdrowotnych, mogą stosować większość tabletek antykoncepcyjnych,jednak najczęściej w celu antykoncepcji polecamy tabletki o niskich dawkach estradiolu. Czasami pojawiają się pytania od pacjentek, czy niska znaczy mniej skuteczna. Odpowiadam: nie, nadal zabezpiecza
przed zajściem w ciążę. Tutaj trzeba wyjaśnić, że dawka zależy od tego, czy dana kobieta ją toleruje i czy przyjmując dane tabletki, czuje się komfortowo – tłumaczy prof. CMKP dr hab. n. med. Romuald Dębski, ginekolog, ekspert programu „Zdrowa ONA” i dodaje: Dodatkowo antykoncepcja reguluje cykle i łagodzi pierwsze objawy przekwitania, dzięki czemu pozwala na łagodne przejście do okresu menopauzalnego.

Powrót

  Pobierz artykuł


  Materiały video

  prof. Zbigniew Lew-Starowicz: Co wpływa na jakość życia seksualnego kobiety w okresie menopauzalnym?
  Pobierz MP4:
  prof. Zbigniew Lew-Starowicz: Czy potrzeby seksualne kobiet zmieniają się wraz z wiekiem?
  Pobierz MP4:
  prof. Romuald Dębski: Czy istnieje forma antykoncepcji hormonalnej dedykowana kobietom po 40 roku życia?
  Pobierz MP4:
  mgr Dorota Gromnicka: Czy antykoncepcja jest tematem tabu dla osób po 45. roku życia ?
  Pobierz MP4:

  Materiały audio

  mgr Dorota Gromnicka: Czy antykoncepcja jest tematem tabu dla osób po 45. roku życia?
  Pobierz MP3:
  prof. Zbigniew Lew-Starowicz: Co wpływa na jakość życia seksualnego kobiety w okresie menopauzalnym ?
  Pobierz MP3:
  prof. Zbigniew Lew-Starowicz: Czy potrzeby seksualne kobiet zmieniają się wraz z wiekiem ?
  Pobierz MP3:
  prof. Romuald Dębski: Czy istnieje forma antykoncepcji hormonalnej dedykowana kobietom po 40 roku życia? Część 1.
  Pobierz MP3:
  prof. Romuald Dębski: Czy istnieje forma antykoncepcji hormonalnej dedykowana kobietom po 40 roku życia? Część 2.
  Pobierz MP3:
  prof. Romuald Dębski: Czy istnieje forma antykoncepcji hormonalnej dedykowana kobietom po 40 roku życia? Część 3.
  Pobierz MP3:
  prof. Romuald Dębski: Czy istnieje forma antykoncepcji hormonalnej dedykowana kobietom po 40 roku życia? Część 4.
  Pobierz MP3:

  Zadaj pytanie

   
   
   
   

  Szanowni
  Państwo,

  Od 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE („RODO” / „GDPR”).

  Aby jak najlepiej przygotować się do ochrony Państwa praw wynikających z wprowadzanych przepisów, zmieniliśmy odpowiednie zapisy w obowiązującym regulaminie portalu Zdrowa Ona. Z wprowadzonymi zmianami mogą się Państwo zapoznać klikając tutaj w regulaminie serwisu „Zdrowa ONA”

  Z pozdrowieniami,
  Zespół Zdrowa ONA

  szybkie
  pytanie,
  szybka
  odpowiedź